Sprendžiant dėl naujo S. Nėries gimnazijos vardo, Vilniaus miesto taryba rinksis tarp Vyčio ir Šv. Kotrynos pavadinimų

Vilniaus miesto savivaldybės Istorinės atminties komisija nutarė sostinės tarybai teikti du Salomėjos Nėries gimnazijos pavadinimo variantus – pačios mokyklos bendruomenės pasiūlytą Vyčio pavadinimą ir anksčiau atmestą Šv. Kotrynos vardą.

S.Nėries gimnazija.<br>J.Stacevičiaus nuotr.
S.Nėries gimnazija.<br>J.Stacevičiaus nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

2024-04-03 12:40, atnaujinta 2024-04-03 13:17

Vis dėlto, komisijos posėdyje dalyvavusi S. Nėries gimnazijos direktorė Jolita Marcinkevičienė prieštaravo siūlymui įtraukti alternatyvius pavadinimo variantus ir prašė tarybai perduoti svarstyti tik pačios mokyklos bendruomenės pasiūlytą Vyčio gimnazijos pavadinimą.

„Šv. Kotrynos pavadinimas, kaip ir minėjau praeitame posėdyje, yra kaip skolintas pavadinimas. Ir kai pasidomėjome šia asmenybe, ji turi ir gražių atspalvių, bet yra ir dviprasmybių. (...) Jei yra galimybės, lieku prie to paties prašymo, kad tarybai būtų pateiktas vienas pavadinimas, kaip turėjome ir Sofijos Kovalevskajos atveju“, – komisijos posėdyje kalbėjo J. Marcinkevičienė.

„Labai prašyčiau gimnazijai suteikti Vilniaus Vyčio gimnazijos pavadinimą ir svarstyti šį vieną pavadinimą. (...) Gyvoji, mokykloje esanti, bendruomenė pritarė Vyčio pavadinimui, jie sutinka taip vadintis“, – teigė mokyklos vadovė.

Įtraukti alternatyvą pasiūlė „laisviečiai“

Grįžti prie pasirinkimo iš kelių pavadinimo variantų komisijai pasiūlė „laisvietė“ Ieva Dirmaitė. Ji savo siūlymą motyvavo tuo, kad anksčiau buvo sutarta mokyklos pavadinimą rinkti iš kelių, o ne vieno, varianto.

„Man atrodo, buvome protokole pasižymėję, kad visgi turėsime alternatyvų balsavimą. Kitaip tariant, turėsime ne vieną, o mažiausiai du pavadinimus, kurių tikėjomės iš bendruomenės“, – sakė tarybos narė.

I. Dirmaitei antrino ir partijos kolega, Vilniaus miesto vicemeras Arūnas Šileris.

„Anksčiau vykusiame posėdyje buvo priimtas sprendimas neiti su vienu pavadinimu į tarybos posėdį dėl labai paprastos priežasties – buvo nuogąstavimų, žinant, kaip vyksta politika, kad už tą vieną variantą gali būti nenubalsuota. Tai įstumtų visus į labai keistą situaciją, kai teikiamas sprendimas būtų nebūtinai priimtas. Gimnazijos pavadinimo klausimas yra pakankamai jautrus ir aš nenustebčiau norais trukdyti ir kenkti“, – akcentavo A. Šileris.

„Antras dalykas – kolega Tomas Gulbinas buvo prašęs rengti alternatyvų balsavimą tam, kad visi tarybos nariai išreikštų poziciją dėl vieno ar kito pavadinimo ir kad tas balsavimas tikrai įvyktų“, – pridūrė vicemeras.

Tuomet komisijoje pasigirdo siūlymų kaip alternatyvius pavadinimus apsvarstyti ne tik anksčiau gimnazijos atmestą Šv. Kotrynos vardą, bet ir pirminėse klausimo svarstymo stadijose siūlytus Senamiesčio bei istorinį Kunigaikštienės Birutės pavadinimus.

Galiausiai, komisijos daugumos sprendimu, kaip antrąjį pasirinkimą miesto tarybai nutarta teikti Šv. Kotrynos pavadinimą.

ELTA primena, kad vasario viduryje sostinės Salomėjos Nėries ir Sofijos Kovalevskajos gimnazijų bendruomenės pačios kreipėsi į Vilniaus miesto savivaldybę, prašydamos pakeisti jų pavadinimus. Pastarajai suteiktas Vilniaus „Sostinės“ gimnazijos vardas. Tuo metu Salomėjos Nėries gimnazijos bendruomenė prieš pat posėdį pareiškė nenorintys įstaigos pavadinimo keisti į anksčiau savivaldybės Istorinės atminties komisijos pasiūlytą Šv. Kotrynos vardą.

Nuo praėjusių metų gegužės 1-osios Lietuvoje įsigaliojo dekomunizacijos įstatymas. Jis taikomas bet kokia forma įamžintiems ar atvaizduojamiems asmenims, simboliams, informacijai, propaguojančiai totalitarinius, autoritarinius režimus ir jų ideologijas.

2022 metų gruodį Seimo priimtas įstatymas taip pat sudaro prielaidas pašalinti iš viešųjų erdvių totalitarizmo ir autoritarizmo simbolius – paminklus, kitus memorialinius objektus, gatvių, aikščių ir kitų viešųjų objektų pavadinimus.

Pastaruoju metu desovietizacijos komisija ne vienai savivaldybei pateikė rekomendacijas pakeisti S. Nėries vardo gatves. Taip pat, reaguodamos į komisijos išvadas dėl poetės kūrybos ir biografijos, S. Nėries vardo mokyklos Vilniuje bei Vilkaviškyje inicijavo savo pavadinimų keitimo procesą.

Viešųjų objektų pripažinimą tokiais, kuriais propaguojami totalitariniai, autoritariniai režimai ir jų ideologijos, numatyta atlikti Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centrui (LGGRTC) ir savivaldybių institucijoms.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.