Čekijos prezidento rinkimuose prorusiškas Milošas Zemanas sieks perrinkimo

Čekai penktadienį ir šeštadienį balsuos svarbiu visuomenės nuotaikų barometru laikomuose valstybės vadovo rinkimuose – juose kadenciją baigiantis prorusiškas prezidentas Milošas Zemanas surems ietis su virtine labiau liberalių, proeuropinių pažiūrų kandidatų.

 M.Zemanas užsimojo vėl būti Čekijos prezidentu.<br> „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.
 M.Zemanas užsimojo vėl būti Čekijos prezidentu.<br> „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.
 M.Zemanas užsimojo vėl būti Čekijos prezidentu.<br> „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.
 M.Zemanas užsimojo vėl būti Čekijos prezidentu.<br> „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.
 M.Zemanas užsimojo vėl būti Čekijos prezidentu.<br> AFP/„Scanpix“ nuotr.
 M.Zemanas užsimojo vėl būti Čekijos prezidentu.<br> AFP/„Scanpix“ nuotr.
Daugiau nuotraukų (3)

Lrytas.lt

Jan 12, 2018, 11:13 AM, atnaujinta Jan 12, 2018, 11:17 AM

Viešosios nuomonės apklausos rodo, kad antimusulmonišką retoriką mėgstantis 73 metų buvęs komunistas M.Zemanas populiarumu lenkia kitus aštuonis kandidatus, įkaitant buvusį Mokslų akademijos vadovą, proeuropinių pažiūrų Jiri Drahošą.

Nors laikomas rinkimų favoritu, M.Zemanas, kuris vaikšto pasiramsčiuodamas lazdele, tikriausiai nesugebės iškovoti pergalės jau pirmajame ture, todėl sausio 26–27 dieną čekams vėl teks eiti prie balsadėžių.

Čekijos televizijos užsakymu neseniai atlikta viešosios nuomonės apklausa parodė, kad pergalę antrajame rinkimų ture turėtų iškovoti J.Drahošas: jam prognozuojami 48,5 proc. balsų, o M. Zemanui – 44 procentai.

„Žinoma, jaudinuosi“, – sakė M.Zemanas ketvirtadienį didžiausiu tiražu leidžiamam Čekijos dienraščiui „Dnes“ ir pridūrė, jog prognozuoja „sudėtingą“ antrąjį rinkimų turą.

M.Zemano retorika panaši į kitų populistais laikomų rytinių Europos Sąjungos valstybių, ypač Vengrijos bei Lenkijos, lyderių. Visi jie nesutaria su Briuseliu dėl ES patvirtintų privalomų pabėgėlių priėmimo kvotų ir įvairų taisyklių, kurias laiko bandymu suvaržyti jų šalių suverenitetą.

Jis taip pat garsėja savo griežtai antimusulmoniškomis pažiūromis. 2015 metais Senąjį žemyną užklupusią migrantų krizę M.Zemanas yra pavadinęs „organizuota invazija“ į Europą bei pareiškęs, kad musulmonų „neįmanoma integruoti“.

Paradoksalu, tačiau 10,6 mln. gyventojų turinti Čekija pagal ES kvotų sistemą yra priėmusi vos 12 migrantų.

68 metų geros fizinės formos J.Drahošas – visiška M.Zemano priešingybė. Liberaliajai centro stovyklai atstovaujantis ramaus būdo J. Drahošas, kritikų peikiamas kaip neryžtingas ir blankus politikas, ragina Prahą imtis „aktyvesnio vaidmens Europos Sąjungoje“.

„Prezidentas į politinę areną turėtų įnešti gerų manierų“, – sakė J.Dragočas per televizijos debatus ketvirtadienį.

Rinkimai atspindi platesnį konfliktą, jie rodo, kaip susipriešinusi visuomenė“, – naujienų agentūrai AFP sakė nepriklausomas politikos apžvalgininkas Jiri Pehe.

Liberali demokratija?

M. Zemanas sulaukė premjero Andrejaus Babišo – populisto milijardieriaus, kuriam gresia kaltinimai sukčiavimu, paramos. Ketvirtadienį vyriausybės vadovas pareiškė, kad kadenciją baigiantis prezidentas yra „viena iš labiausiai išskirtinių asmenybių“ nuo komunizmo žlugimo 1989 metais.

„Jis gyvena dėl politikos, ne iš politikos. Jis kovoja už mūsų nacionalinius interesus“, – sakė premjeras žurnalistams.

Tačiau jis taip pat paragino M.Zemaną „ne skaldyti, o vienyti“ čekus.

A.Babišui, kurio populistinis judėjimas „Nepatenkintų piliečių akcija“ (ANO) iškovojo tvirtą pergalę pernai spalį vykusiuose rinkimuose žadėdamas griežtai kovoti su korupcija ir užkirsti kelią euro įvedimui, reikia gerų santykių su būsimu prezidentu.

Potencialūs koalicijos partneriai nusigręžė nuo šio Slovakijoje gimusio verslo magnato, kaltinamo sukčiavimu dėl netinkamo ES lėšų panaudojimo, todėl jis buvo priverstas formuoti mažumos vyriausybę, M.Zemanui paskyrus jį premjeru.

A.Babišas tikriausiai pralaimės sausio 16 dieną parlamente numatytą balsavimą dėl pasitikėjimo.

J.Pehe sakė, kad M.Zemano pergalė galėtų „atverti kelią glaudesniam aljansui su A.Babišu, o tai savo ruožtu galėtų paskatinti kai kurių pagrindinių liberalios demokratijos parametrų pokyčius šalyje“.

Tačiau situacija gali drastiškai pasikeisti, jei pergalę iškovos J.Drahošas.

„Drahošas leido aiškiai suprasti, kad asmuo, kurio atžvilgiu vykdomas tyrimas ar baudžiamasis persekiojimas, neturėtų būti ministru pirmininku“, – sakė politikos apžvalgininkas.

Tarp M.Zemano varžovų taip pat yra buvęs lošėjas ir dainų kūrėjas Michalas Horačekas, buvęs dešiniojo sparno premjeras Mirekas Topolanekas ir buvęs Čekijos automobilių gamintojos „Škoda Auto“ vadovas Vratislavas Kulhanekas.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.
REPORTERIS: šalys ragina Sakartvelą atšaukti „užsienio agentų“ įstatymą