„Šitoje istorijoje, mano požiūriu, yra du pliusai. Pirmiausia, kariuomenės vadas pats supažindino su privačių interesų deklaracija, ją pateikė ir parodė registruotą nuomos sutartį. Antra, pats atsiprašė dėl netinkamo komunikavimo.
Na, žinote, karių, karininkų darbas – įtemptas, kartais to šalto tono pritrūksta, bet aš pirmiausia vertinu atsiprašymą“, – tvirtino A.Anušauskas.
Anot ministro, kiekvienas karys, kuris kreipiasi ir atitinka sąlygas, turi teisę į kompensaciją, taip pat – ir kariuomenės vadas.
„Tačiau dabar jau yra padaryta išvada, pats kariuomenės vadas šį tą paviešino, nors pilnamečiai ir savo šeimas sukūrę vaikai nėra laikomi tėvų šeimų nariais ir nors sutartis deklaruota, registruota, nuo jos sumokėti pajamų mokesčiai, tačiau, siekiant išsklaidyti abejones dėl galimo deklaruoto interesų konflikto, kariuomenės vadas jau, matyt, paskelbė, kad atsisako šios nuomos sutarties“, – kalbėjo A.Anušauskas.
Prieš pat ministro surengtą spaudos konferenciją trumpą komentarą žiniasklaidai pateikęs V.Rupšys pranešė nutrauksiantis nuomos sutartį.
Krašto apsaugos ministras nurodė, kad ministerija jau maždaug prieš mėnesį atnaujino interesų deklaravimo bei išlaidų kompensavimo stebėseną.
„Bet šiuo atveju aš noriu visiems pabrėžti, kad kariai nėra politikai. Politikai, kurie mėgina šią situaciją politizuoti, manau, tik naudojasi ja galbūt dėl savo reitingų, galbūt dėl kitų rinkiminių dalykų“, – kritikavo A.Anušauskas.
Paklaustas, ar iki šiandien žinojo, kad V.Rupšys už jam skirtus butpinigius būstą nuomojasi iš savo sūnaus, ministras neslėpė to nežinojęs.
„Ne. Pirmiausia, turiu pasakyti, ministras neperžiūri nuomos sutarčių. Jokių. Savo darbą esu sutvarkęs taip, kad visos funkcijos yra deleguotos už tai atsakingiems asmenims. (...) Bet, be abejonės, tuo metu, kai šita situacija su deklaracija (paaiškėjo), kariuomenės vadas ją paviešino, mes su kariuomenės vadu šiandien, jam nusileidus Bergene, apie tai kalbėjome. Bet kariuomenės vadas išvadas padarė pats“, – patikino jis.
Pasiteiravus, kokias išvadas padarė pats A.Anušauskas, jis įvardijo du dalykus.
„Na, mano pirma išvada: manau, kad mes apskritai neturėtume sudaryti situacijų, jog kiltų interesų konflikto regimybė. Bet vis tiek aš siūlyčiau karius atriboti nuo politikų.
Kita išvada – vis tik pastaruoju metu taip, mes keitėme karių atlyginimus, kad jie būtų adekvatūs rinkos situacijai. Ką mums pavyko padaryti per pusantrų metų – 15 proc. yra padidintas tarnybinis atlyginimas, 16 proc. – atlygis už nuompinigius, kai kurie kiti priedai padidėjo, už atsakomybes ir pan. Jie sudaro dalį kario atlyginimo, dažniausiai – apie penktadalį.
Daugelį metų ta sistema nebuvo keičiama, nebuvo peržiūrima. Turiu pasakyti, interesų deklaracijas mes, ko gero, atsivertėme pirmieji po daugelio dešimtmečių“, – aiškino ministras.
Į klausimą, ar mano, kad V.Rupšys pažeidė tarnybinę etiką, A.Anušauskas neatsakė. Jis teigė, kad tai vertinti turėtų Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK).
Ar mano, kad ši istorija padarė didelę žalą kariuomenės vado autoritetui?
„Žinote, ką norėjau pasakyti, tai aš pasakiau, bet apie žalas, apie kitus išvestinius dalykus aš matau ir manau, kad daug pakalbės politikai ir apžvalgininkai“, – atsakė ministras.
Pabrėžus, kad ir jis pats yra politikas, A.Anušauskas teigė pirmiausia esantis krašto apsaugos ministras, turintis „šiek tiek kitus įpareigojimus“.
„Tai aš linkęs vis dėlto nuo kai kurių komentarų susilaikyti“, – nurodė ministras.
A.Anušauskas apgailestavo, kad visa šia istorija dabar labiausiai esą bandys pasinaudoti rinkimams besiruošiantys politikai. Kaip pavyzdį jis pateikė Seimo narį Remigijų Žemaitaitį, kuris karius išvadino pasipinigauti mėginančiais paršais.
„Manau, kad politikai su savo retorika taip pat turi tvarkytis ir būti atsakingi“, – pastebėjo ministras.
Buto nuoma – iš sūnaus
Kaip antradienį pranešė portalas 15min.lt, V.Rupšys iš savo sūnaus Vilniuje nuomojasi butą ir tam gauna 445 eurus vadinamųjų butpinigių. Publikacijoje teigiama, kad generolas butą Vilniuje nuomojasi iš sūnaus Dovydo, kaip nurodoma jo privačių interesų deklaracijoje – nuo 2021 m. liepos.
Kariuomenės vado, kaip ir kitų profesinės karo tarnybos karių, deklaracija nėra vieša.
Žurnalistams V.Rupšys argumentavo, kad nuomojasi butą iš sūnaus, nes Vilniuje gyvena tik darbo dienomis, laikydamasis Lietuvos įstatymų. Jis pats atskleidė konkrečią butpinigių sumą, tačiau neatsakė paklaustas, kokia nuomos kaina.
„Aš jums aiškinu – turiu teisę gauti butpinigius, turiu teisę sudaryti sutartis, turiu teisę sudaryti sutartis su tuo, kas man palanku, tame tarpe – ir mano sūnumi. Jeigu jis tame bute negyvena ir jis man išnuomoja, ir moka nuo to mokesčius. Viskas“, – publikacijoje cituojamas V.Rupšys, teigęs, kad sūnus daro „didžiulę paslaugą“, nes jei nesinuomotų iš jo, turėtų mokėti gerokai didesnę nuomą.
Žurnalistų teigimu, V.Rupšio sūnus yra „Teltonika“ savininko Arvydo Paukščio žentas, jis pats gyvena uošvio sklypo dovanojimo sutartimi perduotame name prestižinėje Vilniaus vietoje.
Sutartimi D.Rupšiui padovanota pusė sklypo. V.Rupšio deklaracijoje, anot portalo, nenurodoma, kad generolo sūnus su žmona valdo įmonę, kuri prekiauja „Teltonika“ produkcija.
Žurnalistų pateiktame pilname pokalbio įraše kariuomenės vadas, sulaukęs klausimų apie sąsajas su A.Paukščiu, atsako, kad užduodami kvaili klausimai, žurnalistui teigia „jūs kvailas ar taip tik atrodot?“, tačiau iškart atsiprašo.
Kariuomenės vėliau portalui pateiktame atsakyme teigiama, kad V.Rupšys turi teisę nuomotis iš sūnaus, nes Vilniuje ir aplinkiniuose rajonuose nevaldo nekilnojamojo turto.
Tačiau etikos sargams situacija nėra tokia vienareikšmiškai aiški. 15min.lt kreipusis į VTEK dėl V.Rupšio interesų deklaracijos, etikos sargai teigė, kad jiems „nėra aiškios visos aplinkybės, kurios leistų vienareikšmiškai įvertinti situaciją“.
Be to, VTEK nurodė, kad „pareigūnų sprendimai sudaryti nuomos sutartis tarnybos vietovėje yra tiesiogiai susiję su jų tarnybinėmis funkcijomis ir kompensuojami iš valstybės lėšų, todėl manytina, kad nuoma iš artimų asmenų galima tik išskirtiniais atvejais ir atsižvelgiant į pasiūlą esamoje rinkoje“.