Svarbiausia naujovė – kiekvienoje savivaldybėje šiemet atsirasiantys parengties pareigūnai, kurie bus tiesiogiai atsakingi už krizių valdymo ir civilinės saugos sistemos uždavinių įgyvendinimą. Ministrė Agnė Bilotaitė kreipėsi į merus su prašymu atsakingai parinkti šiuos darbuotojus. Ministrė pabrėžė, jog bus skirtas papildomas valstybės finansavimas – 2 mln. eurų – šių pareigybių steigimui. Siekiant dar labiau sustiprinti savivaldą, taip pat numatoma kurti „civilinės saugos fondą“, iš kurio atrankos būdu būtų finansuojamos savivaldybių paraiškos, didinančios saugumą.
„(...) Savivalda yra pirmoji civilinės saugos grandis, nes dauguma ekstremaliųjų situacijų ir įvykių suvaldoma vietos lygmenyje. Stiprus savivaldos lygmuo reiškia ir didesnį visos valstybės saugumą ir atsparumą. Į atsparumo kūrimą privalome įtraukti ir gyventojus – tai padaryti galime juos informuodami ir stiprindami jų savisaugos kultūrą“, – teigia vidaus reikalų ministrė.
Ministrė akcentavo, jog šiuo įtemptu geopolitiniu laikotarpiu valstybės ir savivaldos institucijoms tenka bendra pareiga ir atsakomybė užtikrinti gyventojų informavimą ir jų tinkamą pasirengimą galimoms grėsmėms. Ką tik pasibaigusi VRM inicijuota informacinė civilinės saugos kampanija „Esame komanda – turime planą“ per pusantro mėnesio pasiekė daugiau nei 2 mln. Lietuvos gyventojų, o ekstremaliosioms situacijoms pasiruošti skirtos interneto svetainės www.lt72.lt lankomumas šiuo laikotarpiu išaugo trigubai. Tačiau svarbi informacija sunkiau pasiekia regionus, kaimiškas vietoves – šiuos gyventojus ministrė ragino pasiekti per vietos bendruomenes, seniūnijas.
Šiuo metu Mažeikių r. sav. yra oficialiai patvirtinta 18 priedangų ir 28 kolektyvinės apsaugos statiniai, 10 jų sutampa. Susitikime aptartas ir gyventojų perspėjimo klausimas – Mažeikių rajone veikia 18 sirenų, jų tinklą numatoma plėsti.
Pernai Vyriausybės patvirtintoje 2022–2030 m. Regionų plėtros programoje Telšių regionui numatyta 94,88 mln. ES fondų lėšų. Kaip jas panaudoti savarankiškai spręs regiono plėtros tarybos ir regiono savivaldybės.
Susitikime pristatytas nuo 2023 m. balandžio 1 d. įsigaliosiantis naujos redakcijos Vietos savivaldos įstatymas, įtvirtinsiantis kokybiškai naują vietos savivaldos modelį. Jame merui priskiriama tiesioginė ir asmeninė atsakomybė už tinkamą teisės aktais nustatytų pareigų vykdymą, savivaldybės gyventojų viešųjų interesų tenkinimą, viešųjų paslaugų teikimą. VRM siūlymu, laikotarpiu nuo 2023 m. balandžio 1 d. iki naujos savivaldybių tarybos susirinks į pirmąjį posėdį, bus taikomos iki įstatymo galiojusios Vietos savivaldos įstatymo nuostatos.