A. Armonaitė apie G. Jakšto svarstymus palaipsniui atsisakyti mokymo rusų kalba: tai klaiki klaida

2024 m. sausio 8 d. 09:25
Švietimo ministrui Gintautui Jakštui prakalbus apie svarstymus palaipsniui atsisakyti mokymo rusų kalba, Laisvės partijos lyderė Aušrinė Armonaitė smerkia tokias idėjas. Pasak jos, nereikėtų tokiomis iniciatyvomis bandyti laimėti politinių dividendų.
Daugiau nuotraukų (3)
„Pasakyti, kad nuo rytojaus uždarysime visas mokyklas, yra klaiki klaida ir reikėtų to nedaryti“, – pirmadienį LRT RADIJUI komentavo A. Armonaitė.
„Nereikia naudoti šio klausimo savo politinių dividendų rinkimuisi, ypač radikalioje dešinėje. Turiu omeny kai kuriuos, į populizmą linkusius politikus“, – sakė „laisvietė“.
Laisvės partijos pirmininkės nuomone, tautinių bendrijų mokyklose yra problemų, tačiau siekiant jas spręsti nereikėtų imtis skubotų sprendimų.
„Dabar naudojamės šia jautria geopolitine situacija, viską uždarome, viską naikiname. To reikėtų nedaryti tai yra vis dėlto vaikai, jų gyvenimai, kurie mokyklose kuriasi. Kokios asmenybės iš ten išeis vėliau, tai turės įtakos mūsų šalies gyvenimui“, – teigė A. Armonaitė.
„Problemas tautinių bendrijų mokyklose indikuoja ir moksleivių pasiekimai, kurios matavo neseniai EBPO PISA tyrimuose. Jokių staigių judesių dėl mokyklų uždarymo čia nedaryčiau. Yra Lietuvoje puikių mokyklų, kuriose yra dėstoma kita kalba ar tai lenkų, ar tai rusų“, – pridūrė ji.
ELTA primena, kad švietimo, mokslo ir sporto ministras G. Jakštas trečiadienį Eltai teigė ieškantis teisinių būdų atsisakyti rusų tautinės mažumos švietimo įstaigų.
„Vertiname ir tariamės dabar su komanda, ar įmanomi kažkokie keliai, kad galėtume palaipsniui atsisakyti rusiškų tautinių mažumų mokyklų. Vertiname teisinę bazę, ar bus tai išvis įmanoma padaryti“, – Eltai teigė G. Jakštas.
Viešojoje erdvėje prie diskusijų, ar Lietuvoje turėtų likti rusų tautinės mažumos mokyklos ir ar jose mokomoji kalba gali būti rusų, grįžta po to, kai pora paauglių, besimokančių rusų tautinės mažumos Vilniaus Naujamiesčio mokykloje, dėl politinių pažiūrų apšaudė bendramokslį pneumatiniu ginklu.
Pirmą kartą Lietuvoje šios diskusijos užvirė prasidėjus Rusijos invazijai Ukrainoje.
Prie jų grįžta ir paaiškėjus, kad Latvijoje ir Estijoje jau vyksta paskutinis rusų mokyklų reformos etapas – per kelerius metus jos turės pereiti prie visų dalykų mokymo atitinkamai latvių ir estų kalba.
Nuo 2023 m. rugsėjo 1 d. visuose Latvijos vaikų darželiuose, taip pat pirmoje, ketvirtoje ir septintoje klasėse pereita prie visų dalykų mokymo latvių kalba. Nuo 2024 m. rugsėjo 1 d. prie mokymo latvių kalba pereis antros, penktos ir aštuntos klasės, o nuo 2025 m. rugsėjo 1 d. – trečios, šeštos ir devintos klasės.
Estija 2023 metais taip pat pradeda rusakalbių mokyklų reformą. Pirmiausia 2024–2025 mokslo metais prie mokymo estų kalba pereis vaikų darželiai ir pirmos bei ketvirtos bendrojo lavinimo mokyklų klasės. Visiškai pereiti prie mokymo estų kalba planuojama 2029 m.
Lietuvos Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) rugsėjį teigė, kad tokie pokyčiai Lietuvoje neplanuojami.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.