Istorinė „Bellanca“ raižė Alytaus padangę

2022 m. birželio 18 d. 17:59
Tarp gausybės pramogų bei patirčių, kurias paruošė Alytaus 440-ojo jubiliejaus šventės rengėjai, ypatingo dėmesio sulaukė lėktuvas „Bellanca“, kurį į Dzūkijos sostinę šeštadienį atskraidino lakūnas ir politikas Rolandas Paksas. 
Daugiau nuotraukų (45)
Alytaus aerodrome jį pasitiko keli šimtai aviacijos mėgėjų ir smalsuolių.
Pernai įsigytas 1929 metų lėktuvas „Bellanca CH-300“ (LY-NLY) labai panašus į tą, kuriuo per Atlantą skrido legendiniai lakūnai Steponas Darius ir Stasys Girėnas. Jis buvo pavadintas „Lituanica“.
Lakūnai lėktuvą tąkart nupirko už 3 tūkst. JAV dolerių, tačiau dar didelių investicijų prireikė jo pritaikymui ilgam skrydžiui. Tuo metu skristi per Atlantą buvo tinkami tik dviejų modelių lėktuvai. 
R.Paksas pasiryžęs atkartoti istorinį žygį ir kitąmet „Bellanca“ lėktuvu ketina nuskristi 8 tūkst. kilometrų iš Čikagos (JAV) į Kauną, o neseniai pradėjo visą vasarą truksiantį žygį po Lietuvą, kurio metu aviacijos mėgėjai galės apžiūrėti, paliesti ir galbūt net paskraidyti išskirtiniu lėktuvu. 
R.Paksas priminė, kad praėjusio šimtmečio pradžioje labai panašiai elgėsi legendiniai Lietuvos lakūnai, kurie lankė JAV įsikūrusias lietuvių bendruomenes, pasakojo apie savo sumanymą ir ieškojo rėmėjų. 
„Jeigu viskas seksis taip gerai, kaip dabar, skrydis įvyks“, – prognozavo R.Paksas. Žinomas lakūnas vylėsi, kad šis projektas pasiekti tai, ko mums dabar labiausiai trūksta – vienybės.
Smalsuoliai galėjo išvysti ne tik lėktuvą, bet ir išskirtinį dokumentą su autentiškais S.Dariaus ir S.Girėno parašais. 
Pasak R.Pakso, žinomas kolekcininkas ir žurnalistas Vilius Kavaliauskas padėjo gauti legendinių lakūnų atsišaukimą į lietuvių tautą, kurį galima pavadinti net jų testamentu.
„Nepaprastas jausmas laikyti rankose dokumentą, kurį lietė abu legendiniai Lietuvos lakūnai“, – kalbėjo R.Paksas. 
Vėliau jis persėdo į kitą lėktuvą ir kartu su ANBO akrobatinių skrydžių grupės lakūnais Robertu Noreika bei Algimantu Ženteliu alytiškiams surengė akrobatinio skraidymo pasirodymą. 
Sužinojęs apie galimybę įsigyti Kanadoje esantį „Bellanca“ lėktuvą R.Paksas nė minutės nedvejojo. Jis pirmą kartą nusprendė lėktuvą pirkti juo nepaskraidęs ir net neapžiūrėjęs – to padaryti leido griežti apribojimai, susiję su pandemija. 
Lakūnas sprendimą priėmė daug kartų peržiūrėjęs dokumentus, nuotraukas, vaizdo įrašus. 
Dar vienas „Bellanca CH-300“ iki šiol skraido Havajuose (JAV) ir šio modelio lėktuvų ieškojęs R.Paksas buvo ten nuvykęs, juo net paskraidė, tačiau vietos aviacijos bendrovė atsisakė orlaivį parduoti. 
Antrą lėktuvą R.Paksas rado Kanados šiaurėje, maždaug 70 kilometrų nuo Šiaurės ašigalio. Savininkas po ilgų derybų sutiko lėktuvą parduoti, nes jis nebuvo pritaikytas skraidyti esant 40–45 laipsniams šalčio. 
Kai Kanadoje baigėsi žiema ir klimato sąlygos šiam lėktuvui jau leido skristi, aviacijos bendrovės savininkas juo nuskrido 2 tūkstančius kilometrų į pietus iki pirmo gyvenamo miesto. 
R.Paksui pirkinys su visomis papildomomis išlaidomis kainavo apie 1 mln. eurų.
„Bellanca“ greitis siekia 180 kilometrų per valandą, o išsilaikyti tiek laiko ore reikia 60 litrų degalų.
Ten jis buvo išardytas ir per kelis mėnesius jūra atplukdytas į Lietuvą. Pirmą kartą į orą R.Paksas su „Bellanca“ pakilo šiemet kovą Pociūnuose (Prienų r.), o šiuo metu orlaivis laikomas Paluknio aerodrome (Trakų r.).

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.