Madridas žada neleisti Katalonijai paskelbti nepriklausomybės

Ispanija padarys „viską, ką leidžia įstatymas“, kad sutrukdytų Katalonijai paskelbti nepriklausomybę, pirmadienį, kitą dieną po Katalonijos regiono vyriausybės paskelbtos pergalės uždraustame nepriklausomybės referendume, sakė teisingumo ministras Rafaelis Catala.

 Katalonai referendume nubalsavo už nepriklausomybę nuo Ispanijos. <br> AFP/Scanpix nuotr.
 Katalonai referendume nubalsavo už nepriklausomybę nuo Ispanijos. <br> AFP/Scanpix nuotr.
 Katalonai referendume nubalsavo už nepriklausomybę nuo Ispanijos. <br> AFP/Scanpix nuotr.
 Katalonai referendume nubalsavo už nepriklausomybę nuo Ispanijos. <br> AFP/Scanpix nuotr.
 Katalonai referendume nubalsavo už nepriklausomybę nuo Ispanijos. <br> AFP/Scanpix nuotr.
 Katalonai referendume nubalsavo už nepriklausomybę nuo Ispanijos. <br> AFP/Scanpix nuotr.
Daugiau nuotraukų (3)

Lrytas.lt

Oct 2, 2017, 3:18 PM, atnaujinta Oct 2, 2017, 3:20 PM

„Jei kas nors planuoja skelbti Ispanijos teritorijos dalies nepriklausomybę, nors negali, nes neturi tam įgaliojimų, turėsime padaryti viską, ką leidžia įstatymas, kad tam sutrukdytume“, – sakė jis interviu Ispanijos visuomeninei televizijai.

Katalonijos prezidentas Carlesas Puigdemont'as vėlai sekmadienį pareiškė, kad jo regionas laimėjo teisę atsiskirti nuo Ispanijos, nes 90 proc. referendume dalyvavusių rinkėjų išreiškė tam palaikymą.

Jis sakė, kad dabar pristatys rezultatus regiono parlamentui, kuris tada galės priimti pasiūlymą dėl nepriklausomybės. Nepriklausomybei pritariantys deputatai 135 vietų Katalonijos parlamente turi 72 vietas – nedidelę persvarą.

Paklaustas, ar centrinė vyriausybė pasinaudos Ispanijos konstitucijos 155-uoju straipsniu, pagal kurį galėtų praktiškai sustabdyti autonomines regiono galias, R.Catala atsakė: „Tai vienas esamų įrankių.“

„Mes visuomet sakydavome, kad panaudosime visą įstatymo jėgą, visus mechanizmus, kuriuos vyriausybei suteikia konstitucija ir įstatymai“, – pridūrė jis.

Jungtinių Tautų žmogaus teisių komisaras pirmadienį sakė, kad yra „labai sunerimęs“ dėl smurto per uždraustą nepriklausomybės referendumą Ispanijos Katalonijos regione, ir paragino Madridą ištirti bet kokį galimą netinkamą elgesį.

„Esu labai sunerimęs dėl sekmadienio smurto Katalonijoje ... Raginu Ispanijos pareigūnus užtikrinti nuodugnius, nepriklausomus ir nešališkus visų smurto aktų tyrimus“, – sakoma Zeido Ra'ado al Husseino pareiškime.

„Policijos reakcija visada privalo būti proporcinga ir (tik) būtina“, – pridūrė komisaras.

Europos Komisija pirmadienį paragino abi nepriklausomybės referendumo išprovokuotos krizės Katalonijoje šalis „labai greitai“ pradėti dialogą.

Šį raginimą Briuselis paskelbė kitą dieną po Madrido uždrausto referendumo, kuriam vykstant susirėmimuose su riaušių policija buvo sužeisti šimtai žmonių.

Savo pirmoje reakcijoje į įvykius Katalonijoje Europos Komisija pažymėjo, kad šis referendumas pagal Ispanijos įstatymus yra neteisėtas ir yra Ispanijos „vidaus reikalas“.

„Nekalbant apie visiškai teisinius šio reikalo aspektus, Europos Komisija mano, kad dabar metas vienybei ir stabilumui, o ne priešiškumui ir susiskaldymui“, – per įprastą spaudos konferenciją sakė Europos Sąjungos vykdomosios valdžios institucijos atstovas spaudai Margaritis Schinas.

„Raginame visas suinteresuotas šalis labai greitai nuo konfrontacijos pereiti prie dialogo. Smurtas negali būti politikos instrumentas“, – pažymėjo jis.

„Mes tikime, kad vadovaujant ministrui pirmininkui Mariano Rajoy šis sudėtingas procesas bus vykdomas griežtai laikantis Ispanijos konstitucijos ir joje įtvirtintų pagrindinių piliečių teisių“, – pridūrė M.Schinas.

Ispanija pirmadienį pareiškė, kad „padarys viską, ką leidžia įstatymai“, kad užkirstų kelią Katalonijai paskelbti nepriklausomybę. Diena anksčiau regiono vyriausybė paskelbė, kad rinkėjai plebiscite nubalsavo už atsiskyrimą nuo Ispanijos.

„Pagal Ispanijos konstituciją, vakar Katalonijoje vykęs balsavimas yra neteisėtas“, – pridūrė M.Schinas.

„Europos Komisija, kaip ne kartą yra sakęs pirmininkas (Jeanas-Claude'as) Junckeris, laiko tai Ispanijos vidaus reikalu, kuris turi būti sprendžiamas laikantis Ispanijos konstitucinės tvarkos“, – sakė jis.

„Mes taip pat primename šios Komisijos ir jos pirmtakių teisinę poziciją, kad jei referendumas būtų organizuotas vadovaujantis Ispanijos konstitucija, tai reikštų, kad atsiskirianti teritorija atsidurtų už Europos Sąjungos ribų“, – pridūrė M.Schinas.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.