Bostono maratono sprogdinimų byloje - prisiekusiųjų atranka

Potencialūs prisiekusieji

Dž.Carnajevas kaltinamas suplanavęs ir įvykdęs išpuolį per Bostono maratoną.<br>AP nuotr.
Dž.Carnajevas kaltinamas suplanavęs ir įvykdęs išpuolį per Bostono maratoną.<br>AP nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

AP, BNS ir lrytas.lt inf.

2015-01-06 08:42, atnaujinta 2018-01-16 22:16

Dž.Carnajevas, apsuptas savo advokatų, sėdėjo prie stalo prisiekusiųjų pasitarimo kabinete. Kaltinamasis, kuris dėvėjo tamsų megztinį ir chaki spalvos kelnes, daugiausiai buvo nudelbęs akis, bet retkarčiais žvilgtelėdavo į potencialius prisiekusiuosius ir teisėją. Jis taip pat kedeno savo pasišiaušusią barzdelę.

Kai JAV apygardos teisėjas George'as O'Toole'as Jr. supažindino jį su pirmąja potencialių prisiekusiųjų grupe ir paprašė atsistoti, Dž.Carnajevas linktelėjo susirinkusiems.

21 metų Dž.Carnajevas kaltinamas suplanavęs ir įvykdęs išpuolį, per kurį 2013 metų balandžio 15 dieną prie Bostono maratono finišo linijos buvo susprogdintos dvi bombos, pagamintos iš greitpuodžių. Ta ataka nusinešė tris žmonių gyvybes, o dar per 260 buvo sužeisti.

Pasak prokurorų, Džocharas ir jo brolis Tamerlanas Carnajevas, kurie yra etniniai čečėnai, apie dešimtmetį gyvenę Jungtinėse Valstijose, įvykdė tuos sprogdinimus keršydami už JAV karinius veiksmus musulmoniškose šalyse. 26 metų Tamerlanas žuvo per susišaudymą su policija per gaudynes po atakos.

Gynyba tikriausiai argumentuos, kad Džocharo vaikystė buvo sunki ir kad jam didelę įtaką darė vyresnis brolis, kuris, pareigūnų nuomone, radikalizavosi per kelerius paskutiniuosius savo gyvenimo metus.

Ateinančias tris dienas didesnės negu įprasta pretendentų grupės nariai bus šaukiami į federalinį teismą, atrenkant tikėtinus prisiekusiuosius.

G.O'Toole'as pirmai apie 200 žmonių grupei pirmadienį pateikė pirmines instrukcijas, o tuomet pretendentai pradėjo pildyti ilgas anketas.

Galiausiai bus išrinkti 12 prisiekusiųjų ir šeši jų pavaduotojai. Teisėjas sakė, kad parodymų dėstymas šioje byloje prasidės sausio 26 dieną ir truks 3–4 mėnesius.

G.O'Toole'as trumpai apžvelgė 30 kaltinimų, pateiktų Dž.Carnajevui – įskaitant dėl masinio naikinimo ginklo panaudojimo. Jaunuolis taip pat kaltinamas nužudęs Masačusetso technologijų instituto (MIT) policijos pareigūną, kai su broliu mėgino pabėgti praėjus trims dienoms po sprogdinimų.

Prisiekusiųjų bus prašoma nuspręsti, ar Dž.Carnajevas yra kaltas. Jeigu jis bus pripažintas kaltu, prisiekusieji turės spręsti, kokia bausmė jam turi būti skirta: laisvės atėmimas iki gyvos galvos ar egzekucija.

Dešimtys policininkų budėjo teismo rūmuose ir aplink juos. Viena iš nukentėjusiųjų per sprogdinimą – Karen Brassard – laukė prie prisiekusiųjų kabineto, stebėdama atrankos procesą.

Tuo tarpu Rusijoje gyvenantis brolių Carnajevų tėvas dar kartą išsakė šeimos nepasitikėjimą JAV teisine sistema. Viena iš Dž.Carnajevo seserų neseniai padarė kaltės pripažinimą Bostono teisme dėl melagingų parodymų davimo policijai, atliekančiai tyrimą dėl pinigų padirbinėjimo, bet laisvės atėmimo bausmė jai nebuvo skirta.

„Visa informacija, kuri gali išsklaidyti kaltinimus mano sūnums, yra internete, – Anzoras Carnajevas sakė telefonu iš Čečėnijos sostinės Grozno. – Amerikoje dar yra mano vaikų, ir ar bijau dėl jų. Kaip visi žino, jie (teisėsauga) taip pat sukėlė problemų mano jaunesnei dukrai su suklastotais kaltinimais. Kas žino, ką jie gali padaryti kitiems mano vaikams?“

Pretendentų atsakymai į anketas bus panaudoti atmesti prisiekusiųjų kandidatūroms dėl galimo interesų konflikto. Galiausiai vyriausybės ir Dž.Carnajevo advokatai, kartu su teisėju, apklaus kiekvieną iš potencialių prisiekusiųjų.

Teismas tą anketą yra įslaptinęs, o potencialių prisiekusiųjų buvo paprašyta neviešinti jos klausimų.

Ši byla bus stebima ko gera atidžiausiai nuo tada, kai Timothy McVeigh buvo nuteistas ir sulaukė egzekucijos dėl 1995 metų sprogdinimo Oklahoma Sityje.

Dž.Carnajevo advokatai kelis mėnesius nesėkmingai siekė, kad bylos nagrinėjimas būtų perkeltas į kitą miestą, argumentuodami, kad Bostono prisiekusieji gali būti šališki, nes šiame mieste daugelis yra susiję tragiškai pasibaigusiu maratonu. Jie kaip pavyzdį pateikia T.McVeigh bylą, kuri buvo perkelta nagrinėti į Denverį dėl panašių priežasčių. Tačiau G.O'Toole'as tai padaryti atsisakė.

Prisiekusiųjų atranka gali užsitęsti, nes pareigūnai turi atsijoti žmones, aiškiai paveiktus gausių žiniasklaidos pranešimų, taip pat turinčių tiesioginių ryšių su žmonėmis, tiesiogiai nukentėjusiais per sprogdinimus. Šis procesas tai pat gali sulėtėti, jeigu potencialūs prisiekusieji pareikš esantys nusistatę prieš mirties bausmę.

Norėdami komentuoti turite prisijungti.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.