Lietuvoje prasidėjo prezidento rinkimai: prie balsadėžių traukiantys žmonės įvardijo, ką pasirinko

2024 m. gegužės 7 d. 08:27
Antradienį, prasidėjus išankstiniam balsavimui Prezidento rinkimuose, nuo ankstaus ryto prie balsadėžių jau traukia pirmieji rinkėjai.
Daugiau nuotraukų (40)
Savo balsą lietuviai šįkart atiduoda ir referendume – jame sprendžiama, ar prireiks keisti Konstituciją ir užsienyje gyvenantiems tautiečiams leisti išsaugoti savo pilietybę.
Iki ketvirtadienio vakaro rinkėjai nuo 7 iki 20 valandos balsuoti galės visose 60 savivaldybių, nepriklausomai nuo to, kur yra deklaravę savo gyvenamąją vietą.
Kai kuriems pasirinkti buvo sudėtinga
Sostinės Lukiškių aikštėje, tapusia viena iš išankstinio balsavimo vietų, naujienų portalo lrytas.lt kalbinti gyventojai teigė, kad tikisi geresnių artėjančių penkerių metų, ir prisipažįsta, kad savo kandidatą kai kurie pasirinko labai nelengvai.
Ankstyvą rytą rinkėjų neišgąsdino ir lietus – apie 7 val., kuomet ir startavo balsavimas, šalia išankstinio balsavimo punkto jau rikiavosi nedidelė žmonių eilutė. Visgi netrukus ji prasisklaidė, jiems įėjus vidun, todėl prieš darbo dienos pradžią ateiti balsuoti nusprendę gyventojai galėjo būti ramūs, kad tą padaryti tikrai suspės.
Vilniečiai bei kitų miestų gyventojai, paklausti, kodėl balsuoja iš anksto, kaip priežastį įvardija patogumą – tokiu atveju nebereikės to daryti sekmadienį, tad bus galima ramiai laukti rezultatų.
Pati balsavimo procedūra labai paprasta – į punktą atėjęs žmogus privalo pateikti savo asmens dokumentą, tuomet iš darbuotojo gauna specialų balsavimo lapą, su kuriuo turi prieiti prie kito darbuotojo. Šis paduoda du vokus ir du balsavimo biuletenius – Prezidento rinkimų ir referendumo.
Juos užpildžius reikia viską sudėti į vokus, grąžinti darbuotojui, o šiam užklijavus specialų lipduką – mesti į balsadėžę. Tą padaryti gali kiekvienas atėjęs rinkėjas, nesvarbu, kokioje apylinkėje įprastai balsuoja.
Kiek po 7 val. savo balsą atidavusi 53 metų vilnietė Gitana teigė, kad šįkart pasirinko savo bendravardį – dabartinį šalies vadovą Gitaną Nausėdą.
„Patikrinom – per penkerius metus geresnio neatsirado“, – savo pasirinkimą argumentavo ji, pridūrusi, kad norėtų, jog naujai išrinktas prezidentas tęstų savo pradėtą politiką.
Tuo metu 32 metų vilnietis Kipras prisipažino, kad iš pradžių ketino balsuoti už Laisvės partijos iškeltą Dainių Žalimą, tačiau apsigalvojo ir savo balsą galiausiai nusprendė atiduoti konservatorių kandidatei Ingridai Šimonytei.
„Buvo šiek tiek sunku, bet kai jau priėjau prie savo balsadėžės, tapo paprasta“, – sakė Kipras.
Paklaustas, ko tikisi po kitų Prezidento rinkimų, jaunas vyras išskyrė saugumo aspektą.
„Tikiuosi, kad būsime saugūs ir viskas bus gerai. Aišku, dar nepakenktų, kad nekilnojamojo turto burbulas bliūkštų, bet ei – visko gauti negalime“, – kalbėjo Kipras.
54-erių vilnietė Jolanta savo ruožtu atviravo, kad pasirinkti kandidatą lengva nebuvo. Visgi savo balsą ji taip pat atidavė dabartinei premjerei I.Šimonytei.
„Turi sveiko proto, kompetencijos, patirties. Man ji patinka“, – paaiškino Jolanta.
Moteris tikisi, kad naujasis valstybės vadovas bendradarbiaus su Seimu ir Vyriausybe, ko šią kadenciją kiek pritrūko.
Prie balsavimo punkto taip pat sutiktas 57-erių vilnietis Juozas tikino, kad šiuose rinkimuose pasirinko „stabilumą“, o balsuoti iš anksto nusprendė dėl to, kad taip jam tiesiog patogiau.
„Kad tik viskas būtų gerai, nesvarbu, kas „valdys“, – dalijosi jis.
Tiesa, aiškaus savo kandidato jis neįvardijo.
„Balsavimas dar vyksta, tai tegul kiekvienas pasirenka pagal save, kas kam geriau“, – patarė Juozas.
Tuo metu 30-metė Aira iš Vilniaus teigė, kad pasirinkti už ką balsuoti sunku nebuvo – pasak jos, kai kurie kandidatai, už kuriuos ji balsavo anksčiau, dalyvauja rinkimuose ir dabar.
„Turiu mėgstamą kandidatę – sakykim taip“, – portalui lrytas.lt nurodė jauna moteris, pridūrusi, kad svarbiausias naujojo šalies vadovo prioritetas turėtų būti ir užsienio politika, ir Lietuvos gerovė.
„Svarbu ir kad užsienio politika rūpintųsi, bet nepamirštų ir valstybės vidinių reikalų“, – sakė Aira.
O štai 64 metų Angonita iš Vilniaus nenurodė, kam atidavė savo balsą, tačiau aiškiai įvardijo, kaip turėtų atrodyti artimiausi penkeri metai po šių Prezidento rinkimų.
„Kai žinai ir daug metų tai darai, be abejonės – nebuvo sunku pasirinkti. Bet nesakysiu už ką – tai yra balsavimo paslaptis. Nesinori turėti įtakos.
Žvelgiant į mūsų geopolitinę situaciją, manau, kad svarbiausia yra gynyba, krašto gynyba ir suvokimas, kas yra valstybingumas. Ir tas suvokimas, kas yra pilietis. Bet manau, prezidentas vienas nieko negali padaryti – pirmiausia turi tauta, piliečiai tą daryti.
Niekada nebus, kad kažką vienas prezidentas padarys, jei mes patys nenorėsim“, – aiškino Angonita.
Balsuos ir politikai
Iš anksto balsuoti antradienį ketina ekonomikos ir inovacijų ministrė, Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė, Vilniaus rajono meras Robertas Duchnevičius, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininkas Ramūnas Karbauskis ir kiti politikai.
Pagrindinė prezidento rinkimų ir referendumo dėl pilietybės išsaugojimo diena yra sekmadienis. Kaip informavo Vyriausioji rinkimų komisija (VRK), rinkimų apylinkės duris gegužės 12 dieną taip pat atvers 7 valandą ryto ir rinkėjų lauks iki 20 valandos vakaro.
Tądien balsuoti bus galima bet kurioje rinkimų apylinkėje, iš viso – 1895 vietose visoje Lietuvoje.
Primename, kad dėl šalies vadovo posto varžysis 8 kandidatai – antrosios kadencijos siekiantis Gitanas Nausėda, konservatorių keliama premjerė Ingrida Šimonytė, Laisvės partijos atstovas, buvęs Konstitucinio Teismo (KT) pirmininkas Dainius Žalimas, savarankiškai išsikėlę Ignas Vėgėlė bei Eduardas Vaitkus, partijos „Nemuno aušra“ įkūrėjas Remigijus Žemaitaitis, Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ keliamas Giedrimas Jeglinskas ir Darbo partijos pirmininkas Andrius Mazuronis.
Lietuvoje vykstant prezidento rinkimų pirmajam turui, gyventojai balsuos ir referendume dėl daugybinės pilietybės. Referendumo biuletenyje bus siūloma atsisakyti šiuo metu Konstitucijoje įrašyto sakinio: „išskyrus įstatymo numatytus atskirus atvejus, niekas negali būti kartu Lietuvos Respublikos ir kitos valstybės pilietis“.
Ši nuostata neleidžia išsaugoti Lietuvos pilietybės įgijus kitos valstybės pilietybę.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.