Rusų kariai iš Ukrainos atsitraukia, bet sukilėlių apetitas auga

Rusijos kariai atsitraukia

Donecko sukilėliai nori savo valstybės.<br>Reuters/Scanpix nuotr.
Donecko sukilėliai nori savo valstybės.<br>Reuters/Scanpix nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

BNS, AFP ir lrytas.lt inf.

Sep 10, 2014, 12:35 PM, atnaujinta Feb 9, 2018, 4:50 PM

„Mes nesvarstome (galimybių) likti Ukrainos dalimi“, – AFP sakė „Donecko liaudies respublikos“ premjero pavaduotojas Andrejus Purginas.

Rusijos kariai atsitraukia

Ukrainos prezidentas Petro Porošenka trečiadienį informavo, kad Maskva daugumą savo karių, kurie, pasak jo, buvo Rytų Ukrainoje, grąžino į Rusijos teritoriją, tad didėja viltys dėl taikos proceso. 

Rusija neigia, kad siuntė kokius nors savo karius į Rytų Ukrainą, paremti su Kijevo pajėgomis kovojančių prorusiškų separatistų, nors Ukraina ir Vakarai tvirtina, jog daugybė įrodymų rodo priešingai. Maskva taip pat neigia ginkluojanti separatistus. 

„Kaip rodo naujausia informacija, kurią gavau iš mūsų žvalgybos, 70 proc. rusų karių buvo sugrąžinti per sieną (atgal į Rusiją)“, – per vyriausybės posėdį sakė P.Porošenka. 

„Tai toliau didina mūsų viltį, kad taikos iniciatyvos turi geras perspektyvas“, – sakė jis. 

Svarstys statusą

Ukrainos ir prorusiškų separatistų praėjusią savaite patvirtintose taikos kelio gairėse numatyta, kad Ukraina toliau bus suvereni, vieninga valstybė su dabartinėmis savo sienomis, trečiadienį sakė prezidentas Petro Porošenka.

Per vyriausybės posėdį, kurį transliavo televizija, prezidentas taip pat sakė, kad sunku išsaugoti paliaubas tarp vyriausybės pajėgų ir prorusiškų separatistų Ukrainos rytuose, nes „teroristai visą laiką mėgina provokuoti“ Kijevo pajėgas.

„(Penktadienį Minske pasirašytas) protokolas numato, kad Ukrainos suverenitetas bus atkurtas ir užtikrintas visoje Donbaso teritorijoje, įskaitant rajonus, kuriuos kontroliuoja kovotojai“, - sakė jis.

O.Porošenka pridūrė, kad kitą savaitę Aukščiausiajai Radai bus pateiktas įstatymo projektas dėl „specialaus statuso“ suteikimo kai kuriems rajonams rytinėse Donecko ir Luhansko srityse, kurias šiuo metu kontroliuoja separatistai.

Pasak prezidento, šis projektas užtikrina „taikų atitinkamų teritorijų sugrąžinimą Ukrainos suverenitetui“.

„Prašyčiau paremti šį įstatymo projektą. Taip pat prašyčiau, kad mes jokiu būdu nenutrauktume taikaus proceso“, - pabrėžė prezidentas.

P.Porošenka taip pat pažymėjo, kad „jokios LLR (Luhansko liaudies respublika) ir DLR (Donecko liaudies respublika) Minsko protokole neminimos“.

„Apie jokią federalizaciją... protokole nėra ir negali būti jokios kalbos“, - pabrėžė jis.

„Sakome, kad įstatymo projektas dėl laikinos vietos savivaldos tvarkos atskiruose Donecko ir Luhansko sričių rajonuose numato aiškų šių regionų statusą Ukrainos sudėtyje“, - pridūrė valstybės vadovas.

Laikosi paliaubų

Ukrainos prezidentas Petro Porošenka pabrėžė, kad šalies Antiteroristinės operacijos pajėgos nepriekaištingai laikosi ugnies nutraukimo režimo, nepaisydamos teroristų provokacijų. 

„Tikrai, ugnies nutraukimo režimas šiandien įgyvendinamas ... labai sunkiai. Teroristai nuolat bando išprovokuoti ukrainiečių pajėgas“, – trečiadienį sakė valstybės vadovas per išplėstinį ministrų kabineto posėdį. 

Pasak jo, ukrainiečiai rengia visas būtinas konsultacijas su Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) ir specialios stebėtojų grupės atstovais, kurie jau dirba ir kurių tikslas yra ugnies nutraukimo užtikrinimo monitoringas. 

„Visapusiški kariniai veiksmai, noriu atsakingai tai pabrėžti, nuo rugsėjo 5 dienos 18 valandos nevykdomi“, – patikino prezidentas. 

Pasak jo, nuo to laiko „padėtis fronte kardinaliai pasikeitė“. 

„Iki rugsėjo 5-osios kasdien, ypač, paskutinėmis dienomis, šalis netekdavo dešimčių savo didvyrių“, – sakė P.Porošenka. 

Patenkintas ir V.Putinas

V.Putino patarėjas užsienio politikos klausimais Jurijus Ušakovas žurnalistams Maskvoje sakė, kad Rusijos vadovas ir P.Porošenka aptarė paliaubas antradienį per pokalbį telefonu. 

„Apskritai ir iš mūsų pusės, ir iš ukrainiečių pusės buvo išreikštas pasitenkinimas tuo, kaip laikomasi ugnies nutraukimo režimo, nors abi pusės supranta, kad tai sudėtingas procesas ir ne viskas vyksta 100 proc. sklandžiai“, - sakė jis.

Nusikaltimais kaltinamos abi pusės

 Tarptautinė žmogaus teisių organizacija „Amnesty International“ trečiadienį pranešė turinti įrodymų, kad abi Ukrainos rytuose jau penkis mėnesius vykstančio konflikto tarp vyriausybinių pajėgų ir prorusiškų separatistų pusės darė karo nusikaltimus. 

Per spaudos konferenciją Maskvoje šios organizacijos generalinis sekretorius Salilas Shetty (Salilas Šetis) taip pat sakė: „Amnesty International“ konfliktą Ukrainoje laiko tarptautiniu konfliktu, o Rusiją – to konflikto dalyve“. 

„Mes ne kartą kėlėme karo nusikaltimų problemą ir mūsų naujausiose ataskaitose užfiksavome abiejų pusių padarytų karo nusikaltimų įrodymų“, – sakė S.Shetty Rusijoje, kurios valdžia neigia dalyvaujanti konflikte rytinėje Ukrainoje. 

Pasak S.Shetty, organizacija prašė galimybės susitikti su prezidentu Vladimiru Putinu ir užsienio reikalų ministru Sergejumi Lavrovu, tačiau nė vienas jų nesutiko susitikti ir paneigti Maskvai metamus kaltinimus. 

Žmogaus teisių pažeidimus, mušimą ir grobimus, darė separatistai, „kuriuos, kaip žinome, rėmė Rusijos pajėgos“ ir Ukrainos savanoriškas batalionas „Aidar“, nurodė S.Shetty. 

Jis taip pat paragino atlikti tyrimą dėl įtarimų, kad abi pusės rengė beatodairiškas minosvaidžių atakas, per kurias žuvo daugiau nei 1 tūkst. civilių.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.