Mirė nacių koncentracijos stovykloje pinigus klastojęs Adolfas Burgeris

Eidamas 100 metus mirė Adolfas

Eidamas 100 metus mirė Adolfas Burgeris, paskutinis vokiečių koncentracijos stovyklos belaisvis iš grupės, kurią naciai vertė štampuoti Didžiosios Britanijos pinigus, ketvirtadienį pranešė žiniasklaida.<br>AFP/ Scanpix nuotr.
Eidamas 100 metus mirė Adolfas Burgeris, paskutinis vokiečių koncentracijos stovyklos belaisvis iš grupės, kurią naciai vertė štampuoti Didžiosios Britanijos pinigus, ketvirtadienį pranešė žiniasklaida.<br>AFP/ Scanpix nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

AFP, BNS ir lrytas.lt inf,

2016-12-08 19:11, atnaujinta 2018-02-09 23:45

A.Burgeris savo pribloškiančius išgyvenimus aprašė knygoje, pagal kurią buvo sukurta „Oskaru“ geriausio filmo užsienio kalba kategorijoje apdovanota 2007 metų juosta „Klastotojai“.

Remiantis Čekijos visuomeninio radijo pranešimu, A.Burgeris, kuris po Antrojo pasaulinio karo pabaigos gyveno Prahoje, mirė antradienį.

Jis buvo vienas iš Slovakijos žydų, dvejus metus naciams slapta klastojusių pinigus. Ši viena didžiausių istorijoje pinigų padirbinėjimo operacijų buvo vykdoma į šiaurę nuo Berlyno esančioje Zachsenhauzeno koncentracijos stovykloje.

139 spaustuvininkai ir klastotojai, kurie darė Didžiosios Britanijos svaro ir JAV dolerių klastotes, iki karo pabaigos pagamino 131 milijoną netikrų svarų banknotų, kurie, pagal bankrutavusios Vokietijos planą, turėjo nugramzdinti Didžiosios Britanijos ekonomiką.

Pagal A.Burgerio knyvą „Velnio dirbtuvės“ sukurtame filme keliamos moralės ir išgyvenimo problemos, nedideliuose barakuose apgyvendintiems pinigų klastotojams besidžiaugiant prabangos niekučiais mirties stovyklos fone.

Pirmą kartą A.Burgeris buvo suimtas 1942 metų rugpjūčio mėnesį dėl dokumentų klastojimo. Būdamas profesionalus spaustuvininkas jis padirbinėjo krikšto liudijimus, kurie gelbėjo deportacijai į vokiečių koncentracijos stovyklas pasmerktus Slovakijos žydus.

Pirmiausia A.Burgerį išsiuntė į Aušvicą, o vėliau jis buvo perkeltas į Birkenau. Naciams nusprendus pasinaudoti jo profesiniais įgūdžiais ir išsiųsti į Zachsenhauzeno stovyklą, spaustuvininkas tesvėrė 35 kilogramus.

Tiesa, jam pavyko pabėgti iš stovyklos paskutinėmis karo dienomis per sumaištį, kurią sukėlė Sąjungininkų pajėgų veržimasis.

1945 metais atvykęs į Prahą A.Burgeris vietos policijai papasakojo apie nacių bandymą surengti didžiausią ekonominį sabotažą pasaulio istorijoje, kurio poveikis netrukus tapo akivaizdus.

„Jie (pareigūnai) paskambino į banką ir atsinešė lagaminą banknotų, kurie buvo laikomi tikrais. Mes, spaustuvininkai, žinojome tai, ko nežinojo niekas kitas. Aš sugebėjau atskirti padirbtus banknotus, kuriuos mes pagaminome. Ten jų buvo maždaug 200“, – prisiminė jis.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.