Pasiimti rūkalų, atskraidintų oro balionu, atėjęs varėniškis pateko į pasieniečių pasalą

Kabelių pasieniečiai sulaikė vietos gyventoją, atėjusį, įtariama, pasiimti balionu atskraidinto krovinio – 500 pakelių baltarusiškų cigarečių. Šiemet tai jau antras kartas, kai Kabelių pasienio užkardos teritorijoje aptinkama meteorologiniu balionu iš Baltarusijos atskraidintų cigarečių.

 Kontrabandinės cigaretės.<br> VSAT nuotr.
 Kontrabandinės cigaretės.<br> VSAT nuotr.
 Kontrabandinės cigaretės.<br> VSAT nuotr.
 Kontrabandinės cigaretės.<br> VSAT nuotr.
 Kontrabandinės cigaretės.<br> VSAT nuotr.
 Kontrabandinės cigaretės.<br> VSAT nuotr.
Daugiau nuotraukų (3)

Valstybės sienos apsaugos tarnyba

Mar 28, 2024, 8:03 PM

Ketvirtadienio vakare VSAT Varėnos pasienio rinktinės Kabelių užkardos pareigūnai, patruliuodami savo veiklos teritorijoje, prie valstybės sienos su Baltarusija aptiko miškingoje teritorijoje plačiai pasklidusias lateksinio baliono draiskanas. Netrukus pastebėjo ir juodu polietilenu apvyniotą ryšulį. Prie jo dar buvo likusi baliono dalis – laikiklis, prie kurio tvirtinamas cigarečių ryšulys, su paties lateksinio baliono atplaiša.

VSAT pareigūnai nutarė palaukti radinio ateisiančio pasiimti asmens.

Netrukus iš Lietuvos pusės pasirodė vyras, einantis ryšulio link. Žmogui prisiartinus prie savo tikslo, pasieniečiai jį ir sulaikė. Nustatyta, jog cigarečių atėjo 45-erių Varėnos rajono gyventojas.

Apžiūrėję polietileno plėvele apvyniotą ryšulį, pasieniečiai jame rado 500 pakelių cigarečių „Minsk Capital QS“ su baltarusiškomis banderolėmis. Jų vertė, įskaitant visus Lietuvoje privalomus mokesčius, – 2 070 eurų.

Už akcizinių prekių gabenimą pažeidžiant nustatytą tvarką varėniškiui Kabelių pasienio užkardoje pradėta administracinė teisena. Už tokį pažeidimą jo laukia bauda nuo 2 000 iki 5 500 eurų.

Po apklausos VSAT pareigūnai vyrą paleido, prieš tai įteikę šaukimą atvykti į minėtą pasienio užkardą, kurioje po keleto savaičių bus nagrinėjama jo administracinė byla. Ten laikinai saugomi ir sulaikyti rūkalai.

Mėginimai kontrabandą iš Baltarusijos pristatyti meteorologiniais balionais kol kas nėra populiarūs. Nors šis būdas – begarsis, tačiau jį įvaldyti reikia labai specifinių žinių ir įgūdžių, palankių oro sąlygų.

Šiemet tai antras kartas, kai meteorologiniu balionu iš Baltarusijos mėginama pristatyti kontrabandinių rūkalų. Pirmasis toks atvejis buvo nustatytas vasario pabaigoje, kuomet šios užkardos pasieniečiai Varėnos rajono apylinkėse sulaikė 32-ejų Alytaus rajono gyventoją, atėjusi pasiimti meteorologiniu balionu atskraidintų baltarusiškų cigarečių.

Pasak kalbintų Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos specialistų, tokie pasieniečių perimti objektai primena jų naudojamus meteorologinius balionus. Iš Kauno meteorologijos stoties kasdien leidžiami tokie balionai su radiozondu, matuojančiu oro temperatūrą, slėgį, vėją, renkantį kitus duomenis.

Meteorologinis balionas būna pripildytas helio arba vandenilio dujų. Kuo jis didesnis ir daugiau pripildytas dujų, tuo keliamoji jo galia – didesnė. Įprastas Lietuvos meteorologų radiozondas sveria kaip išmanusis telefonas ir todėl pakyla net iki 25–30 km aukščio. Tokiose aukštybėse meteorologiniai balionai sprogsta, tuomet krenta žemyn.

Panašūs balionai gaminami Kinijoje, Indijoje, Japonijoje ir kitur. Jų galima įsigyti ir atsisiųsti iš kai kurių interneto parduotuvių.

Tam, kad meteorologinių balionų skrydis būtų sėkmingas, reikia turėti specialių žinių ir įgūdžių bei sulaukti palankių oro sąlygų. Pasak meteorologų, būtina žinoti, kiek balioną pripildyti dujų, kad jis nenuskristų per aukštai ir per toli, reikia žinoti tikslią vėjo kryptį ir greičius skirtinguose aukščiuose.

Kontrabandininkams, kurie mėgino leisti Kabelių užkardos pasieniečių perimtą balioną su cigaretėmis, užduotis buvo dar sudėtingesnė – visus minėtus skaičiavimus reikėjo pritaikyti atsižvelgiant dar ir į gabenamo krovinio svorį.

2022 m. pabaigoje prie didžiosios dalies Lietuvos sienos su Baltarusija buvo baigtas įrengti fizinis barjeras, sudarytas iš koncertinos ir apsauginės tvoros. Taip pat visa 679 km ilgio Lietuvos siena su Baltarusija VSAT pareigūnų yra kontroliuojama moderniomis vaizdo stebėjimo sistemomis, kuriomis fiksuojamas bet koks priartėjimas iš Baltarusijos pusės.

Tai yra efektyvios priemonės užkardant neteisėtą migraciją iš Baltarusijos, tačiau tuo pačiu tai apsunkino ir neteisėtą kontrabandininkų veiklą. Dėl to jie vis dažniau renkasi „nuotolinius“ neteisėtų rūkalų gabenimo būdus. Vienas jų – cigaretėms transportuoti dažniau pradėtos naudoti bepilotės skraidymo priemonės.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.