J. Sabatauskas Seimo Antikorupcijos komisijos prašo skubiai imtis tyrimo dėl galimos įtakos KAM viešiesiems pirkimams

Iš pareigų besitraukiančiam krašto apsaugos ministrui Arvydui Anušauskui prabilus apie galimą „nedeklaruotą lobizmą“ ir „grubaus kišimosi į viešuosius pirkimus atvejus“, Seimo vicepirmininkas socialdemokratas Julius Sabatauskas prašo Antikorupcijos komisijos skubiai atlikti parlamentinį tyrimą.

Julius Sabatauskas<br>V.Skaraičio nuotr.
Julius Sabatauskas<br>V.Skaraičio nuotr.
Julius Sabatauskas<br>V.Skaraičio nuotr.
Julius Sabatauskas<br>V.Skaraičio nuotr.
Algirdas Sysas, Julius Sabatauskas<br>R.Danisevičiaus nuotr.
Algirdas Sysas, Julius Sabatauskas<br>R.Danisevičiaus nuotr.
Daugiau nuotraukų (3)

Lrytas.lt

Mar 18, 2024, 1:16 PM

„Siūlau pradėti tyrimą, kurio metu būtų siekiama išsiaiškinti ar juridiniai asmenys neteisėtais būdais bandė paveikti Krašto apsaugos ministerijos sprendimus viešuosiuose pirkimuose“, – sako J. Sabatauskas.

Jeigu būtų pritarta tokiam tyrimui, į komisijos posėdžius jis siūlo pakviesti Arvydą Anušauską, Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui (NSGK) priklausančius parlamentarus ir kitus Seimo narius, kurie kreipėsi ar teikė siūlymus Krašto apsaugos ministerijai (KAM) jos pirkimų klausimais. Taip pat siūlo pakviesti su antikorupcine veikla susijusius KAM, Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT), Generalinės prokuratūros, Viešųjų pirkimų tarnybos, Valstybės kontrolės, NVO atstovus.

J. Sabatausko teigimu, tokiam tyrimui yra būtina išsiaiškinti visas aplinkybes ir asmenis, taip pat antikorupcinių, privačių ir viešųjų interesų derinimo, lobizmo įstatymų veikimą.

Kreipimesi į Seimo Antikorupcijos komisiją jis akcentuoja ir būtinybę išsiaiškinti, ar valstybės pinigai naudojami skaidriai ir efektyviai.

„Bet kokiu atveju, tiek labai staiga ir netikėtai išreikštas Vyriausybės vadovės nepasitikėjimas Krašto apsaugos ministru, tiek ir jo viešai išsakyti pareiškimai, sukėlė didžiulį atgarsį visuomenėje ir iškėlė daugybė klausimų dėl to, ar išties buvo bandoma daryti įtaką Krašto apsaugos ministerijos darbuotojams. Kas tai per asmenys ir ar jie veikė (veikia) su tam tikrų Seimo narių pagalba. Taip pat, nemažiau svarbu ir tai, kaip KAM yra organizuojami viešieji pirkimai ir kaip yra užtikrinamas jų skaidrumas“, – sakoma kreipimesi į Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininką A. Stončaitį.

„Tai labai svarbu todėl, kad pasikeitus ministrui, viešuosiuose pirkimuose negalėtų dalyvauti neteisėtai veikiantys asmenys, o Krašto apsaugos ministerija ir toliau vykdytų pirkimus, kurie atlieptų tikruosius kariuomenės poreikius, o valstybės pinigai būtų naudojami efektyviai ir skaidriai“, – akcentuoja parlamentaras.

Kaip ELTA jau skelbė, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) pirmininką Gabrielių Landsbergį nustebino A. Anušausko užuominos apie galimus neskaidrumo atvejus krašto apsaugos viešųjų pirkimų sistemoje.

„Gal nustebau, tiesą sakant. Nes manęs nebuvo pasiekusi tokia informacija. Gal yra dalykų, dėl kurių nebuvome informuoti. Gal ir neturėjome būti informuoti. Specialiųjų tyrimų tarnyba kaip ir paneigė apie kokią nors jai turimą informaciją“, – sakė G. Landsbergis.

Žinia apie netikėtą ministro atsistatydinimą pasirodė penktadienį. A. Anušauskui nei patvirtinant, nei paneigiant socialiniuose tinkluose pasklidusių kalbų apie atsistatydinimą, Vyriausybės spaudos tarnyba penktadienio vakarą išplatino pranešimą, kuriame nurodyta, jog premjerė gavo A. Anušausko prašymą trauktis iš Ministrų kabineto.

Šeštadienio ryte apie atsistatydinimą daugiau detalių pateikė ir pats A. Anušauskas. Po susitikimo su prezidentu Gitanu Nausėda žurnalistams A. Anušauskas taip pat užsiminė apie galimą korupciją krašto apsaugos sistemoje – politikas tikino susidūręs su „grubaus kišimosi į viešuosius pirkimus atvejais“.

Savo ruožtu I. Šimonytė savo feisbuko paskyroje parašė, kad krašto apsaugos ministro A. Anušausko atsistatydinimas nėra susijęs su kaip nors staiga pakitusia Lietuvos nacionalinio saugumo būkle ar neigiamomis žiniomis apie ministerijos veiklą. Pasak jos, tai yra susiję su lūkesčiu per šią kadenciją padaryti „dar daugiau ir greičiau“.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.