Lietuviai mulkino ir žydus

Marijampolės pataisos namuose sėdintys nuteistieji skambindavo į Izraelį, šios šalies piliečiams pasakodavo istorijas apie esą nukentėjusius jų giminaičius ir viliodavo pinigus. Sukčių grobiu tapo 32 000 eurų.

Iš Marijampolės pataisos namų kaliniai savo aukoms Izraelyje per pusmetį skambino apie 70 tūkstančių kartų.
Iš Marijampolės pataisos namų kaliniai savo aukoms Izraelyje per pusmetį skambino apie 70 tūkstančių kartų.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

2018-11-16 12:35

Lietuviams gerai žinomų sukčių istorijų apie tariamai giminaičių padarytas avarijas ir nelaimingus įvykius, per kuriuos buvo sužaloti žmonės, daugiau nei metus klausėsi ir Izraelio piliečiai.

Šių pasakų sekėjai, kurie jau anksčiau yra teisti už panašius nusikaltimus ir narkotikų platinimą, netrukus stos prieš Marijampolės apylinkės teismą.

Jų bendrininkai jau sulaukė atpildo už šiuos nusikaltimus – septyni Izraelio piliečiai buvo sulaikyti, nuteisti ir dabar atlieka jiems skirtas laisvės atėmimo bausmes.

Veikė dvi grupuotės

Dvi sukčių gaujos, kuriose buvo Lietuvos ir Izraelio piliečių, susibūrė 2015 metais.

Nors grupuotės veikė atskirai, jas daug kas siejo – sukčiavimo sumanytojai atliko bausmes Marijampolės pataisos namuose, o jų bendrininkai dirbo Izraelyje.

Iš viso pareigūnai nustatė 18 grupuotėse veikusių asmenų, 11 jų yra Lietuvos piliečiai.

Kai kurie įtariamieji veikė abiejose grupuotėse.

Ieškojo rusiškų pavardžių

Sukčiai veikė pagal seną schemą. Iš Izraelyje esančių bendrininkų gavę šios šalies gyventojų telefonų knygą aferistai skambindavo į užsienį ieškodami būsimų aukų. Kalinių taikiniu tapdavo Izraelio piliečiai, turintys rusiškas pavardes, nes nei anglų, nei hebrajų kalbomis sukčiai su aukomis nebūtų susikalbėję.

Iš balso supratę, kad ragelį pakėlę žmogus yra senyvo amžiaus, nusikaltėliai iš karto užmesdavo savo tinklus.

Prisistatę advokatais arba policijos pareigūnais jie griežtai pareikšdavo, kad jų giminaičiai turi nedidelių nemalonumų, bet visas problemas galima išspręsti – nukentėjęs užsienio pilietis esą sutinka atleisti jį sužalojusiam asmeniui, jeigu šis jam atlygins nuostolius.

Neleisdavo išjungti telefono

Kai tapdavo aišku, jog apie tokius sukčiavimo atvejus negirdėję Izraelio piliečiai sutinka tariamam nukentėjusiajam atlyginti žalą, iš Marijampolės pataisos namų į tolimą šalį skriedavo dar vienas skambutis.

Kitas kalinys skambindavo savo bendrininkui Izraelyje ir nurodydavo, kur ir pas ką reikia nuvažiuoti paimti pinigų.

Sulaukę tokio skambučio Izraelio piliečiai skubiai šokdavo į automobilius ir važiuodavo nurodytu adresu, o sukčius iš Marijampolės, bijodamas, kad žmogus gali atsipeikėti ir suprasti pakliuvęs ant sukčių kabliuko, visą tą laiką toliau bendraudavo su auka.

Aferistai buvo labai iškalbingi ir sugebėdavo pensininkus prie telefono ragelio prikaustyti valandai ir daugiau.

Tiek laiko kartais reikėdavo, kad jų bendrininkai galėtų pasiekti atokesniuose rajonuose gyvenančius žmones.

Išdavė įkliuvę bendrininkai

Kalinių vadovaujamos sukčių gaujos Izraelio piliečius apgaudinėjo daugiau nei pusmetį – nuo 2015 metų vasaros iki 2016 metų pradžios.

Per šį laiką jiems pavyko iš patiklių žmonių išvilioti šekelių ir JAV dolerių, kurių vertė eurais yra daugiau nei 32 tūkstančiai.

Pareigūnai įtaria, kad nusikaltėliai buvo nusitaikę į daug didesnes sumas ir ketino apgaule įgyti maždaug 450 tūkst. eurų, bet apgauti senukai netylėjo, o Izraelio teisėsaugininkai metė visas pajėgas ieškodami sukčių.

Sulaikius įtariamuosius paaiškėjo, kad jie atliko tik vadinamųjų kojų vaidmenį, o nusikaltimų sumanytojų reikia ieškoti Lietuvoje.

Apie tai buvo informuoti Lietuvos teisėsaugininkai, jie ir rado sukčius pataisos namuose.

Griežtai laikėsi tradicijų

Marijampolėje atlikus kratas pas įtariamuosius buvo rasta ne tiktai Izraelio gyventojų telefonų knyga, bet ir mobiliojo ryšio telefonai su SIM kortelėmis.

Nustatyta, kad sukčiai ne tik skambindavo, bet ir naudodavosi mobiliuoju internetu.

Patikrinus telefonų išklotines paaiškėjo, kad iš pataisos namų į Izraelį buvo skambinta beveik 70 tūkstančių kartų.

Nustebino tai, kad nusikaltėliai dirbo pagal griežtą grafiką, – skambindavo tiktai darbo dienomis ir darbo valandomis ir ypač saugodavosi, kad nepaskambintų per šabą, kai judėjams draudžiama išeiti iš namų ir dirbti bet kokius darbus, netgi ruošti maistą.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.