„Mūsų bažnyčia, kaip buvo sakyta jau prieš tai siekia didesnės bažnytinės nepriklausomybės. Ir mes einame tuo keliu“, – žurnalistams antradienį teigė stačiatikių vyskupas Amvrosijus.
Dvasininko tikiną šią žinią susitikimo Maskvoje metu perdavęs ir Rusijos Ortodoksų Bažnyčios (ROB) patriarchui Kirilui.
„Aš sakiau, kad esu pasiruošęs važiuoti į Maskvą ir prašyti, siekti tos nepriklausomybės. Tas vizitas įvyko, įvyko darbinis susitikimas su patriarchu Kirilu Maskvoje ir mes pabrėžėme šiame susitikime, kad mes nepasuksime nuo šito kelio, kad mes norime eiti juo toliau. Buvo paaiškinta, kodėl tai reikalinga. Paaiškintos visos aplinkybės“, – sakė stačiatikių vyskupas.
„Kaip žinoma, toks svarbus klausimas kaip didesnės bažnytinės nepriklausomybės klausimas, jis negali būti sprendžiamas telefonu. Tai tikrai reikia atvažiuoti, paaiškinti, atsakyti į klausimus, nes žinome, kad yra Europos valstybių tokių kaip, pavyzdžiui Vokietija, kur stačiatikių bažnyčia neturi to statuso, kurio mes siekiame“, – taip pat pažymėjo dvasininkas.
Jo teigimu, Lietuvos stačiatikių bažnyčia siekia tokio pat statuso, kokį turi dabar stačiatikių bažnyčia Latvijoje, Estijoje ir Moldovoje. Vyskupas Amvrosijus akcentuoja, kad šis statusas leis Lietuvos bažnyčiai būti dar savarankiškesnei ir demokratiškesnei.
„Šiaip mes ir taip šiuo metu faktiškai esame savarankiški, nes visi bažnytiniai sprendimai yra priimami mūsų metropolito ir mūsų kunigų. Dabar jokių finansinių ryšių, kaip mes anksčiau sakėme, su Maskva ir Maskvos patriarchatu mes neturime. Ir norime dabar, kad ta mūsų faktinė padėtis būtų užfiksuota“, – pabrėžė jis.
„Kai gausime tą didesnę bažnytinę nepriklausomybę, tai tada turėsime savo sinodą, kuris rinks mūsų vadovą bažnyčios ir jau po jo išrinkimo Maskvos patriarchas neturės jokių teisių net pašalinti jau tą išrinktą vadovą. Ir tai yra, aišku, labai svarbu mūsų bažnyčiai“, – pridūrė dvasininkas.
Stačiatikių vyskupas Amvrosijus viliasi, kad didesnė nepriklausomybė pasitarnaus tiek bažnyčios, tiek ir Lietuvos valstybės labui.
Pareiškė susirūpinimą dėl patriarcho Kirilo pasisakymų
Vyskupas Amvrosijus tikino, kad susitikęs su patriarchu Kirilu pasmerkė karą sukėlusios Rusijos veiksmus Ukrainoje. Taip pat, tikino jis, pareiškė susirūpinimą ir dėl paties Kirilo pasisakymų.
„Aš pasakiau patriarchui tai, kad jo tam tikri pasisakymai kelia tam tikrą susijaudinimą mūsų visuomenėje. Bet patriarchas atsakė iš savo pusės, kad jo žodžiuose, kai jis kažką sako, jis niekur atvirai nepalaikė karo. Tai buvo jo atsakymas“, – žurnalistams sakė Amvrosijus.
Tai, kad smerkia karą sukėlusią Rusiją, pažymėjo Amvrosijus, Lietuvos stačiatikių bažnyčia jau buvo išsakiusi ne kartą.
„Mano asmeninė pozicija sutampa su mūsų ekscelencijos metropolito pareikšimu, kuris buvo kovo 17-ąją dieną ir balandžio mėnesio 18 d. Tą pačią poziciją – karo pasmerkimo išreiškė labai atvirai ir aiškiai mūsų parapijiečiai ir mūsų kunigai“, – sakė jis.
Lietuvos stačiatikių bendruomenėje pavasarį kilo skandalas. Sankcijų susilaukė Rusios Ortodoksų Bažnyčiai (Maskvos patriarchatui) priklausantys lietuviai dvasininkai, kritikuojantys Rusijos invaziją Ukrainoje bei patriarchą Kirilą. Vėliau, šių įvykių paraštėse, stačiatikių vadovybė pateikė prašymą jai savivaldos Bažnyčios statusą. Rusijos Stačiatikių Bažnyčios Šventojo Sinodo sudaryta komisija šį Vilniaus– Lietuvos vyskupijos prašymą pradėjo nagrinėti.
Lietuvos stačiatikių bažnyčia yra viena iš devynių tradicinių religinių bendruomenių Lietuvoje. Ji turi metropolijos titulą, priklauso Maskvos ir Visos Rusios patriarchatui.
Šiuo metu tik trys stačiatikių bažnyčios, kurios yra kanoninėje Maskvos patriarchato jurisdikcijoje, turi savivaldos bažnyčios statusą – Estijos, Latvijos ir Moldovos.
Trakų vyskupas Amvrosijus liepą lankėsi Maskvoje, kur susitiko patriarchu Kirilu.