Visgi griežti ribojimai iki šiol leido panaudoti tik dalį vertingųjų šio augalo savybių, o pasak ekologinį ūkį vystančio Gintauto Žebelio, tai ne vieną ūkininką galiausiai privertė ir pasitraukti iš šio verslo.
Tačiau netrukus įsigaliosiančios įstatymo pataisos, leisiančios naudoti visą kanapės augalą, suteiks daugiau laisvės verslininkams, o vartotojams taps prieinama kur kas didesnė produktų įvairovė.
Tauragės rajone įsikūręs Gintautas Žebelys – vienas pirmųjų pradėjusių vystyti ekologinį kanapių ūkį, veiklą pradėjęs dar 2015 m. Pasak jo, tuo metu kanapių augintojų entuziastų buvo daug, tačiau ne vienas, dėl ilgai besitęsiančių ribojimų, leidžiančių naudoti tik tam tikras augalo dalis, pasitraukė iš šio verslo ir išliko tik patys kantriausi.
Pasak ūkininko, pluoštinė kanapė yra nepaprastai universalus ir vertingas augalas, kuris yra puikiai panaudojamas ne tik maistui, bet ir kosmetikoje, farmacijoje, statyboje ir daugelyje kitų sričių. Tačiau norint imtis šių produktų gamyba, tam reikalingos tam tikros investicijos, o norint ženklinti produkciją kaip ekologišką – ir gana sudėtingi sertifikavimo procesai, o tai planuoti iki šiol buvo nelengva.
„Vien norėdami prekiauti arbata turėjome pačių įvairiausių iššūkių, kai pirma leidimas buvo duotas, o tada peržiūrėtas ir nuspręsta, kad prekiauti ja nebegalima. Teko aiškintis ir su teisininkais, nes tūkstantinės investicijos į gamybą jau buvo padarytos, o leidimą staiga nori atsiimti, taip versle juk negali būti“, – sako G. Žebelys.
Jis neabejoja, kad nuo lapkričio 1-osios, kai įsigalios naujosios įstatymo pataisos, netruks išaugti kanapių produktų įvairovė, o tuo pačiu – ir naujų pirkėjų susidomėjimas.
Nors populiariausiu produktu tarp lietuvių išlieka kanapių arbata, ūkininkas džiaugiasi, kad vis labiau auga susidomėjimas ir tokiais produktais, kaip šalto spaudimo kanapių sėklų aliejus, ypač vertingas dėl augalinės kilmės baltymų ir riebiųjų rūgščių.
„Arbatą jau atradę yra daugelis, visada rekomenduoju ją išbandyti vietoj raminamųjų ir iš atsiliepimų galiu spręsti, kad ne vienam tai tikrai pasiteisina. Džiugina ir tai, kad pastaruoju metu vis paklausesnis tampa kanapių sėklų aliejus – jame yra daug Omega riebalų rūgščių, o kadangi sėklos yra ekologiškos, tai yra produktas dažnu atveju sveikesnis net už žuvų taukus, – teigia G. Žebelys.
Naujieji įstatymo pakeitimai leis stipriai praplėsti pasiūlą, o taip pat atrasti ir naujų pirkėjų. Tai, pasak G. Žebelio, yra ypač svarbu, nes ekologiška produkcija ne vienam vis dar yra per brangi, todėl klientų rato plėtimas ir produkcijos įvairovė nedideliam šeimos verslui yra ypatingai svarbūs.
Artimiausiuose ūkininko planuose – įvairių ekstraktų, vaistažolių, o taip pat ir CBD aliejaus gamyba, kurio dažnai pirkėjai.
„Ypatingai plėstis ir daug gaminti niekad nenorėjome, tad to neplanuojame ir po šių pokyčių. Esame šeimos verslas ir mūsų tikslas yra siūlyti aukščiausią kokybę ir tik ekologišką produkciją. Siekiame gaminti kokybiškai, po nedaug, bet įvairiam pirkėjų ratui, o dabar tai padaryti bus gerokai paprasčiau“, – sako verslininkas.
Augintojas džiaugiasi ir tuo, kad metams bėgant keičiasi ir visuomenės požiūris, į kanapės augalą, ir dabar pluoštinė kanapė jau nebėra tapatinama su narkotine.
Nors per septynerius metus šiame versle jam ne kartą teko užsiimti edukacine veikla, ypač tarp vyresnių žmonių jis džiaugiasi, kad šis augalas atrandamas iš naujo ir vėl tampa lietuvių kultūros dalimi, kaip buvo nuo seniausių laikų.