Alternatyvioji Nobelio premija - žmogaus teisių aktyvistei iš Afganistano (papildyta)

Alternatyvioji Nobelio premija šiais metais skirta Afganistano gydytojai ir politikei Simai Samar, kovojančiai už žmogaus teises ir moterų teises savo šalyje. Ji bus apdovanota už „savo drąsą ir savo ryžtą (...) viename nestabiliausių pasaulio regionų“, ketvirtadienį Stokholme paskelbė „Right Livelihood Award“ fondas.

Daugiau nuotraukų (1)

ELTA ir lrytas.lt inf.

Sep 27, 2012, 5:24 PM, atnaujinta Mar 16, 2018, 12:50 PM

S. Samar yra ir tarp favoritų gauti Nobelio taikos premiją, kurios laimėtojas po dviejų savaičių bus paskelbtas Osle.

S. Samar ketvirtadienį laimėjo ir Švedijos apdovanojimą „Už teisingą gyvenimo būdą“, kuriuo pagerbiami žmonės, dirbantys dėl geresnio kitų gyvenimo.

55 metų S. Samar 1989-aisiais įkūrė humanitarinę organizaciją „Shuhada“, kuri Afganistane rūpinasi gydytojų kabinetais, ligoninėmis, taip pat mokyklomis. Grįžusi iš emigracijos Pakistane, S. Samar 2001-2002 metais buvo pirmoji savo šalyje moterų reikalų ministrė. Po to ji vadovavo savo įsteigtai nepriklausomai Žmogaus teisių komisijai (AIHCR) Kabule.

„Aš turiu pasakyti, kad, mano pačios įsitikinimu, nieko ypatinga nepadariau. Tačiau aplinka, kurioje aš dirbu, yra be galo sunki“, - pareiškė S. Samar. Anot jos, svarbiausi dalykai Afganistane yra mokyklos ir švietimas, nes tai yra „raktas į klestinčią visuomenę, kurioje būtų mažiau skurdo ir kurioje būtų gerbiamos žmogaus teisės“.

Alternatyvios Nobelio premijos įteikiamos nuo 1980 metų. Viena iš trijų premijų, kurių kiekviena dotuota 50 000 eurų, šiais metais teko JAV politologui Gene Sharpui, įkūrusiam Alberto Einšteino institutą, siūlantį nesmurtinio pasipriešinimo valdžiai metodus.

84 metų G. Sharpas pagerbiamas „už nesmurtinio pasipriešinimo principų ir strategijų plėtrą bei skleidimą, taip pat už savo aktyvią paramą praktiniam jų įgyvendinimui konfliktinėse situacijose“, pareiškė „Right Livelihood Award“ fondas.

Taip pat šiais metais bus apdovanota britų kampanija prieš prekybą ginklais (CAAT). Jai premija atiteks už „pažangų ir efektyvų pasipriešinimą globaliai ginklų prekybai“.

Nedotuota garbės premija skirta Turkijos aplinkosaugos judėjimo „seneliu“ vadinamam 90 metų Hayrettinui Karacai. Jis apdovanojamas už „ilgametį savo indėlį į gamtos apsaugą“.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.
„24/7“: ar turite už ką balsuoti, ponia Seimo pirmininke?