„(...) Opozicijoje esančios partijos laimėjo 34 merų mandatus, valdančioji koalicija – 14, likusią dalį pasiėmė komitetai. Taip, tai yra pralaimėjimas. Tą reikėtų pripažinti, jeigu tikrai valdančiosios koalicijos partijos ketina padaryti kažkokias išvadas geriau pasirengti 2024 metų rinkimams, tai pirmiausia jie turi pripažinti, kad tai yra pralaimėjimas“, – trečiadienį TV3 televizijai teigė šalies vadovas.
Nepaisant šiuos rinkimus krėtusių netikėtumų, prezidentas pažymėjo, kad šie rinkimai kitokie nei prieš tai buvę. Jis teigiamai vertino žmonių aktyvumą ir pabrėžė, kad savivaldos rinkimai tokie pat svarbūs, kaip ir jau kitais metais vyksiantys Europos Parlamento ar prezidento rinkimai.
„(...) Reikia pripažinti, kad savivaldybių rinkimai vis dėlto yra labai svarbūs tuo požiūriu, kad pademonstravo žmonių aktyvumą ir mes matome, kad žmonės aktyviai dalyvavo rinkimuose, nes tiki, kad savivaldybių lygiu galima išspręsti daugybę problemų. Kitą kartą gal net ir didžiąją dalį problemų, ko nacionalinė politika ne visada gali padaryti“, – akcentavo G. Nausėda.
„Noriu pasakyti, kad šie savivaldybių rinkimai nebuvo kažkokia imitacija rinkimų ar tarpiniai rinkimai link tikrųjų rinkimų. Jie buvo lygiai tokie patys lygiaverčiai, visaverčiai rinkimai, kaip ir parlamento ar prezidento rinkimai. Man atrodo, kad žmonės tą suprato ir tai yra geriausia išvada ir patirtis iš šių rinkimų“, – pridūrė jis.
ELTA primena, kad pasibaigus 2023 m. savivaldos merų ir tarybų rinkimams paaiškėjo, kurių partijų ir kitų politinių organizacijų atstovai pasirodė geriausiai – šiemet vieninteliai socialdemokratai sugebėjo laimėti daugiau savivaldybių vadovų postų nei politiniai komitetai.
Geriausiai iš likusių partijų pasirodė Liberalų sąjūdis bei Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga. Kiek kuklesni – Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų bei Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ rezultatai.
Kovo 5 d. vykusiame balsavime gyventojai išsirinko ir savivaldybių tarybų atstovus. Šiame balsavime geriausiai sekėsi taip pat socialdemokratams – jie sulaukė 17,45 proc. rinkėjų balsų. Partija šešiose dešimtyse savivaldybių turės iš viso 358 tarybų narių mandatai.
Kiek mažiau palaikymo teko konservatoriams, surinkusiems 16,2 proc. balsų – partija turės 239 atstovus savivaldos tarybose.
Kitos partijos gerokai atsiliko nuo lyderių. Tretieji pagal gautus balsus – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, pelniusi 9,2 proc. balsų (185 tarybų narių mandatai). Liberalų sąjūdžio kandidatus į tarybas palaikė 6,95 proc. rinkėjų (135 mandatai), Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ atstovus – 6,68 proc. (124 mandatai), Lietuvos lenkų rinkimų akciją-krikščioniškų šeimų sąjungą – 5,33 proc. (57 mandatai), partiją „Laisvė ir teisingumas“ – 5,2 proc. (55 mandatai).