Siekiu atvėsti pertrauką partijoje pavadinęs G.Surplys sako pastaruoju metu pajutęs, kad jam reikia atsitraukti ir pažiūrėti iš šono tiek į pačią LVŽS, tiek į save. Politikas neslepia turintis šiek tiek kitokią viziją, kaip partija turėtų veikti, dirbdama opozicijoje.
„Kalbant krepšinio terminais, komanda žaidžia pagal vienus derinius, o tu esi įsitikinęs, kad ji turėtų žaisti pagal tavo derinius. Reikia atsitraukti, šlifuoti savo žaidimą ir, arba tapti Luka Dončičiumi, prie kurio visi derinsis, arba suprasti, kad L.Dončičius vienas rungtynių nelaimi ir sugrįžti į esamus derinius“, – interviu portalui lrytas.lt tvirtino G.Surplys.
Nesutapo vizija, kaip turėtų dirbti opozicija
Iš Plungės kilęs 42-ejų politikas valstiečių gretose yra nuo 2015 metų. Į Seimą jis buvo išrinktas Sūduvos šiaurinėje apygardoje. Anksčiau G.Surplys dirbo ekspremjero Sauliaus Skvernelio Vyriausybėje žemės ūkio ministru, buvo vidaus reikalų viceministras, taip pat ir premjero patarėjas.
Tiek politikus, tiek visuomenę nustebino ketvirtadienį socialiniuose tinkluose pasirodęs jo įrašas apie sprendimą stabdyti savo narystę LVŽS partijoje. Dar pernai parlamentaras su R.Karbauskiu varžėsi dėl valstiečių pirmininko posto, kai galiausiai turėjo pripažinti pralaimėjimą prieš ilgametį partijos vadovą.
Kaip portalui lrytas.lt pasakojo G.Surplys, sprendimas šiek tiek atsitraukti nuo partinės veiklos nebuvo spontaniškas.
„Aš visą vasarą mąsčiau, dėliojausi, skaičiavau variantus, kalbėjausi su partijos pirmininku ir kitais žmonėmis. Nusprendžiau šiek tiek atsitraukti arba pasidaryti mąstymo pertraukėlę. Su pirmininku mes sutarėme, kad yra tokia situacija, kai man gal reikėtų pažiūrėti iš šono į pačią partiją, į tai, kur jinai eina, į tai, kaip aš atrodau partijos deriniuose, kuriuos jinai dėlioja.
Sutarėme, kad aš lieku frakcijoje, ir toliau dirbu Užsienio reikalų komitete, bet susistabdau narystę partijoje ir kaip vicepirmininkas, ir kaip šešėlinės Vyriausybės užsienio reikalų ministras. Paprastai tariant, noriu pažiūrėti, ar aš, šiek tiek atsitraukęs nuo partijos pavaldumo ryšių, rasiu save kaip politiko profilyje“, – sprendimo aplinkybes aiškino politikas.
Jis neslėpė kurį laiką jutęs, kad išsiskyrė jo, kaip asmens, ir pačios partijos veikimo būdai opozicijoje. Seimo narys tikino pasigendąs tiek konstruktyvios, o ne nepelnytos kritikos, tiek pagalbos valdantiesiems dorotis su šalį užklupusiomis krizėmis.
„Nuo šios kadencijos pradžios visa Lietuva išgyvena krizę po krizės. Natūralu, kad opozicijai tai irgi atsiliepia. Kadangi mes, LVŽS, atėjome iš valdžios, turėjome daug patarimų, noro tęsti darbus.
Susidūrus su tikrai dideliu valdančiųjų, viena vertus, buldozeriu, kita vertus, bloku, kai niekas nenori tavęs klausyti vien dėl to, kad tu valstietis, jaučiu, jog persiskyrėme į dvi stovyklas. Vieni – opozicionieriai, kurie atranda save kritikuodami valdžią, ieškodami kuo skambesnių epitetų ir ministrams, ir Seimo nariams apibūdinti, ir kiti, kuriems aš jaučiuosi priklausąs.
Tie kiti visą laiką sakė, kad, gerai, iš mūsų irgi nepelnytai tyčiojosi, kritikavo, bet dabar verskime naują lapą ir būkime konstruktyvi opozicija, pripažinkime gerus darbus, kuriuos daro valdantieji, kritikuokime tik tada, kai būtina, ir ieškokime subtilesnių kritikos priemonių, nes visa valstybė dabar tikrai yra tarsi išsiūbuotas laivas“, – kalbėjo G.Surplys.
Narystę valstiečių partijoje sustabdęs politikas teigė pajutęs, kad subtilaus kalbėjimo niekam nebereikia – nei partijos rinkėjams, nei jos nariams.
„Tas atsitraukimas yra bandymas neįsipareigojus pavaldumo ryšiais partijai pasiūlyti kitokią opozicionavimo kultūrą. Plika akimi matosi, kad kai kurias iš tų aistrų kursto patys politikai savo aštriais pasisakymais, kurie kartais būna visiškai prasilenkiantys su realybe.
Tai nėra mano kelias, aš tiesiog politiką matau kiek kitaip – nuolatos ieškau kompromisų, vienybės tiek tarp pačios opozicijos, tiek su valdančiaisiais, tiek su visuomene. Dažnai lieku blogas tiek valstiečiams, tiek valdantiesiems. Noriu šiek tiek nusiklijuoti etiketę, kad aš – valstietis, ir pažiūrėti, kaip tada man seksis telkiančioji veikla“, – akcentavo parlamentaras.
Sako, kad nuomonės dabar gali išsiskirti
G.Surplys atkreipė dėmesį, kad, jam esant partijos nariu, komunikuodamas jis, kaip šešėlinis partijos ministras ir pirmininko pavaduotojas, turėdavo laikytis tam tikros partinės linijos.
„Ta linija ne visada sutampa su mano pasaulėžiūra, išraiškos priemonėmis. Mes tikrai turime gilių diskusijų partijos viduje ir toje pačioje šešėlinėje Vyriausybėje, partijos vadovybėje. Aš suprantu, kaip veikia demokratija, tai yra daugumos valdžia ir partija priima sprendimą, kurį aš turiu vykdyti.
Bet kartais būna, kad aš niekaip negaliu per save perlipti, nors ir kaip stengčiausi. Čia kalbu ne apie ideologinius dalykus, o apie išraiškos priemones“, – pastebėjo politikas.
Pasak jo, sustabdžius narystę partijoje, tikėtina, kad kai kuriais klausimais jo ir R.Karbauskio ar valstiečių nuomonės išsiskirs.
„Natūralu, kad, jei vyksta kažkokia pauzė, ji vyksta ne dėl to, jog visiems buvo viskas labai gerai ir faina. Mes su R.Karbauskiu turime skirtumų, bet tie skirtumai daugiau yra dėl politinio veikimo formos, o ne dėl ideologijos ir tiesų.
Pavyzdžiui, dėl Kinijos aš visą laiką kartojau, kad mes su Kinija santykius turime išlaikyti, o su taivaniečiais turime juos kurti. Taivaniečių atstovybės pavadinimas buvo klaida. Bet tik tiek. Aš niekada nekalbėjau apie tai, kad turime pulti glėbesčiuotis su Kinija, atsiprašinėti ant kelių atsiklaupus, niekada nekalbėjau, jog nereikia turėti jokių santykių su Taivanu.
Iš principo partijos pozicija yra tokia pati, tik būna nesutarimų dėl išraiškos formos. Tačiau tai nėra principiniai klausimai, kurie reikštų, kad aš trenkiu durimis ir išeinu. Tai yra atvėsimas, po kurio pamatysime, kaip bus“, – svarstė G.Surplys.
Paklaustas, ar sulaukdavo priekaištų iš partijos lyderio ar kolegų dėl kitokios pozicijos, parlamentaras aiškino, kad į jo nuomonę tikrai būdavo įsiklausoma, tačiau su ja nebūtinai būdavo sutinkama.
„Galbūt aš esu ta balta varna, kuri visą laiką bando sakyti, kad, palaukite, galbūt kita pusė šioje vietoje buvo teisi, arba, jog galbūt vienas ar kitas mūsų sprendimas, pareiškimas tikrai bus išjuoktas, turės pasekmių vien dėl to, kad tai prasilenkia su politologine logika.
Galbūt keletą kartų aš jaučiau, kad aš lieku visiška mažuma su savo baltos varnos pozicija“, – apgailestavo buvęs valstietis.
„Aš nuoširdžiai noriu pasakyti, kad jaučiuosi galbūt ne neįvertintas, o, turint omeny tai, jog didele dalimi mano išskirtinė nuomonė būdavo ir yra išbalsuojama, jaučiuosi nusivylęs savimi, kad aš nesugebu atrasti kampo, kuris būtų ir teisingas pagal mano suopratį, ir įsivyrautų mūsų partijoje“, – pridūrė G.Surplys.
Ar neišvysime kitos partijos gretose?
Seimo narys juokėsi jau prisiklausęs įvairiausių gandų, į kurią partiją ketina perbėgti, tačiau patikino, kad jie nėra teisingi.
„Didžiausias anekdotas buvo, kad išeinu į Darbo frakciją. Tie, kurie mane pažįsta, supranta, kad nežinau, kiek karų pasaulyje turi įvykti, jog taip nutiktų“, – ironizavo G.Surplys.
Pasiteiravus, ar artimiausiu metu neišvysime jo prisijungiant prie S.Skvernelio partijos gretų, parlamentaras neslėpė tokių pasiūlymų sulaukęs ne kartą.
„Su Sauliumi mes išlikome draugai ir tų pasiūlymų tiek humoro, tiek ne humoro forma visada išlikdavo. Aš ne kartą esu sakęs ir galiu pakartoti, kad aš renkuosi ir pasirinkau likti su LVŽS, nes tai tikrai yra ideologiškai šiuo metu stipriausia partija. Aš nesu politinis vadybininkas, neskaičiuoju ir nevaikštau ten, kur man atrodo patogiausia laimėti rinkimus“, – teigė jis.
Ar sulaukė pasiūlymų ir iš kitų politinių jėgų?
„Kol kas laukiu, galite paskelbti, kad labai laukiu. Jeigu rimtai, tai ne. Saulius visada yra savo stichijoje, bet daugiau nesulaukiau jokių pasiūlymų. Vien tai, kad aš neišeinu pas savo kursioką Puidoką (į Mišrią parlamentarų grupę, – aut.past.), o lieku su savo frakcija, manau, atsako į visus klausimus.
Aš lieku su savo chebra, jeigu taip galima sakyti, tiesiog noriu šiek tiek atsitraukti nuo partinės priklausomybės tam, kad galėčiau labiau atsiskleisti. Galbūt ir partija atras mane iš naujo“, – vylėsi parlamentaras.
Politikas neatmetė galimybės po vadinamosios pertraukos sugrįžti atgal į LVŽS.
„Manau, kad sugrįžimas bus. Tikiuosi, kad ir partijos vadovybė, ir nariai supras, jog partija gali būti stipri centro jėga, kuri propaguoja aukštesnę politinę kultūrą, gali atsukti antrą žandą oponentams, jeigu su mumis negražiai pasielgė, ir neatsakyti tuo pačiu“, – apibendrino jis.