I. Šimonytė teigia, kad Vyriausybės kanceliarija nagrinėja E. Bajarūno kreipimąsi: URM negalėjo ignoruoti gautų skundų

Premjerė Ingrida Šimonytė teigia, kad šiuo metu Vyriausybės kanceliarija nagrinėja mobingu kaltinamo ambasadoriaus Eitvydo Bajarūno raštą, kuriame prašoma atlikti nepriklausomą tarnybinį patikrinimą, ar prieš diplomatą nėra vykdomas psichologinis smurtas. Kita vertus, ministrė pirmininkė taip pat akcentuoja, kad tarnybinis tyrimas dėl galimai neteisėtos diplomato veiklos jau buvo atliktas profesionalių ir nešališkų asmenų.

 I. Šimonytė ir E. Bajarūnas<br> Lrytas.lt koliažas
 I. Šimonytė ir E. Bajarūnas<br> Lrytas.lt koliažas
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Oct 17, 2023, 4:22 PM

Prezidentūra persiuntė ambasadoriaus raštą ir paprašė Vyriausybės kanceliarijos minimą ambasadoriaus prašymą išnagrinėti ir įvertinti galimybes atlikti tokį tyrimą. Šiuo metu minimą Prezidentūros raštą nagrinėja kanceliarija, tačiau pabrėžčiau, kad diplomato tarnybinės veiklos vertinimas bei tyrimas yra apibrėžtas Diplomatinės tarnybos įstatymo“, – rašoma Eltai perduotame I. Šimonytės komentare.

Pasak premjerės, dėl E. Bajarūno susiklosčiusi situacija yra žalinga Lietuvos interesams, todėl ją būtina išspręsti.

„Nematau galimybių, kad URM galėjo ignoruoti pranešimus apie galimai netinkamą ambasadoriaus elgesį, kadangi svarbu, kad diplomatinės tarnybos darbuotojai jaustųsi girdimi ir vertinami, o problemos būtų sprendžiamos – ambasados paprastai yra nedideli kolektyvai ir bet kokia neigiama atmosfera turi labai reikšmingos įtakos darbo efektyvumui“, – akcentuoja ministrė pirmininkė.

I. Šimonytė tikina, kad Vyriausybė nuo kadencijos pradžios deda pastangas diplomato tarnybos patrauklumui didinti, siekdama pritraukti kompetentingus žmones į diplomatinę tarnybą.

„Tyrimas, mano žiniomis, buvo atliktas Diplomatinės tarnybos įstatymo nustatyta tvarka, manau, jį atliko profesionalūs ir nešališki žmonės. Diplomatų tarnyba yra ne tik prestižinė, bet ir statutinė“, – sako Vyriausybės vadovė.

Ministrė pirmininkė taip pat reiškia apgailestavimą, kad pats E. Bajarūnas dalies kolegų išsakytus priekaištus bando supaprastinti iki politinių kovų.

„Tenka apgailestauti, kad pats ambasadorius nemažos dalies kolektyvo išsakytus priekaištus bando supaprastinti iki kažkokių politinių kovų, tuo iš esmės pademonstruodamas, kad savo kolegų ambasadoje nuomonę apie savo darbo etiką laiko nieko verta, o pačius savo kolegas laiko nesavarankiškais žmonėmis. Reiklūs vadovai pirmiausia būna reiklūs sau“, – teigia I. Šimonytė.

ELTA pirmadienį skelbė, kad sulaukusi ambasadoriaus E. Bajarūno laiško, Prezidentūra kreipėsi į Vyriausybę su prašymu atlikti nepriklausomą tarnybinį patikrinimą, ar prieš diplomatą nėra vykdomas psichologinis smurtas. Keltas ir klausimas dėl žalos ambasadoriaus reputacijai. Eltos žiniomis, ambasadorius kreipimesi taip pat prašo išsiaiškinti, kokiu būdu nevieša informacija apie jo atžvilgiu pradėtą tarnybinį patikrinimą buvo nutekinta žiniasklaidai.

Praėjus kelioms valandoms po šios informacijos paviešinimo, Užsienio reikalų ministerija pranešė, kad ministras Gabrielius Landsbergis pasirašė įsakymą, kuriuo laikinai nuo spalio 19 d. sustabdo ambasadoriaus Eitvydo Bajarūno funkcijas iki kol bus atstatytas konstruktyvus ir produktyvus atstovybės darbas.

Primename, kad abejonės dėl diplomato tinkamumo tęsti pareigas kilo po to, kai naujienų portalas „Delfi“ paskelbė, jog, šaltinių duomenimis, Užsienio reikalų ministerija (URM) sulaukė skundų dėl galimo E. Bajarūno mobingo ir piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi.

Portalo paviešintose URM inspektorių ataskaitos detalėse kalbama apie netinkamą ambasadoriaus elgesį, jo žmonos piktnaudžiavimą ambasados resursais. Todėl siūloma spręsti dėl E. Bajarūno tinkamumo eiti pareigas.

Visgi šalies vadovas Gitanas Nausėda teigė, kad kaltinimų mobingu ir piktnaudžiavimu tarnybine padėtimi sulaukęs Lietuvos ambasadoriaus Jungtinėje Karalystėje E. Bajarūnas yra tiesiog reiklus vadovas. Todėl, pasak prezidento, tam tikros ambasadoje kilusios įtampos ir nesutarimai – natūralūs.

Savo ruožtu užsienio reikalų ministras G. Landsbergis stebėjosi prezidento užimta pozicija dėl mobingu kaltinamo ambasadoriaus. Pasak ministro, keista, kad G. Nausėda suskubo užstoti diplomatą, prieš tai neišklausęs skundą pateikusių darbuotojų.

Ambasadoriai yra skiriami ir atleidžiami prezidento Vyriausybės teikimu ir Seimo Užsienio reikalų komiteto pritarimu.

 

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.