Vokietijos kanclerė imsis paskutinio bandymo suformuoti koaliciją

Vokietijos kanclerė Angela Merkel ketvirtadienį imsis paskutinio bandymo susitarti su antra didžiausia šalies politine jėga dėl koalicinės vyriausybės formavimo.

 A.Merkel bando suformuoti vyriausybę. <br> AFP/Scanpix nuotr.
 A.Merkel bando suformuoti vyriausybę. <br> AFP/Scanpix nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Jan 11, 2018, 12:20 PM

Šios derybos kanclerei taip pat reiškia mūšį už savo politinės karjeros išsaugojimą.

Rugsėjį vykusiuose rinkimuose A.Merkel nepavyko užsitikrinti daugumos ir Vokietijos politikos veteranei nesiseka rasti partnerių, su kuriais galėtų vadovauti didžiausiai Europos ekonomikai.

Žlugus bandymui suformuoti koaliciją su kairiosios pakraipos Žaliųjų partija ir verslui palankia Laisvąja demokratų partija (FDP), dabar kanclerė viliasi atnaujinti politinį aljansą su Vokietijos socialdemokratų partijos (SPD).

A. Merkel labai svarbu, kad šios derybos būtų sėkmingos. Ne mažiau jų sėkme suinteresuoti ir kanclerės Krikščionių demokratų sąjungos (CDU) sąjungininkės Bavarijoje, Krikščionių socialinės sąjungos (CSU), vadovas Horstas Seehoferis ir SPD lyderis Martinas Schulzas, sako Duisburgo-Eseno universiteto politologas Karlas-Rudolfas Korte.

Ketvirtadienis yra beveik savaitę trunkančių preliminarių derybų paskutinė diena. Preliminariose derybose aiškinamasi, ar abi stovyklos turi pakankamai sąlyčio taškų, kad būtų galima pereiti prie kito etapo ir pradėti oficialias derybas dėl koalicijos.

A.Merkel buvo nusiteikusi optimistiškai ir sakė, jog gali pasisekti, nors kelyje į koaliciją lieka nemažai rimtų kliūčių.

Kraštutinių dešiniųjų grėsmė

Ketvirtadienį vakare partijos turėtų paskelbti, ar tęs pastangas iki kovo ar vėliausiai balandžio suformuoti naują vyriausybę.

Derybininkams reikia rasti kompromisą dėl esminių politinių pozicijų skirtumų. SPD nori didinti socialinę gerovę, o konservatoriai ragina mažinti mokesčius, nes Vokietijos biudžetas jau kurį laiką yra perteklinis.

Vokietijai ketvirtą mėnesį gyvenant politinio paralyžiaus sąlygomis, savo poziciją išsakė ir didžiausia Berlyno partnerė Europos Sąjungoje Prancūzija. Jos finansų ministras Bruno Le Maire'a trečiadienį atkartojo SPD raginimą Vokietijai daugiau investuoti.

Be fiskalinių ir išlaidų klausimų, dviem didžiosioms partijoms taip pat reikia ieškoti būdų pažaboti kraštutinių dešiniųjų iškilimą.

Islamofobiškos ir prieš imigrantus nukreiptos retorikos nevengianti kraštutinių dešiniųjų partija „Alternatyva Vokietijai“ (AfD) sėkmingai pasinaudojo visuomenės pykčiu dėl pabėgėlių antplūdžio ir rugsėjį vykusiuose rinkimuose surinko rekordiškai daug balsų.

Siekdamas užkirsti kelią tolesniam savo elektorato balsų nutekėjimui kraštutiniams dešiniesiems, A.Merkel aljansas nori griežtesnės pozicijos imigracijos klausimu. Tačiau bus sunku įtikinti socialdemokratus tam pritarti.

Net jei derybininkams pavyks pasiekti susitarimą, jį įgyvendinti dar gali sutrukdyti SPD delegatai, o vėliau ir eiliniai partijos nariai. Jie per balsavimus išsakys savo poziciją, ar tradicinė dirbančiųjų klasės partija turėtų vėl dirbti vyriausybėje A.Merkel šešėlyje.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.