Po D. Trumpo pergalės – pirmasis B. Obamos ir V. Putino pokalbis

Žada pagerinti santykius

Baltieji rūmai nurodė, kad B.Obama ir V.Putinas kalbėjosi keturias minutes.<br>AFP/ Scanpix nuotr.
Baltieji rūmai nurodė, kad B.Obama ir V.Putinas kalbėjosi keturias minutes.<br>AFP/ Scanpix nuotr.
B.Obamos ir V.Putino pokalbis truko keturias minutes.<br>AFP/Scanpix nuotr.
B.Obamos ir V.Putino pokalbis truko keturias minutes.<br>AFP/Scanpix nuotr.
B.Obamos ir V.Putino pokalbis truko keturias minutes.<br>AFP/Scanpix nuotr.
B.Obamos ir V.Putino pokalbis truko keturias minutes.<br>AFP/Scanpix nuotr.
B.Obamos ir V.Putino pokalbis truko keturias minutes.<br>AFP/Scanpix nuotr.
B.Obamos ir V.Putino pokalbis truko keturias minutes.<br>AFP/Scanpix nuotr.
Daugiau nuotraukų (4)

AP, BNS ir lrytas.lt inf.

Nov 21, 2016, 6:20 AM, atnaujinta Apr 17, 2017, 11:23 AM

Abu lyderiai buvo užfiksuoti besikalbantys per Limoje vykusio Azijos ir Ramiojo vandenyno ekonominio bendradarbiavimo (APEC) viršūnių susitikimo sekmadieninę darbo pradžios sesiją. Jiedu kurį laiką stovėjo atokiau kartu su savo padėjėjais, po to paspaudė vienas kitam rankas ir užėmė savo vietas prie stalo. 

Baltieji rūmai nurodė, kad B.Obama ir V.Putinas kalbėjosi keturias minutes. 

Ten buvę žurnalistai negirdėjo, apie ką juodu kalbėjosi, bet Baltieji rūmai pranešė, kad B.Obama ragino V.Putiną laikytis savo šalies įsipareigojimų vykdyti Minsko taikos susitarimus, turinčius užbaigti konfliktą Ukrainoje.

Tiek Baltieji rūmai, tiek Kremlius nurodė, kad abu lyderiai sutarė, jog JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry  ir Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas turėtų toliau dirbti kartu paskutiniais B.Obamos kadencijos mėnesiais, planuodami iniciatyvas, turinčias sumažinti smurtą ir kančias Sirijoje. 

Vėliau B.Obama nurodė, kad sakė V.Putinui, kad nori iki savo kadencijos pabaigos sausį nori pasiekti susitarimą, turintį išspręsti Ukrainos krizę. 

„Kalbėjausi su juo apie Ukrainą ir būtinybę mums užbaigti reikalus, – JAV lyderis sakė per spaudos konferenciją. – Paraginau jį pavesti savo derybininkams dirbti su mumis, Prancūzija, Vokietija ir Ukraina, pamėginti visa tai atlikti iki mano kadencijos pabaigos.“ 

Rusija palaiko separatistų sukilimą Rytų Ukrainoje, nusinešusį jau beveik 10 tūkst. žmonių gyvybių. 

Maskva 2014 metais aneksavo Ukrainai priklausantį Krymo pusiasalį, bet neigia siunčianti į kaimyninę šalį savo karių ir ginklų konfliktui kurstyti, nors tiesioginiai liudininkai tvirtina priešingai. 

V.Putinas per savo spaudos konferenciją Limoje sakė, kad padėkojo B.Obamai už „ilgus bendro darbo metus“ ir pakvietė jį bet kuriuo metu apsilankyti Rusijoje. 

„Pasakiau jam, kad mielai pasimatyčiau su juo (B.Obama) Rusijoje – jeigu jis norės, galės ir turės noro“, – V.Putinas sakė pasibaigus APEC susitikimui. 

Trumpas abiejų lyderių susitikimas įvyko pasauliui spėliojant, kad JAV prezidentu išrinkto D.Trumpo politika Rusijos atžvilgiu gali būti kur kas nuolaidesnė. Vadovaujant B.Obamai Jungtinės Valstijos paskelbė griežtų sankcijų Rusijai dėl agresyvaus elgesio Ukrainoje, taip pat nesėkmingai siekė įtikinti Maskvą sustabdyti savo intervenciją Sirijos pilietiniame kare, kur Rusijos pajėgos padeda prezidento Basharo al Assado režimui. 

D.Trumpas ir V.Putinas jau pasiuntė signalą, kad jų santykiai galbūt bus šiltesni, kai D.Trumpas sausį pradės kadenciją. Kalbėdamasis telefonu tuojau po D.Trumpo pergalės rinkimuose V.Putinas jį pasveikino ir pareiškė esantis pasirengęs „partneriškam dialogui“, nurodė Kremlius. 

Limoje V.Putinas sakė, kad D.Trumpas jam patvirtino norintis pagerinti ryšius. 

„Išrinktasis prezidentas nori normalizuoti Rusijos ir Amerikos santykius. Aš jam sakiau tą patį. Mes neaptarėme, kur ir kada susitiksime“, – per spaudos konferenciją aiškino Kremliaus vadovas. 

Prieš rinkimus Jungtinės Valstijos kaltino Rusiją stengiantis pakreipti padėtį D.Trumpo naudai. Be kita ko, Rusija buvo kaltinama įsibrovimais į Demokratų partijos elektroninio pašto sistemas. 

Prieš lapkričio 8-ąją vykusį balsavimą B.Obama tiesiogiai išsakė susirūpinimą V.Putinui dėl Rusijos kibernetinių įsilaužimų. JAV taip pat reiškė nusiskundimus „karštąja“ telefono linija, sukurta siekiant išvengti atsitiktinio branduolinio karo. Tačiau Kremlius per prezidentinę kampaniją tvirtino neturintis kokių nors favoritų ir neigė pareiškimus apie Maskvos kišimąsi į Jungtinių Valstijų rinkimus. 

V.Putino ir B.Obamos susitikimas įvyko paskutiniąją JAV prezidento vizito Peru dieną, jam baigiant paskutinę kelionę į užsienį per savo kadenciją.

Žada pagerinti santykius

Po APEC konferencijos V.Putinas sakė, kad dirbs su būsimuoju JAV prezidentu Donaldu Trumpu, kad pagerintų JAV ir Rusijos santykius. D.Trumpas V.Putinui sakė, kad troškimas yra abipusis, rašo „Deutsche Welle“. 

„Išrinktasis prezidentas sakė norįs normalizuoti Rusijos ir Amerikos santykius. Aš jam pasakiau tą patį“, – teigė V. Putinas. 

V.Putinas teigė, kad laikas ir vieta susitikimui su D. Trampu nebuvo aptarti.

Sėkmingos rinkimų kampanijos metu nekilnojamojo turto magnatas D. Trampas nešykštėjo pagyrų Rusijos lyderiui. Savo ruožtu Rusija JAV prezidento rinkimuose palaikė D.Trumpą.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.