B. Obama nusivylė dėl Kinijos sprendimo neišduoti E. Snowdeno

Jungtinės Valstijos

Buvęs JAV žvalgybos kontraktininkas E. Snowdenas pabėgo iš Jungtinių Valstijų į Honkongą, atskleidęs detalių apie Amerikos vykdomo didelio masto šnipinėjimą internete.<br>AP nuotrauka iš archyvo
Buvęs JAV žvalgybos kontraktininkas E. Snowdenas pabėgo iš Jungtinių Valstijų į Honkongą, atskleidęs detalių apie Amerikos vykdomo didelio masto šnipinėjimą internete.<br>AP nuotrauka iš archyvo
Daugiau nuotraukų (1)

AFP, BNS ir lrytas.lt inf.

Jul 12, 2013, 10:02 AM, atnaujinta Mar 3, 2018, 2:56 AM

JAV prezidentas Barackas Obama per susitikimą su aukštais Kinijos pareigūnais, atvykusiais į Vašingtoną kasmetinių derybų įvairiomis temomis, „išsakė savo nusivylimą ir susirūpinimą“ dėl incidento su E. Snowdenu. Apie tai sakoma Baltųjų rūmų pranešime.

JAV valstybės sekretoriaus pavaduotojas Williamas Burnsas, kuris yra vienas iš pagrindinių tose derybose dalyvaujančių Amerikos pareigūnų, sakė, kad B. Obama ir Kinijos prezidentas Xi Jinpingas per praeitą mėnesį Kalifornijos kurorte Sanilandse vykusį jųdviejų susitikimą susitarė bendradarbiauti sprendžiant problemas.

„Štai kodėl esame labai nusivylę, kaip pareigūnai Pekine ir Honkonge elgėsi Snowdeno byloje, sukėlusioje pavojų mūsų pastangoms kurti pasitikėjimą, reikalingą sprendžiant sudėtingus klausimus“, - pažymėjo W. Burnsas.

„Leidome aiškiai suprasti, kad Kinijos elgesys šiuo atveju neatitiko Sanilandso (susitikimo. - Red.) dvasios arba naujo pobūdžio ryšių - naujo modelio - kurį abi pusės mėgina kurti“, - W. Burnsas sakė per bendrą spaudos konferenciją.

Buvęs JAV žvalgybos kontraktininkas E. Snowdenas pabėgo iš Jungtinių Valstijų į Honkongą, atskleidęs detalių apie Amerikos vykdomo didelio masto šnipinėjimą internete. Jungtinės Valstijos siekė, kad jis būtų išduotas ir stotų prieš teismą.

Tačiau E. Snowdenui buvo leista išvykti iš Honkongo, kuris yra didelę autonomiją turinti Kinijos teritorija, į Rusiją.

Birželio 23-ąją į Rusiją atvykęs E. Snowdenas tebėra įstrigęs Maskvos Šeremetjevo oro uosto tranzito zonoje, ieškodamas galimybės išvykti į šalį, kuri suteiktų jam prieglobstį.

Tuo tarpu Kinijos valstybė kancleris Yang Jiechi, kalbėdamas konferencijoje greta W. Burnso, teisino sprendimus dėl E. Snowdeno, kurio pareiškimai dėl JAV vykdomo Kinijos interneto šnipinėjimo sukėlė nerimą Pekinui.

„Kinijos centrinė vyriausybė visada gerbė Honkongo specialiojo administracinio regiono vyriausybės sprendimus, atitinkančius įstatymus“, - pažymėjo jis.

Honkongas „Snowdeno byloje elgėsi pagal įstatymus, o jo pozicijai priekaištų nėra“, - sakė Yang Jiechi, kuris atlieka svarbų vaidmenį Kinijos užsienio politikoje.

„Amerikiečiai tiesiog mėgina išsaugoti savo reputaciją“, - pareiškė už demokratiją pasisakanti Honkongo įstatymų leidėja Claudia Mo, atmesdama Vašingtono priekaištus kaip „diplomatines kalbas“.

„Tiesą sakant, kinai nepasikvietė Snowdeno atvykti į Honkongą“, - C. Mo sakė naujienų agentūrai AFP.

Honkongo vykdomosios tarybos narys Bernardas Chanas taip pat kritikavo Vašingtoną, sakydamas, kad „Honkongo ir Kinijos nederėtų kaltinti“.

„JAV, o ne Honkongas, nusprendė vykdyti pasaulinę elektroninio šnipinėjimo operaciją, kuri, kaip dabar įsitikinę netgi kai kurie amerikiečiai, yra nekontroliuojama, - B. Chanas rašo Honkongo dienraštyje „South China Morning Post“. - Jungtinės Valstijos, o ne Honkongas, nusprendė tiesiogiai arba per trečiąsias šalis naudotis jaunuolio, kuris pasirodė esantis nelojalus, paslaugomis.“

Anksčiau ketvirtadienį Rusijos naujienų agentūra „Interfax“ pranešė, kad Jungtinės Valstijos liovėsi spaudusios Maskvą išduoti E.Snowdeną, cituodama vieną su padėtimi susipažinusį šaltinį.

„Jau kelias dienas nebebuvo jokių prašymų nei oficialiais, nei neoficialiais kanalais“, - šaltinis sakė agentūrai.

E. Snowdenas yra pasiprašęs prieglobsčio 27 šalyse. Jis dar neatsakė į Venesuelos pasiūlymą suteikti jam politinį prieglobstį, ketvirtadienį nurodė Venesuelos užsienio reikalų ministras Elias Jaua.

„Dar ne“, - sakė E. Jaua prekybos bloko „Mercosur“ susitikimo Montevidėjuje užkulisiuose, kai AFP jo paklausė, ar Karakasas jau gavo atsakymą į tą pasiūlymą.

Ministras pridūrė, kad jo vyriausybė neturi kontaktų su E. Snowdenu, kuris, kaip manoma, nuo birželio23-iosios yra įstrigęs Maskvos tarptautiniame oro uoste.

Venesuelos prezidentas Nicolas Maduro praėjusią savaitę pasiūlė E. Snowdenui „humanitarinį prieglobstį“, o pirmadienį sakė, kad šiam bėgliui spręsti, ar ir kada jis nori atskristi į Karakasą.

Įtakingas, Kremliui artimas rusų parlamentaras Aleksejus Puškovas antradienį sukėlė prieštaringų vertinimų „Twitter“ parašęs, kad E. Snowdenas priėmė Venesuelos pasiūlymą, bet po pusvalandžio tą savo pranešimą ištrynęs.

Slaptus dokumentus skelbianti interneto svetainė „WikiLeaks“, kuri padeda E. Snowdenui, po tos A. Puškovo žinutės paskelbė, kad 30 metų buvęs JAV Nacionalinio saugumo agentūros (NSA) kontraktininkas „dar oficialiai nesutiko su prieglobsčiu Venesueloje“.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.