Seimas pritarė teismų sistemos reformai: bus suvienodinamas darbo krūvis, atsisakoma penkių teismų rūmų

Seimas ketvirtadienį priėmė Teisingumo ministerijos inicijuotas įstatymų pataisas, kuriomis numatyta reformuoti apylinkių teismų sistemą šalyje.

Teismas<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Teismas<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Teismas<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Teismas<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Teismas<br>M.Patašiaus nuotr.
Teismas<br>M.Patašiaus nuotr.
Seimas<br>V.Skaraičio nuotr.
Seimas<br>V.Skaraičio nuotr.
Teismas<br>R.Jurgaičio nuotr.
Teismas<br>R.Jurgaičio nuotr.
Daugiau nuotraukų (5)

Lrytas.lt

Jun 29, 2023, 5:33 PM

Seimo nutarimui dėl teismų reorganizacijos pritarė 65 Seimo nariai, 5 pataisoms nepritarė, 18 susilaikė.

Už Apylinkių teismų įsteigimo ir jų veiklos teritorijų nustatymo įstatymo pataisas 58, 11 pakeitimams nepritarė, 19 susilaikė.

Balsuojant dėl įstatymų pataisų, konservatorius Jurgis Razma siūlė Plungės apylinkės teismą prijungti prie Klaipėdos apylinkės teismo, o ne prie Telšių ir Klaipėdos teismų. Vis dėlto Seimas šiam siūlymui nepritarė.

Kitas Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys Antanas Matulas siūlė išsaugoti Pasvalio teismo rūmus, kuriuos reformoje numatyta naikinti. Parlamentaras tvirtino, kad Pasvalio teismo rūmai, atsižvelgiant į jų geografinę vietą, yra svarbūs, juose sprendžiami Muitinės pareigūnų sulaikytų pažeidėjų laisvės apribojimo klausimai.

„Pasvalio rajonas yra šalia vieno judriausių magistralinio kelio „Via Baltica“. Rajonas ribojasi su Latvija, „Via Baltica“ kelyje aktyviai veikia muitinės kontrolė, kuri sulaiko nemažai pažeidėjų. Dėl jų sulaikymo reikalingi greiti teismo sprendimai“, – dėstė A. Matulas.

Opozicinės Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ atstovas Algirdas Stončaitis ragino Seimą palaikyti A. Matulo siūlymą.

„Teisingumas negali būti pigus. Jeigu kalbame apie salės išlaikymą ar teisėjų išlaikymą, tai... Siūlau tai matyti kaip teisingumo išlaikymą“, – komentavo jis.

Teisingumo ministrė Ewelina Dobrowolska tikino, kad šiuo atveju reforma ir siekiama, jog teisingumas visur, o ir regionuose, būtų kokybiškas.

„Leiskime specializuotis teisėjams, užtikrinkime, kad net ir regionuose žmonės gautų vienodai teisingą teisingumą“, – pažymėjo ministrė.

Vis dėlto parlamentarai nepritarė ir A. Matulo iniciatyvai.

Naikins penkis teismų rūmus

Kaip anksčiau skelbė Teisingumo ministerija, teismų reforma siekiama suvienodinti didžiųjų šalies miestų apylinkių teismų ir regioninių teismų darbo krūvį, pagerinti teisingumo vykdymo kokybę bei optimizuoti finansinių išteklių valdymą teismuose, atsisakant netikslingai naudojamos teismų infrastruktūros.

Teismų reformoje numatomas apylinkių teismų ar jų rūmų veiklos teritorijų apjungimas. Vietoje šiuo metu veikiančių 12 apylinkių teismų ir 48 teismo rūmų liks veikti 11 apylinkių teismų ir 24 teismo rūmai. Apylinkių teismų įsteigimo įstatymo pakeitimais bus apjungiamos apylinkių teismų rūmų veiklos teritorijos, tačiau daugeliu atvejų bus išlaikyta ir buvusių teismo rūmų infrastruktūra.

Apjungimas bus vykdomas, vadovaujantis principu, kad atstumas nuo centrinių teismo rūmų iki kitų to paties teismo rūmų būtų apie 60 kilometrų. Toks atstumas akcentuojamas tarptautinėse rekomendacijose dėl teismų sistemos žemėlapių sudarymo, kaip užtikrinantis teisę į teismą teritoriniu prieinamumo žmonėms aspektu. Kartu numatyta papildoma galimybė, bylos šaliai reikalaujant, pasinaudoti teismo vaizdo konferencijomis, telekonferencijomis ar kita įranga to apylinkės teismo arba tų teismo rūmų patalpose, kur šaliai tektų atvykti, jei byla žodinio proceso tvarka būtų nagrinėjama gyvai.

Iš viso bus atsisakoma penkių rūmų infrastruktūros: Pasvalio, Skuodo, Pakruojo, Akmenės ir Lazdijų.

Plungės apylinkės teismas bus panaikintas, jo teises ir pareigas išdalijant Klaipėdos ir Telšių apylinkių teismams.

Kaip anksčiau skelbė Teisingumo ministerija, optimizuotoje teismų sistemoje, pasinaudojant gerąja Vilniaus regiono apylinkės teismo Trakų rūmų patirtimi organizuojant posėdžius Elektrėnų savivaldybėje, taip pat bus ieškoma platesnių išvažiuojamųjų posėdžių organizavimo kitose patalpose, pavyzdžiui, suteiktose savivaldybės, galimybių.

Kartu su teismų reforma Seimo priimti Civilinio proceso kodekso pakeitimai leis didžiąją dalį bylų, apylinkės teismuose nagrinėjamų rašytinio proceso tvarka (papildomai apie 30 tūkst. civilinių bylų, kas sudarytų apie 21 proc. visų gautų civilinių bylų skaičiaus), automatizuotai paskirstyti visiems apylinkių teismams, įvertinus teismų krūvį.

Teisėjų tarybos ir Nacionalinės teismų administracijos atliktais skaičiavimais, įgyvendinus reformą, per tris reformos įgyvendinimo etapus (iki 2026 metų) turėtų būti sutaupyta apie 4,35 mln. eurų, kurie galėtų būti panaudoti teismų personalo skatinimui ir inovacijų plėtrai teismuose.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.