Dailės šedevrų pelenai prislėgė Rumunijos kaimą

Ramaus Rumunijos

Daugiau nuotraukų (1)

AFP, BNS ir lrytas.lt inf.

Aug 12, 2013, 4:35 PM, atnaujinta Mar 2, 2018, 12:03 AM

Tačiau pastarosiomis savaitėmis jų gyvenvietė atsidūrė pirmuosiuose puslapiuose, paaiškėjus, kad septyni Nyderlanduose pavogti garsūs paveikslai, tarp kurių buvo Pablo Picasso ir Claude'o Monet kūrinių, supleškėjo vieno šio kaimo namo krosnyje, motinai desperatiškai mėginant sunaikinti įkalčius prieš jos sūnų.

Motina ir sūnus bus tarp šešių Rumunijos piliečių, kurie antradienį stos prieš teismą Bukarešte dėl šios „šimtmečio vagystės“, per kurią greičiau nei per tris minutes iš muziejaus „Kunsthal“ Roterdame buvo pagrobti septyni meno šedevrai.

Ši vagystė apstulbino meno žinovus, o praeitą mėnesį nuostaba virto siaubu, kai buvo pranešta, jog minėta motina prisipažino savo viryklėje sudeginusi paveikslus, prokurorų įvertintus 18 mln. eurų (62,2 mln. litų).

Savo ruožtu ekspertai nurodo, jog tų paveikslų bendra vertė buvo didesnė nei 100 mln. eurų (345 mln. litų).

Vėliau Olga Dogaru atsiėmė savo parodymus, bet Rumunijos nacionalinio istorijos muziejaus ekspertai, ištyrę šios moters namuose rastus pelenus, nustatė, kad juose esama trijų arba keturių paveikslų liekanų.

Vis dėlto Rumunijos specialistai negalėjo nustatyti, ar tos liekanos yra Roterdame pavogtų paveikslų.

„Kunsthal“ taip pat negalėjo patvirtinti, jog tie pelenai yra pavogtų kūrinių liekanos.

„Olandijos policija ir prokuratūra dar nepatvirtino, kad paveikslai buvo sudeginti, todėl mes irgi negalime to patvirtinti“, – „Kunsthal“ atstovė sakė naujienų agentūrai AFP.

„Jeigu taip būtų nutikę, tai pabrėžia šios vagystės beprasmiškumą – ir tai netekti ne vien paveikslų savininkams, bet ir visiems meno gerbėjams“, – pridūrė ji.

Šis skandalas apstulbino paprastai ramų Rumunijos kaimą, apsuptą saulėgrąžų laukų, kuriame vijokliais apžėlusios tvoros supa rūpestingai prižiūrimus sodus ir pastelinių spalvų namus.

Senyvo amžiaus moteris, pavarde Pamfil, sakė bijanti, kad šis incidentas „apjuodino kaimo vardą“, o 66 metų Ekaterina sakė, kad ta žinia „sukrėtė gyvenvietę, nepratusią, kad joje atliktų kratas kaukėti policininkai“.

Šiame 3 000 gyventojų turinčiame kaime gyvena daugiausiai lipovanai. Ši rusakalbė etninė mažuma yra susiformavusi iš rusų sentikių, prieš 300 metų pasitraukusių iš savo tėvynės dėl religinių persekiojimų.

Tik apie 1 250 žmonių, daugiausiai pensininkų, gyvena Karkaliuje apskritus metus, o daugelis kitų reguliariai išvyksta ieškoti darbo Italijoje – daugiausiai statybose arba prižiūrėti senyvus žmones.

Radu Dogaru, pagrindinis kaltinamasis byloje dėl meno kūrinių vagystės, kuri bus pradėta nagrinėti antradienį, yra gimęs mišrioje šeimoje: jo motina yra lipovanė, o tėvas – rumunas.

Radu, kuris neigia jam pateiktus kaltinimus, taip pat yra siejamas su keliomis žmogžudystėmis ir žmonių kontrabanda, sakoma kaltinamajame akte.

„Kai jis atvyko, neabejojome, kad reikalai pakryps į bloga. Ta gauja vogdavo ir grasindavo“, – sakė vienas kaimo gyventojas, prašęs neviešinti jo vardo.

Olga Dogaru iki arešto gyveno gražiame baltame name, kuriame, kaip įtariama, ji sudegino meno kūrinius. Manoma, kad iškart po sūnaus arešto ji buvo juos užkasusi vietos kapinėse.

Dabar tame name apsistojusi viena Olgos draugė, kuri atsisakė įsileisti žurnalistus ir teigė nieko nežinanti apie tuos paveikslus.

Taip pat manoma, kad R.Dogaru laikė pavogtus meno kūrinius savo tetos Marfos namuose, tačiau nieko nesakė apie jų kilmę.

„Aš vis dar priblokšta“, – Marfa, kuri yra itin gerbiama Karkaliaus bendruomenės narė, sakė AFP.

Tarp pavogtų paveikslų buvo P.Picasso drobė „Arlekino galva“ (Tete d'Arlequin), C.Monet „Vaterlo tiltas Londone“ (Waterloo Bridge, London) ir Luciano Freudo „Moteris užmerktomis akimis“ (Woman with Eyes Closed).

„Jeigu jie buvo sudeginti, būtų labai liūdna, nes jie priklausė kultūros palikimui ateities kartoms“, – sakė vietos gyventojas Iacobas Iacobas, dirbantis Italijoje, bet grįžęs namo per atostogas.

Šios itin religingos bendruomenės dvasininkas Vasile Ivli kreipėsi į tikinčiuosius, ragindamas atskleisti bet kokios informacijos apie tuos paveikslus.

Tačiau Karkaliaus seniūnė Anica Toma sako, kad būtų geriau, jeigu visa tai niekada nebūtų nutikę.

„Noriu, kad mūsų kaimas būtų žinomas dėl savo papročių ir grožybių, o ne dėl pavogtų paveikslų, – ji sakė AFP. – Iš tikrųjų kaimo žmonės sunkiai dirba ir nesukuria problemų.“

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.