Žaibai šiemet jau sukėlė per 20 gaisrų

Karštas vasaros dienas mūsų klimato juostoje dažnai lydi audros su perkūnija. Perkūnija – pavojingas meteorologinis reiškinys, nes žaibai gali sukelti gaisrus, sutrikdyti elektros tiekimą, radijo ryšį ir kt.

Žaibai šiemet jau sukėlė per 20 gaisrų.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Žaibai šiemet jau sukėlė per 20 gaisrų.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

lrytas.lt

Aug 14, 2015, 11:24 AM, atnaujinta Oct 20, 2017, 3:39 PM

Kaip pranešė Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas, iki rugpjūčio 14 d. Lietuvoje jau užregistruota 21 žaibo iškrova, kuri sukėlė gaisrus: buvo uždegti gyvenamieji namai, ūkiniai pastatai, vasarnamiai bei kitas turtas. Laimei, per šiuos gaisrus žmonės nenukentėjo.

Daugiausia nuostolių žaibas pridarė Vilniaus (kilo 10 gaisrų), Panevėžio (3), Alytaus ir Klaipėdos (po 2) apskrityse.

Vien tik rugpjūčio 9 d. (sekmadienį) Lietuvoje dėl žaibo iškrovos kilo 9 gaisrai, kurių metu sudegė ne vienas pastatas.

Todėl Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas pataria Lietuvos gyventojams saugotis žaibų, kurie ypač pavojingi kaime – čia daugiausia kyla tokių gaisrų. Žaibai pavojingesni, jeigu pastatas stovi aukštoje vietoje, ant stogo yra išsikišusių daiktų (antenų, dūmtraukių, vėjarodžių) arba šalia auga dideli medžiai.

Miestuose ir gyvenvietėse, kur dėl įvairių įrenginių pastatai yra gerai įžeminti, žaibų sukeliami gaisrai daug retesni. Todėl kol dar neįvyko nelaimė, patartina, ypač kaime, ant pastatų įsirengti žaibolaidžius, o jeigu jie jau yra, patikrinti, ar gerai įžeminti, tvarkingi.

Žaibuojant ir griaudžiant žmonėms geriau pasilikti namuose, uždaryti langus, duris, dūmtraukių sklendes, ventiliacijos angas, kad nebūtų skersvėjų, galinčių pritraukti kamuolinį žaibą.

Būtina išjungti visus elektros prietaisus, antenas, nekalbėti mobiliaisiais telefonais. Perkūnijos metu pavojinga liesti metalines pastato konstrukcijas, vamzdynus, būti arti elektros laidų, antenų, langų, durų, namo lauko sienų, netoli kurių auga dideli medžiai.

Jeigu audra užklupo lauke, jokiu būdu negalima slėptis po aukštais pavieniais medžiais, prie stulpų ar pastatų sienų, neieškoti prieglobsčio šalia žaibolaidžių, metalinių bokštų ar aukštų kaminų, vengti aukštesnių atvirų vietų. Geriausia pasislėpti krūmuose arba atsitūpti nuokalnėje, apėmus rankomis kelius.

Žaibuojant ypač pavojinga būti šalia vandens telkinių. Jeigu perkūnija užklupo maudantis, žvejojant ar irstantis valtimi, būtina nedelsiant skubėti į krantą. Žaibuojant taip pat reikėtų užgesinti laužą, nes jo dūmai yra puikūs elektros laidininkai ir gali pritraukti žaibą.

PAGD primena, kad kilus gaisrui ar įvykus kitai nelaimei reikėtų nedelsiant kviesti ugniagesius gelbėtojus bendruoju pagalbos telefonu 112.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.