JAV pareigūnai išplatino Bostono bombų liekanų nuotraukas (papildyta)

Į Bostoną atvyks prezidentas

FTB tikina, kad tyrimas bus pasaulinio masto. Pareigūnai pasiryžę nueiti iki pasaulio krašto, kad nustatytų asmenį ar asmenis, kurie yra atsakingi už šį teroro aktą.<br>"Reuters"
FTB tikina, kad tyrimas bus pasaulinio masto. Pareigūnai pasiryžę nueiti iki pasaulio krašto, kad nustatytų asmenį ar asmenis, kurie yra atsakingi už šį teroro aktą.<br>"Reuters"
Daugiau nuotraukų (1)

AFP, BNS ir lrytas.lt inf.

Apr 17, 2013, 2:40 PM, atnaujinta Mar 8, 2018, 3:42 AM

„Įtariamųjų ir motyvų ratas tebėra labai platus“, - FTB specialusis agentas Rickas DesLauriers sakė per spaudos konferenciją, pridūręs, kad tyrimas dėl pirmadienį surengtų sprogdinimų vykdomas „metodiškai, kruopščiai, tačiau jaučiant skubumą“.

Pareigūnai rado įvairių įkalčių abiejų sprogdinimų vietose, įskaitant juodus nailoninius krepšius, kuriuose, kaip manoma, buvo paslėptos bombos.

Taip pat buvo rasta „šratų ir vinių fragmentų, tikriausiai sudėtų į užtaisą greitpuodyje“, o ši medžiaga buvo išsiųsta analizei į FTB laboratoriją Kvantike Virdžinijos valstijoje, R. DesLauriers sakė žurnalistams.

Iki antradienio vidurdienio gauta per 2 000 pranešimų apie šio išpuolio aplinkybes ir galimus jo organizatorius, pridūrė jis.

„Toliau nenuilstamai dirbsime apskritą parą, ranka rankon su mūsų partneriais, toliau tirdami tas gijas ir imdamiesi veiksmų, - aiškino R. DesLauriers, vadovaujantis FTB skyriui Bostone. - Kalbant apie tuos, kurie gali būti įtariami dėl šių veiksmų, mes uoliai dirbame, kad gautume atsakymų.“

„Kažkas žino, kas tai padarė. Bendradarbiavimas su bendruomene atliks esminį vaidmenį šiame tyrime“, - sakė jis.

Pražūtingi sprogstamieji užtaisai, detonuoti per Bostono maratoną, buvo savadarbės bombos, pripildytos vinių ir metalo gabaliukų, tikriausiai sudėtų į buitinius greitpuodžius, pranešė JAV pareigūnai.

Kitą dieną po atakos, per kurią žuvo trys žmonės, o dar per 180 buvo sužeisti, JAV Federalinis tyrimų biuras (FTB) nurodė, kad tos primityvios bombos galėjo būti pagamintos naudojant greitpuodžius. Tokie užtaisai dažnai būdavo naudojami per išpuolius, vykdytus nuo Afganistano iki Prancūzijos nuo praėjusio amžiaus paskutinio dešimtmečio.

„Tarp daiktų, kurių liekanų rasta, buvo juodo nailono skiaučių - tikriausiai iš kuprinės, taip pat, regis, šratų ir vinių nuolaužų, tikriausiai sudėtų į greitpuodį“, - FTB skyriaus Bostone vadovas Rickas DesLauriers sakė žurnalistams.

Abi bombos buvo sudėtos į tamsios spalvos nailoninius krepšius arba kuprines, pridūrė R. DesLauriers.

Sprogmenų specialistai ir kinologai su specialiai dresuotais šunimis išnaršė sprogdinimų teritoriją Boilstono gatvėje, kurioje buvo garsaus kasmet rengiamo tarptautinio Bostono maratono bėgimo finišo linija. Pareigūnai rastas sprogmenų liekanas išsiuntė išsamiau ištirti FTB laboratorijoje Kvantike Virdžinijos valstijoje.

„Įvykio vietą ištirti tikriausiai prireiks kelių dienų“, - sakė specialusis agentas Gene'as Marquezas, vadovaujantis Alkoholio, tabako, šaunamųjų ginklų ir sprogmenų kontrolės biuro skyriui Bostone.

Į Bostoną atvyks prezidentas

JAV prezidentas Barackas Obama ketvirtadienį dalyvaus pamaldose Bostone, skirtose trims per išpuolius šiame mieste žuvusiems ir daugiau kaip 170-čiai sužeistų žmonių.

„Ketvirtadienio rytą prezidentas nuvyks į Bostoną pakalbėti per ekumenines pamaldas, skirtas tiems, kurie buvo sunkiai sužeisti ar žuvo per pirmadienio bombų sprogimus netoli Bostono maratono finišo linijos“, - sakoma Baltųjų rūmų pranešime.

Policijos pareigūnai, kurie dar nėra įsitikinę, ar šią ataką organizavo vietos veikėjai, ar užsieniečiai, sakė, kad ta teritorija prieš bėgimą buvo patikrinta du kartus, tačiau nebuvo rasta jokių sprogmenų.

Greitosios pagalbos darbuotojai ir gydytojai, teikę pagalbą aukoms, nurodė, kad sprogus bomboms veikiausiai pažiro vinys, šratai ir kitokios metalo nuolaužos. Šios skeveldros žalojo žmones, daugiausia apatinę kūno dalį, o kai kuriems pacientams teko amputuoti galūnes.

„Jų kūnuose radome įvairių aštrių daiktų, - sakė Masačusetso pagrindinės ligoninės traumų chirurgijos skyriaus vedėjas George'as Velmahosas. - Tikriausiai tose bombose buvo daug metalo dalelių - mes ištraukėm šratų ir vinių.“

Sprogstamieji užtaisai „tikriausiai buvo ant žemės, todėl buvo tikėtini apatinių galūnių sužalojimai“, pridūrė jis.

Pasinaudojo džihadistų patarimu?

Palyginti nedidelė abiejų sprogimų galia ir po jų pakilę tiršti balti dūmai rodo, kad užtaisuose veikiausiai nebuvo kariuomenės naudojamų plastinių sprogmenų, tokių kaip C4 arba „Semtex“, kurių sprogimai daug smarkesni ir paskleidžiantys juodus dūmus, nurodė ekspertai.

Daugiausia buvo spėliojama, kokio tipo savadarbiai sprogmenys buvo panaudoti: daugelio nuomone, tai galėjo būti iš vamzdžių pagamintos bombos arba acetono peroksido sprogmenys, kuriuos gana lengva pagaminti ir paslėpti.

Acetono peroksido (TATP) užtaisai buvo panaudoti 2007 metais per sprogdinimus Londone, 1996 metais per išpuolį Atlantos olimpinėse žaidynėse, taip pat per nesėkmingą „batų sprogdintojo“ Richardo Reido mėginimą detonuoti bombą 2001-ųjų gruodį lėktuve, skridusiame į Majamį.

Tačiau šis organinis peroksidas labai nestabilus ir jautrus kaitrai bei trinčiai, o tokius sprogmenis naudojantys bombų gamintojai dažnai susižaloja, netikėtai joms detonavus.

Džihadistų interneto forumuose, įskaitant Jemene veikiančio tarptautinio teroristų tinklo „Al Qaeda“ padalinio tinklalapį, pateikiamose bombų gamybos instrukcijose dažnai siūloma naudoti greitpuodžius, nurodo ekstremistų portalus stebinti žvalgybos organizacija „SITE Intelligence Group“.

2010 metais Arabijos pusiasalio „Al Qaida“ (AQAP) anglų kalba leidžiamo žurnalo pirmajame numeryje buvo išspausdintas straipsnis, kuriame aprašoma, kaip pasigaminti bombą naudojant greitpuodį ir metalo gabaliukus.

Straipsnyje „Pasigaminkite bombą savo mamytės virtuvėje“ (Make a Bomb in the Kitchen of Your Mom) taip pat buvo nuotrauka, kurioje matoma kuprinėje paslėpta bomba.

Amerikoje veikiantys baltųjų rasės pranašumo apologetai atkreipė dėmesį į šį straipsnį ir interneto forumą „Stormfront“, nurodydami, kad ten pateikiamus bombų gamybos aprašymus „labai rekomenduojama perskaityti“, praneša SITE.

Bombos, kurių korpusams buvo panaudoti greitpuodžiai, buvo naudojamos per virtinę atakų Prancūzijoje 1995-2003 metais, o JAV Nacionalinio saugumo departamentas buvo paskelbęs aplinkraštį, perspėjantį pareigūnus atkreipti dėmesį, kad ekstremistai gali naudoti iš greitpuodžių pagamintas bombas.

Tame dokumente rašoma, kad šio „metodo dažniau mokoma afganų teroristų mokymo stovyklose“ ir iš greitpuodžių pagamintos bombos buvo naudojamos per sprogdinimus arba mėginimus surengti tokias atakas Indijoje ir Alžyre, taip pat per vieną išpuolį Nepale.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.