JAV atidėjo JT balsavimą dėl Vakarų Sacharos

Jungtinės Valstijos atidėjo trečiadienį turėjusį įvykti Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos balsavimą dėl pasiruošimų derybomis spręsti Vakarų Sacharos klausimą, pranešė diplomatai.

Jungtinės Valstijos atidėjo trečiadienį turėjusį įvykti Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos balsavimą dėl pasiruošimų derybomis spręsti Vakarų Sacharos klausimą, pranešė diplomatai.<br>Imago/Scanpix nuotr.
Jungtinės Valstijos atidėjo trečiadienį turėjusį įvykti Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos balsavimą dėl pasiruošimų derybomis spręsti Vakarų Sacharos klausimą, pranešė diplomatai.<br>Imago/Scanpix nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Apr 25, 2018, 9:13 AM, atnaujinta Apr 25, 2018, 9:15 AM

JAV praeitą savaitę parengtame rezoliucijos projekte numatoma, kad Marokas ir Alžyro remiamas judėjimas „Polisario Front“, pasisakantis už Vakarų Sacharos suverenumą, bus spaudžiami grįžti prie derybų stalo ir ieškoti sprendinio dešimtmečius besitęsiančiam konfliktui.

Diplomatai sakė, kad Rusija ir Etiopija pasiūlė rezoliucijos teksto pakeitimų, pasiskundusios, kad projektas nepakankamai subalansuotas ir kad jame labiau pabrėžiama Maroko pozicija.

JAV atstovai antradienį sakė Tarybos nariams, kad jiems „reikia truputį daugiau laiko apsvarstyti“ siūlomus pakeitimus ir kad planuojama pateikti naują rezoliucijos projektą, sakoma elektroniniu paštu išplatintoje žinutėje, su kuria susipažino naujienų agentūra AFP.

Projekte numatoma, kad vieniems metams būtų atnaujintas nedidelės JT misijos mandatas prižiūrėti paliaubas Vakarų Sacharoje. Be to, ši rezoliucija galėtų tapti pagrindu konfliktų šalims grįžti prie derybų stalo.

Marokas laikosi pozicijos, kad per derybas dėl sprendinio dėmesys turėtų būti sutelktas į jo pasiūlymą suteikti Vakarų Sacharai autonomiją. Rabatas atmeta „Polisario“ reikalavimą surengti referendumą dėl regiono nepriklausomybės.

Rezoliucijos projekte „pabrėžiama šalių įsipareigojimų plėtoti politinį procesą, ruošiantis derybų 5-ajam etapui, svarba“.

JT remiamų derybų dėl Vakarų Sacharos statuso 4-asis ratas buvo surengtas 2008 metais.

Rezoliucijos projekte nenustatomas joks terminas, iki kurio derybos turi būti atnaujintos, bet pabrėžiama, kad „reikia judėti link realaus, praktiškai įgyvendinamo ir tvaraus policinio Vakarų Sacharos klausimu“.

Morokas ir „Polisario“ dėl kontrolės Vakarų Afrikoje kovojo nuo 1975-ųjų iki 1991 metų, kai buvo sudarytos paliaubos, o Jungtinės Tautos pasiuntė savo misiją jų prižiūrėti.

1976 metais „Polisario“ paskelbta Sacharos Arabų Demokratinė Respublika (SADR) yra visateisė Afrikos Sąjungos narė.

Šiai dykumų teritorijai priklauso turtingi priekrantės žvejybos plotai. Be to, tikėtina, kad prie šio regiono krantų esama dar neišžvalgytų naftos telkinių.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.