Ar Kipras išdrįs apiplėšti Rusijos mafiją?

Netikrumas dėl ES finansinės paramos Kiprui tęsiasi. Vyriausybė balsavimą atidėjo iki antradienio. Didžiausi nesutarimai kyla dėl paramos sąlygos, reikalaujančios papildomai apmokestinti Kipro bankų indėlininkus. Pagal pirminį planą, nuo indėlių, didesnių kaip 100 tūkst. eurų, būtų nuskaičiuojama 10 proc. suma, o nuo mažesnių – 6,75 procento. Labiausiai išsigandę Rusijos oligarchai – dideles sumas Kipro banke laikantiems rusams gresia dideli nuostoliai, rašo „Business Insider“.

Kilus didelei sumaiščiai, Kipro vyriausybė nusprendė derėtis iš naujo.<br>AP
Kilus didelei sumaiščiai, Kipro vyriausybė nusprendė derėtis iš naujo.<br>AP
Daugiau nuotraukų (1)

lrytas.lt

Mar 19, 2013, 5:40 PM, atnaujinta Mar 9, 2018, 5:05 PM

Kilus didelei sumaiščiai, Kipro vyriausybė nusprendė derėtis iš naujo. Pagal naująjį planą, indėliai, mažesni kaip 100 tūkst. eurų, būtų apmokestinami 3 proc., 100-500 tūkst. - 10 proc., o didesni kaip 500 tūkst. - 15 proc. suma.

Ekonomistas Dennisas Gartmanas sakė: „Nėra jokių abejonių, kad Kipro vyriausybės sprendimas skaudžiausiai smogs Rusijos oligarchams, Rusijos vyriausybei ir Rusijos nusikalstamam pasauliui.“

Pasak jo, Kipras ilgus metus buvo jų „nuosava privati Šveicarija“. Teisėti ir neteisėti Rusijos pinigai plūdo į Kipro bankų sistemą nuo 1990-ųjų pradžios. „Salos grožis, lengvas atvykimas ir išvykimas laivais ar lėktuvais, bankininkystės įstatymų paslaptingumas, šiltas Viduržemio jūros klimatas ir lengvai paperkama Kipro valdžia lėmė, kad Kipras tapo Rusijos kapitalo nutekėjimo centru“, - aiškino D. Gartmanas.

Anot ekonomisto, rusai, čia laikantys tiek legaliai, tiek nelegaliai gautus pinigus, Kiprą mylėjo ne tik dėl išvardytų priežasčių, bet ir dėl nedidelio 4 proc. mokesčių tarifo. „Kam toks tarifas nepatiktų? - klausia ekonomistas. - Tai nepaliaujamai traukė pinigus, ir rusiškų buvo daugiausia. Nusikalstamu būdu įgytiems pinigams ypač palanku buvo įstatymų slaptumas. Pinigai būdavo siunčiami čia „išplauti“, ir tada arba likdavo sąskaitose, arba grįždavo į kitus bankininkystės centrus kaip užsienio „investicijos“, bet jau visiškai „išplauti“, padarius taip, kad būtų neįmanoma susekti jų kilmės. Buvo įmonė, kuri veikė Kipro vyriausybės ir rusų naudai, nepaisant to, kad net naujasis Kipro prezidentas N. Anastasiadesas užsiminė, kad Kipras patenkintas jame vykstančiu pinigų plovimu.“

D. Gartmanas naujus mokesčius vadina vagyste. Pasak jo, Kipras pasaulyje supykdė žmones, kurių visai nenorėjo supykdyti. „Žinoma, toks komentaras kelia šypseną. Žinoma, Kipras patenkintas pinigų plovimu. Kitaip galvoti būtų naivu. Ak, bet dabar mes vagiame rusų pinigus... arba greitai vogsime, priklausomai nuo Kipro parlamento balsavimo... ir tai yra pavojinga... labai. Neįmanoma pavogti Rusijos mafijos pinigų ir jų išsinešti. Rusijos mafijos veikėjai nemėgsta, kai iš jų vagiama, ir dar labiau nemėgsta būti statomi į kvailių vietą. Dabar nematome priežasties vynioti žodžių į vatą: žmonės nukentės dėl šio sprendimo. Kai kurie bus nužudyti.“

Parengė Jurgita Noreikienė

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.