Jauna kaunietė mirė užspringusi blynu

Kauno Vilijampolės socialinės globos namuose – neįgalios merginos gyvybę nusinešusi tragedija. Palikta be priežiūros protinę negalią turinti 26 metų mergina į burną susigrūdusi maistą užduso, o bandymai ją gaivinti rezultatų nedavė. Tą pačią dieną ji mirė Kauno klinikose.

Daugiau nuotraukų (1)

Nerijus Povilaitis

Feb 23, 2015, 4:26 PM, atnaujinta Jan 12, 2018, 1:30 PM

„Visa informacija – medicinos įstaigoje, mes laukiame duomenų iš ligoninės“, – apie tragedijos aplinkybes atvirauti nenorėjo Vilijampolės socialinės globos namų direktorius Linas Butkus.

Vadovas tikino, kad globos namuose įvykus nelaimei darbuotojai ėmėsi neatidėliotinų veiksmų. Globotinę imta gaivinti, iškviesta greitoji medicinos pagalba.

Medikai patvirtino, kad jiems atvykus užspringusi mergina jau nekvėpavo. Tik po gaivinimo pavyko atkurti širdies veiklą, tačiau deguonies negavusiose galvos smegenyse jau buvo prasidėję negrįžtami pakitimai.

Paliko valgyti vieną

L.Butkus prasitarė, kad nelaimė įvyko po pietų. Tačiau ne valgykloje, o grupėje, kurioje laiką leidžia neįgalieji.

Kuo užspringo protinę bei fizinę negalias turinti globotinė, L.Butkus atsakyti nepanoro. Esą ši informacija gali pakenkti pradėtam vidiniam tyrimui. Redakcijos žiniomis, tą dieną globotiniams buvo patiekta blynų.

Vilijampolės socialinės globos namų veiklos specifiką žinantys darbuotojai prasitarė įtariantys, jog tragedija galėjo įvykti ir dėl aplaidumo.

„Ši mergina maistą grūsdavosi į burną, todėl valgyti galėjo tik prižiūrima darbuotojo. Teiginiai, jog nelaimė įvyko grupėje, taip pat kelia pagrįstų įtarimų. Juk higienos taisyklės draudžia ten laikyti maistą. Ar nebus taip, jog globotinė nebuvo nuvesta į valgyklą, jai tiesiog atneštas maistas ir ji palikta be priežiūros“, – svarstė pavardės nenorėjęs skelbti darbuotojas.

Tragedijos aplinkybių viešinti nenorėjęs globos namų vadovas L.Butkus patvirtino, kad mirusiai globotinei maistas iš tiesų turėjo būti patiekiamas susmulkintas.

„Prasidėjo dusimo priepuolis. Kodėl viskas vyko, nežinau, nes šeštadienį čia nebuvau“, – sakė L.Butkus.

Vaizdo įrašas sukėlė skandalą

Kauno Vilijampolės socialinės globos namai, kuriuose gyvena protinę bei fizinę negalias turintys vaikai ir suaugusieji, neseniai atsidūrė skandalo epicentre.

Didžiulį sąmyšį sukėlė slapta darytas, o vėliau išplatintas šiurpus vaizdo įrašas. Jame matyti, kaip lovoje linguojantis neįgalus paauglys staiga griebiamas už gerklės ir rišamas prie lovos.

Jaunuolis priešinasi, iškrinta iš lovos, tačiau baltu chalatu vilkintis globos namų darbuotojas jį vis vien įveikia. Kituose kadruose užfiksuota, kaip lovoje desperatiškai linguoja prie jos pririštas paauglys.

Būna ir baisesnių dalykų

Šiuos kadrus išplatinęs Vilijampolės socialinės globos namų profesinės sąjungos pirmininkas, specialusis pedagogas Lorenas Mišeikis teigė vaizdo medžiagą gavęs iš anonimo ir tikino, kad šioje įstaigoje būna ir dar baisesnių dalykų.

„Esu matęs, kaip vaikai rišami net tualetuose, kai viena ranka pritvirtinama prie porankio. Kiek laikysi, tiek jis ir sėdės – valandą dvi ar tris.

Jei ateis kas nors iš administracijos ir pasiteiraus, bus galima atsakyti, jog vaikas ką tik pasodintas“, – „Lietuvos rytui“ sakė L.Mišeikis.

Jau 18 metų globos namuose dirbantis specialusis pedagogas tikino, kad, prisidengdami globotinių negalia, kiti darbuotojai piktnaudžiauja savo padėtimi.

„Kartais sakoma, jog vaikus reikia pririšti, kad juos būtų galima pamaitinti. Kodėl tuomet mes prie kėdžių nerišame savo vaikų? Juk būdami maži jie griebdavo ir už rankų, ir už šaukšto?

Čia gyvena paaugliai, kurių išsivystymas prilygsta 6 mėnesių kūdikiui, tad reikia suvokti, kad niekas nesuteikia teisės su jais elgtis kaip ne su žmonėmis“, – piktinosi L.Mišeikis.

Išgabena greitoji medicinos pagalba

Profesinės sąjungos pirmininkas teigė, jog neretai savaitgaliais globotiniai rišami ir prie lovų, ir prie vežimėlių, nes globos namuose likusiems darbuotojams per sunku sukontroliuoti visus neįgaliuosius.

„Man baisu, kad vaikas surišamas artimoje aplinkoje – miegamajame. Jis paliekamas pririštas prie lovos nakčiai, kai šalia esančioje lovoje guli kitas berniukas.

Kaip turi jaustis tas vaikas, kai kito globotinio akivaizdoje jam apribojama laisvė. Ką turi jausti kiti vaikai matydami rišamą vaiką?“ – klausė L.Mišeikis.

Pasak darbuotojo, leidimą fiksuoti vienus ar kitus globotinius suteikia medikai. Tuo esą piktnaudžiauja kai kurie darbuotojai, vaikus be reikalo erzina, provokuoja, o paskui suriša.

L.Mišeikis pasakojo, jog neįtikusius globotinius stengiamasi iškvietus greitosios pagalbos ekipažą išvežti į psichiatrijos ligoninę. Kodėl taip elgiamasi, profesinės sąjungos lyderiui nesuvokiama.

Jis atskleidė, kad globos namuose yra ir savų psichiatrų, ir psichotropinių vaistų, ir priemonių agresijos ištiktiems ligoniams suvaržyti.

Pedagogas pripažino – globotiniai neretai tampa agresyvūs, tačiau ne visada juos būtina rišti prie lovos, o juo labiau pririštus laikyti parą ir ilgiau. Jiems padėtų nusiraminimo kambarys, bet jo iki šiol niekas neįrengė.

Policija atlieka tyrimą

Vilijampolės socialinių globos namų direktorius L.Butkus tąkart sakė negalintis vertinti šokiruojančiame įraše užfiksuotų žiauraus elgesio su neįgaliais paaugliais faktų: „Tą vaizdo įrašą pirmąkart pamačiau televizijos laidoje, apie tokius dalykus anksčiau nežinojau. Mane ištiko šokas, kad darbuotojai apie tokius dalykus žino, viską filmuoja, o manęs neinformuoja.“

Dėl globos namuose vykstančio galimo smurto prieš neįgalius vaikus Kauno policija pradėjo ikiteisminį tyrimą.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje taip pat buvo sudaryta komisija, privalėjusi ištirti, ar globos namuose nėra piktnaudžiaujama prievarta.

Ministerijos atstovai sakė, jog komisija išvadas pateiks tada, kai teisėsaugininkai baigs pradėtą ikiteisminį tyrimą.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.