Jau anksčiau Krymo paplūdimiuose buvo iškasta dešimtys kilometrų apkasų, pusiasalyje išdėstyta artilerija – priešai rengiasi Ukrainos ginkluotųjų pajėgų kontrpuolimui.
Tiesa, karybos ekspertas Darius Antanaitis pastebi, kad gynybos įtvirtinimai paplūdimiuose – ne visai racionalus rusų sprendimas, nes logikos ukrainiečiams laipintis ant kranto iš jūros nėra.
Be to, jis nemano, kad artimiausias ukrainiečių kontrpuolimo tikslas galėtų būti Krymas, nes šios teritorijos atsiėmimas bus vienas sunkiausių uždavinių.
„Skirtingai nuo super optimistų, aš esu šiek tiek skeptiškas. Tam, kad Krymas būtų visiškai deokupuotas ir pilnai priklausytų Ukrainai, yra labai ilgas ir sudėtingas kelias. Manau, kad šansas, kad taip galėtų atsitikti ir negalėtų atsitikti, yra 50/50.
Aš tikrai nesu toks optimizmu trykštantis, kad rusai lengvai pasitrauks iš Krymo arba ukrainiečiai lengvai deokupuos Krymą karine jėga“, – „Lietuvos ryto“ televizijos laidoje „Nauja diena“ kalbėjo D.Antanaitis.
Krymo lengvai neatiduos
Jo teigimu, rusai bet kokia kaina sieks išsaugoti Krymą tiek dėl politinių, tiek dėl ekonominių ir karinių priežasčių.
„Krymo atidavimas ukrainiečiams yra absoliuti politinė krizė ir subyrėjimas Rusijoje, nes visas Rusijos tikėjimas arba galybės rodymas buvo pastatytas ant to, kad Krymas priklauso rusams. Prisiminkime, kai rusai okupavo Krymą 2014 metais, kokia psichozė vyko visoje Rusijoje – mūsų Krymas, mūsų „Iskander“ raketoms sankcijos nebaisios ir pan. Čia yra politinis dalykas.
Antras dalykas yra ekonominis. Kur rusai dės visus tuos 2 mln. gyventojų, gyvenančių Kryme? Jiems reikės visus juos kažkur perkelti.
Trečias dalykas, ten yra labai didelis kiekis Rusijos kariuomenės. Ukrainiečiams kovoti Krymo pusiasalyje bus ypatingai sudėtinga. Sudėjus visus tuos tris dalykus – ekonominę, politinę ir karinę – dimensiją, būtų sudėtingas uždavinys Ukrainos kariuomenei deokupuoti karine jėga Krymą“, – aiškino ekspertas.
D.Antanaitis įsitikinęs, kad Krymo paplūdimiuose gynybinius įtvirtinimus okupantai stato visai be reikalo – ukrainiečiams pulti išsilaipinant iš jūros kainuotų per daug.
„Rusai ruošiasi, manoma, kad kažkas atsitiks. Racionalumo aš matau nedaug tame, nes, pasižiūrėjus į Ukrainos galimybes iš jūros išsilaipinti ant kranto, jos yra pakankamai menkos.
Iš kitos pusės, išsilaipinimas iš jūros ant kranto yra beprotiškai rizikingas ir reikalauja ypatingai daug aukų, nes vis dėlto tu turi keliauti į jūrą, priešo radarai tave seniai mato, į tave šaudo raketos, lėktuvai, sraigtasparniai. Yra vienas ar keli laivai, tu išsilaipini, bandai pasiekti krantą, o į tave pliekia viskas, kas yra ant kranto.
Tada tu išlipi į krantą, o į tave pliekia iš viso viskas, kas tik įmanoma, o pas tave šoviniai baigėsi ir tu neturi net už ko užsikabinti. Manau, logikos laipintis ant kranto iš jūros ukrainiečiams nėra, o ką rusai daro, tai yra rusai, nereikia daug stebėtis“, – svarstė pašnekovas.
Ką reiškia nutekėjusi informacija?
Karybos ekspertas pakomentavo ir perspėjimus, kad socialiniuose tinkluose pasklido slapti dokumentai su išsamia informacija apie JAV ir NATO planus padėti Ukrainai pasirengti pavasario kontrpuolimui prieš Rusiją.
Anot jo, jeigu tie duomenys yra tikri, tai gali pakenkti ukrainiečiams, tačiau ši informacija gali būti ir melaginga, siekianti suklaidinti.
„Jeigu ten yra tikri duomenys apie kontrataką, tada nekažkas. Tikrai labai blogai. Jeigu duomenys bendriniai – nieko tokio. Jeigu dezinformacija – labai gerai. Netgi žvalgybinės ataskaitos yra labai užglaistomos, nuasmeninamos, paprastai padaromos taip, kad nebūtų galima nustatyti tikrųjų tikslų“, – dėstė D.Antanaitis.
„Geriausia, kad ir Rusija nežino, ar ten yra dezinformacija, ar tikri duomenys“, – atkreipė dėmesį ekspertas.
Jis įsitikinęs, kad ukrainiečiai puikiai žino, kokie konkrečiai duomenys yra nutekinti ir ar yra pavojus jų operacijos saugumui.
Jei jis yra, planai bus keičiami, jei ne – judama į priekį.