Į laisvę teismo sprendimu lygtinai išleistas Vincas Šilys

Žemaitijos gyventojus šiurpinęs Šilinių grupuotės vadeiva Vincas Šilys anksčiau laiko paleistas į laisvę ir bet kada gali sugrįžti į gimtąjį Telšių miestą. Beje, Kaišiadorių rajono apylinkės teismo teisėjas Gintautas Kaulakis, nusprendęs nuteistąjį lygtinai paleisti iš pataisos namų, anksčiau yra dirbęs Telšių rajono prokuratūroje.

Kalėjime V.Šilys užsiaugino vešlia barzdą.<br>Lrytas.lt archyvo nuotr.
Kalėjime V.Šilys užsiaugino vešlia barzdą.<br>Lrytas.lt archyvo nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Giedra Akavickienė, Gintaras Šiuparys

Apr 24, 2015, 12:25 PM, atnaujinta Jan 6, 2018, 12:53 AM

Į penktą dešimtį metų kopiančiam V.Šiliui palankus Kaišiadorių rajono apylinkės teismo sprendimas įsigaliojo balandžio 17-ąją.

Teismas, įvertinęs 2015-03-10 Lygtinio paleidimo iš pataisos įstaigos komisijos priimto nutarimo taikyti nuteistajam lygtinį paleidimą iš pataisos įstaigos pagrindus ir motyvus, nusprendė, kad nutarimas yra pagrįstas ir teisėtas, nuteistajam gali būti taikomas lygtinis paleidimas.

Nuteistojo asmenybė, elgesys bausmės atlikimo metu, kiti jį charakterizuojantys duomenys Komisijos nutarime įvertinti tinkamai.

Komisija tinkamai įvertino socialinio tyrimo išvadą apie nuteistąjį, psichologinės tarnybos išvadą dėl nuteistojo lygtinio paleidimo iš pataisos įstaigos galimybės. Iš pateiktos Pravieniškių pataisos namų – atvirosios kolonijos pažymos nustatyta, kad nuteistasis įvykdė individualiame socialinės reabilitacijos plane numatytas priemones.

V.Šilys atliko labai didelę bausmės dalį, likusi bausmės dalis, lyginant su jam paskirta ir atlikta bausmės dalimi yra nedidelė – 10 mėnesių ir 22 dienos.

Teismo nutartyje rašoma, kad nuteistasis, nors anksčiau buvo padaręs drausmės pažeidimų, nuo 2012 m. spalio 23 d. nėra padaręs jokių pažeidimų. Po šio paskutinio pažeidimo skatintas penkis kartus, paskutinis paskatinimas gautas 2015-03-18 (iš viso skatintas septynis kartus).

Teismas atsižvelgė ir į tai, kad nuteistasis pakeitė savo elgesį ir šiuo metu elgiasi pavyzdingai. Jis turi teigiamą požiūrį į darbą (prašė įsidarbinti, bet dėl riboto darbingumo nebuvo įdarbintas) ir mokymąsi (mokėsi Elektrėnų profesinio rengimo centre ir įgijo specialybę).

Nuteistasis už grotų aktyviai dalyvavo socialinės reabilitacijos programose. Be to, gera valia dengė priteistą ieškinį.

Visos šios aplinkybės rodo, kad nuteistasis V.Šilys faktiškai pilnai atitinka lygtinio paleidimo sąlygas ir jam pagrįsta Komisija taikė lygtinį paleidimą iš pataisos namų.

Privalės užsiregistruoti darbo biržoje

Įvertinęs pateiktą Komisijos nutarimą bei nuteistojo elgesį per visą bausmės laiką, teigiamą jo elgesio taisymosi progresą, jo teigiamą požiūrį į darbą ir mokslą, socialinės reabilitacijos priemones ir kitus asmens bylos duomenis bei likusią nedidelę atlikti jam bausmės dalį, teismas padarė išvadą, kad kliūčių patvirtinti komisijos nutarimą taikyti nuteistajam lygtinį paleidimą nėra, nustatytos aplinkybės sudaro pagrindą manyti, kad nuteistasis laikysis įstatymų ir nenusikals, todėl gali būti lygtinai paleistas iš pataisos įstaigos.

Kaišiadorių rajono apylinkės teismas patvirtino Lygtinio paleidimo iš pataisos įstaigos komisijos Pravieniškių pataisos namų – atvirosios kolonijos 2-ame sektoriuje priimtą nutarimą taikyti nuteistajam lygtinį paleidimą iš pataisos įstaigos ir nuteistajam nustatyti šias baudžiamojo poveikio priemones ir (ar) pareigas: dalyvauti elgesio pataisos programoje, nustatytą įpareigojimą įvykdyti per visą lygtinio paleidimo iš pataisos įstaigos laiką nuo nuteistojo lygtinio paleidimo iš pataisos įstaigos; per visą lygtinio paleidimo iš pataisos įstaigos laiką neišeiti iš namų nuo 22 val. iki 6 val., jeigu tai nesusiję su darbu arba mokymusi; per visą lygtinio paleidimo iš pataisos įstaigos laiką neišvykti už gyvenamosios vietos miesto (rajono) ribų be nuteistojo priežiūrą vykdančios institucijos leidimo; pradėti dirbti (užsiregistruoti darbo biržoje) per 1 mėnesį nuo nuteistojo lygtinio paleidimo iš pataisos įstaigos.

Ir reketavo, ir gamino pinigus

Dėl lygtinio paleidimo telšiškis į teismą kreipėsi ne kartą, tačiau jam palankaus sprendimo sulaukė tik šį kartą.

Už grotų V.Šilys praleido 14 metų ir 9 mėnesius, nors įkalintas buvo 20-čiai metų. Mat 2011 metais Lietuvos apeliacinis teismas bausmę sumažino iki 15,5 metų.

Iš nepasiturinčios telšiškių šeimos kilęs V. Šilys įtakingas tapo apie 1990-uosius, kai subūrė dešimtmetį visą Žemaitiją šiurpinusią gaują.  “Masčio“ fabriko krovikas su parankiniais pralobo, kai ėmė versti verslininkus mokėti duoklę. Nepaklusnieji buvo priversti bėgti į užsienį, nes vienas po kito ėmė dingti žmonės.

Vėliau V.Šilio gauja ėmėsi pelningesnės veiklos – ėmė gaminti netikrus banknotus. Teisėsaugininkų duomenimis, buvo pagaminta per 10 mln. JAV dolerių. Banknotai buvo ypač geros kokybės – sunkumų atskirti nuo originalo kilo net ekspertams.

Užsakė konkurentų nužudymą 

„Šilinių“ gauja buvo susemta 2000-aisiais. Po kruopščios operacijos pareigūnai antrankius uždėjo ir nebaudžiamu pasijautusiam vadeivai, ir 13 jo parankinių. 

Pirmą nuosprendį V.Šilys išgirdo 2004 m. – dėl turto prievartavimo, plėšimo, nusikalstamo susivienijimo organizavimo, didelio kiekio netikrų pinigų gamybos ir paleidimo į apyvartą ir turto sunaikinimo jam buvo skirta 14 metų bausmė. 

Po ketverių metų V. Šilys buvo nuteistas už brolių Bronislovo ir Algimanto Jonikų nužudymo organizavimą. Šie du telšiškiai buvo išdrįsę su ginklu kovoti prieš Šilinių gaują.

B.Jonikos pasamdytas žudikas nušovė „šilinių“ gaujos smogiką Ričardą Jomantą. Šis vyras automato šūviais mirtinai sužalotas 1993 m. balandžio 23 d. viename Telšių restorane. Broliai Jonikos dingo 1998 m. balandžio 4 d.

Iš pradžių miške buvo rastas jų sudegintas automobilis, o vėliau – ir šūviais į galvą nužudytų vyriškių palaikai. Šiaulių apygardos teismas už šį ir ankstesnius nusikaltimus nusprendė V.Šilį įkalinti 20 metų, bet Lietuvos apeliacinis teismas vėliau bausmę sumažino.

Priešmirtinio laiško nepakako

V.Šilys buvo kaltinamas prisidėjęs ir prie Rusijos piliečio Genadijaus Dzenio ir jo apsaugininko nužudymo. Dūmos deputato Vladimiro Žirinovskio padėjėjas G. Dzenis ir jo sargybinis žuvo per 1997 m. sausio 17-ąją Maskvoje nugriaudėjusį sprogimą.

Vienas sprogdinimo organizatorių Artūras Kibildis vėliau susirgo nepagydoma liga ir 2005-ųjų pavasarį mirė. Priešmirtiniame laiške jis žudynių Maskvoje užsakovu įvardijo V.Šilį, iš kurio esą gavo 50 tūkstančių JAV dolerių. Bet A.Kibildžio priešmirtinio prisipažinimo V.Šilio kaltei įrodyti nepakako, todėl teismas jį išteisino.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.