Aistros dėl naminės degtinės: nenusvėrė nei „už“, nei „prieš“

Seimo Ekonomikos komitetas grąžina rengėjams tobulinti siūlymą, kuriuo norima leisti ūkininkams ir kaimo turizmo sodyboms be licencijų gaminti ir parduoti iki 1000 litrų per metus alkoholinių gėrimų iki 65 proc. alkoholio tūrio.

Seimo Ekonomikos komitetas grąžina rengėjams tobulinti siūlymą, kuriuo norima leisti ūkininkams ir kaimo turizmo sodyboms be licencijų gaminti ir parduoti iki 1000 litrų per metus alkoholinių gėrimų iki 65 proc. alkoholio tūrio.<br>LR nuotr.
Seimo Ekonomikos komitetas grąžina rengėjams tobulinti siūlymą, kuriuo norima leisti ūkininkams ir kaimo turizmo sodyboms be licencijų gaminti ir parduoti iki 1000 litrų per metus alkoholinių gėrimų iki 65 proc. alkoholio tūrio.<br>LR nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Dec 12, 2018, 2:30 PM, atnaujinta Dec 12, 2018, 2:32 PM

Komiteto nariai turėjo balsuoti už tai, kad projektas būtų grąžintas rengėjams tobulinti, arba kad jis būtų atmestas.

Balsuota, kad Seimo narių Remigijaus Žemaitaičio ir Vytauto Kamblevičiaus parengtas projektas būtų grąžintas tobulinti.

Kai kurie komiteto nariai kėlė abejones dėl to, kad nebus įmanoma tinkamai vykdyti tokios gamybos kontrolės, kiti, atvirkščiai, sakė, jog toks siūlymas mažins „šešėlinę“ alkoholio gamybą.

Vis dėlto konservatorius Jurgis Razma tikino, kad, pavyzdžiui, Austrija leidžia gaminti tokį alkoholį, ir esą tame nieko blogo nėra.

„Jeigu užsieniečiai nusipirks kaip suvenyrą, kas čia blogo? Austrija susitvarko, kuo mes kitokie, kad negalime?“, – kalbėjo J.Razma.

Jo partijos kolega Gabrielius Landsbergis taip pat argumentavo, kad užsienyje tokie leidimai galioja ir esą nekelia problemų.

Komiteto narys Virgilijus Poderys priminė, kad Lietuvoje yra ryški alkoholio vartojimo problema, dėl to toks lyginimas nėra visai tinkamas.

Komiteto pirmininkas Rimantas Sinkevičius Eltai sakė antradienį sakė esąs prieš šį parlamentaro siūlymą.

„Pats pagal specialybę esu chemikas, žinau, kad namudiniu būdu gaminamas alkoholis savo sudėtyje turi ir kitų alkoholių, ne tik etanolio, kuris vartojamas maistui. Metanolis, propanolis, butanolis ir visokie -oliai... Pavyzdžiui, metanolio, arba medžio spirito, kuris būtinai atsiras kaip priemaiša, 5 gramai, arba 5 mililitrai gryno išgėrus lemia negrįžtamą apakimą, 30 mililitrų – mirtina dozė. Jis būtų prasiskiedęs, bet ilgalaikis poveikis sveikatai yra labai neigiamas“, – komentavo R. Sinkevičius.

Parlamentaro teigimu, nebūtų įmanoma ir efektyvi tokios gamybos kontrolė, o nekontroliuojant gamybos kiekio – prasideda nelegali prekyba, nesurenkamas akcizas, nekontroliuojamas gamybos procesas, neužtikrinama saugi technologija.

„Valstybė neturi alkoholio gamybos monopolio. Įsigyk licenciją, susitvarkyk ir gamink, ką tik nori. Manau, sudaryti specialias sąlygas (tokiai gamybai. – ELTA) yra netinkamas būdas. Juo labiau kad Lietuvoje mes matome alkoholio vartojimo problematiką“, – kalbėjo R.Sinkevičius.

Šią nuomonę jis išsakė ir komitete.

Gruodžio 5 d. šį siūlymą svarstė Seimo Kaimo ir Sveikatos reikalų komitetai. Kaimo reikalų komitetas pritarė siūlymui, nors žemės ūkio ministras Giedrius Surplys posėdyje priminė, kad Vyriausybė nepritaria tokiam siūlymui.

Sveikatos reikalų komiteto nariai, pritardami sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos išsakytai pozicijai, kad siūlymas nedera su visuomenės sveikatos gerinimo tikslais, ir tinkama jo įgyvendinimo kontrolė būtų beveik neįmanoma, nusprendė siūlyti pagrindiniam projektą svarstančiam Seimo Ekonomikos komitetui projektą atmesti.

Seimo nariai R.Žemaitaitis ir V.Kamblevičius siūlo suteikti teisę ūkininkams, kurių ūkis yra įregistruotas Ūkininkų ūkių registre, kurie teikia kaimo turizmo reikalavimus atitinkančias paslaugas ir Žemės ūkio ministerijos nustatyta tvarka yra sertifikuoti kaip tradiciniai ūkininkai, per kalendorinius metus gaminti ne daugiau kaip 1000 litrų alkoholinių gėrimų, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija neviršija 65 proc.

Pasak projekto rengėjų, į šalį plūsta alkoholio kontrabanda, veikia pogrindiniai „pilstuko“ fabrikėliai, todėl „nuodijami šalies žmonės“, ir valstybės biudžetas dėl nelegalios veiklos negauna pajamų dėl nesumokamo akcizo ir pridėtinės vertės mokesčio.

Priėmus įstatymo projektą, pasak jo rengėjų, atsirastų tam tikra galimybė kontroliuoti stiprių namų gamybos alkoholinių gėrimų gamybos ir pardavimo procesus.

Ūkio ministerijos siūlymu Vyriausybė nepritarė šiam siūlymui ir kitoms Alkoholio kontrolės įstatymo pataisoms, kurias inicijavo Seimo nariai V.Kamblevičius ir R.Žemaitaitis.

„Siūlymas neatitinka šios Vyriausybės programos nuostatų įvairiomis priemonėmis mažinti alkoholio pasiūlą ir alkoholinių gėrimų prieinamumą“, – Vyriausybės posėdyje sakė ūkio ministras Virginijus Sinkevičius.

Ūkininkai, norintys gaminti alkoholinius gėrimus ir jais prekiauti, šiuo metu gali įsteigti įmonę ir, vadovaudamiesi Alkoholio kontrolės įstatymo nuostatomis, įsigyti atitinkamas licencijas.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.