Po kruvinų protestų Burkina Fase - pokyčių viltis

Buvo žuvusių ir sužeistų

Burkina Faso prezidentas Blaise Compaore kiek anksčiau šalyje paleido parlamentą ir įvedė nepaprastąją padėtį.<br>Reuters/Scanpix nuotr.
Burkina Faso prezidentas Blaise Compaore kiek anksčiau šalyje paleido parlamentą ir įvedė nepaprastąją padėtį.<br>Reuters/Scanpix nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

BNS ir lrytas.lt inf.

Oct 31, 2014, 9:14 AM, atnaujinta Jan 24, 2018, 12:34 AM

Kol kas neaišku, kas dabar vadovauja šiai Vakarų Afrikos šaliai, kai kariuomenė anksčiau paskelbė perėmusi kontrolę, paleidusi parlamentą ir paskirsianti laikinąją vyriausybę. 

Buvo žuvusių ir sužeistų

Opozicijos veikėjai sakė, kad apie 30 žmonių žuvo, o dar apie 100 buvo sužeisti, kai dešimtys tūkstančių demonstrantų išėjo į gatves, protestuodami prieš planus pakeisti konstituciją, kad B.Compaore galėtų pratęsti savo ilgametį valdymą. 

Šimtai protestuotojų šturmavo parlamentą ir kitus viešuosius pastatus, įskaitant nacionalinės televizijos būstinę sostinėje Vagadugu, siaubdami biurus ir padeginėdami automobilius, nors tvarką stengėsi palaikyti stiprios policijos ir armijos pajėgos. 

B.Compaore iš pradžių paskelbė nepaprastąją padėtį, tačiau po kelių valandų kalbėdamas per televiziją sakė, kad ji buvo atšaukta. 

„Aš išgirdau žinią“, – tikino prezidentas. 

Tačiau jis atsisakė atsistatydinti, aiškindamas, kad dabar bus „prieinamas“ deryboms dėl „pereinamojo laikotarpio, po kurio valdžia bus perduota demokratiškai išrinktam prezidentui“. 

Anksčiau ketvirtadienį paskubomis surengtoje spaudos konferencijoje armija pareiškė įvedanti komendanto valandą tamsiuoju paros metu. Kariškiai pažadėjo atkurti konstitucinę santvarką per 12 mėnesių. 

Šis komunikatas, kurį perskaitė vienas karininkas, buvo pasirašytas armijos štabo viršininko Nabere Honore Traore. 

Iškilus opozicijos narys Benewende Sankara sakė, kad armijos veiksmai yra „perversmas“, pridūręs, kad protestuotojai nesutiks su jokiomis sąlygomis, išskyrus nedelsiamą prezidento atsistatydinimą. 

B.Compaore „vėl kvailina žmones“, pareiškė jis. 

„Jau seniai sakome, kad jis privalo įteikti savo atsistatydinimo raštą. Dėl jo pasitraukimo negali vykti jokios derybos“, – pridūrė B.Sankara. 

Įsiplieskė krizė

Burkino Fase įtampa padidėjo šią savaitę, kai įstatymų leidėjai ruošėsi balsuoti dėl konstitucijos pataisų, kurios leistų 63 metų B.Compaore, atėjusiam į valdžią per perversmą 1987 metais, kandidatuoti šalies vadovo rinkimuose 2015 metų lapkritį. 

Įstatymų leidėjai šį balsavimą atšaukė, tačiau Burkina Fase jau įsiplieskė didžiausia krizė nuo virtinės maištų, sukrėtusių šalį 2011 metais. 

B.Compaore pastangos išlikti valdžioje supykdė daugelį, ypač jaunimą, šalyje, kurioje 60 proc. iš beveik 17 mln. gyventojų yra jaunesni negu 25 metų. 

Daugeliui visą gyvenimą buvo pažįstamas tik vieno žmogaus valdymas, o ekonomikos sąstingio apimtas Burkina Fasas užima 183-ąją vietą pagal Jungtinių Tautų (JT) žmogaus socialinės raidos indeksą iš 186 tirtų valstybių. Tokia padėtis daugeliui įgriso. 

B.Compaore buvo tik 36 metų, kai užgrobė valdžią per perversmą, kurio metu buvo nuverstas ir nužudytas jo buvęs draugas ir vienas iš populiariausių Afrikos lyderių - Thomas Sankara (Toma Sankara). 

Nuo to laiko B.Compaorė atkakliai laikėsi valdžioje ir nuo 1991-ųjų buvo keturis kartus perrinktas prezidentu. Jis dirbo dvi septynerių metų ir dvi penkerių metų kadencijas. 

Prieigos prie jūros neturinti valstybė, kolonijiniais laikais vadinta Aukštutine Volta, tapo nepriklausoma nuo Prancūzijos 1960 metais, o jos pavadinimas 1984 metais buvo pakeistas į Burkina Fasą („Stovinčių žmonių žemė“). 

Komendanto valanda

Kiek anksčiau Burkina Faso kariuomenės vadas generolas Honore Traore ketvirtadienį paskelbė apie šalies Nacionalinės Asamblėjos paleidimą ir pereinamojo laikotarpio vyriausybės sukūrimą, kuri veiks nė ilgiau nei metus. Tačiau vadas neatskleidė, kas vadovaus laikinajai vyriausybei, praneša „Reuters“.

„Pereinamoji vyriausybė bus suformuota po konsultacijų su visomis pusėmis“, - tvirtino O. Traorė per spaudos konferenciją. Vadas taip pat šalyje įvedė komendanto valandą, truksiančią nuo 19 val. vakaro iki 6 val. ryto.

Burkina Faso prezidentas Blaise Compaore kiek anksčiau šalyje paleido parlamentą ir įvedė nepaprastąją padėtį. Vadovas ragino protesto akcijos dalyvius nustoti piketuoti ir pradėti vesti dialogą.

Opozicijos lyderis Zephirin Diabre savo ruožtu atšaukė nepaprastąją padėtį ir įsakė prezidentui pasitraukti iš savo posto. Tačiau B. Kompaorė pranešė pasiliksiąs valdžioje dar vieneriems metams, valdant laikinojo laikotarpio vyriausybei.

Ketvirtadienį Burkina Faso sostinėje Uagadugu grupė opozicijos aktyvistų, protestuojančių prieš B. Kompaorės įgaliojimų pratęsimą, įsiveržė į Nacionalinės Asamblėjos pastatą. Keli tūkstančiai protestuotojų apiplėšė pastatą ir jį padegė. Ketvirtadienį parlamentarai turėjo balsuoti dėl konstitucijos pataisų, kurios gali sudaryti teisinį pagrindą tolesniam B. Kompaorės buvimui valstybės vadovo poste. Šalies sostinėje nacionalinė televizija nutraukė laidas. Kaip pranešama, televizijos kanalo būstinę užėmė protestuotojai.

Per protestus žuvo mažiausiai trys žmonės. Dar daugiau civilių buvo sužeisti po to, kai saugumo pajėgos atidengė ugnį į protestuotojus.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.