Mirė buvęs Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Kofi Annanas

Eidamas 81-uosius metus šeštadienį mirė Kofi Annanas. Buvęs Jungtinių Tautų generalinis sekretorius už savo humanitarinius darbus buvo apdovanotas Nobelio taikos premija, skelbia BBC. 

Kofi Annanas<br>"Reuters"
Kofi Annanas<br>"Reuters"
Kofi Annanas<br>"Reuters"
Kofi Annanas<br>"Reuters"
Daugiau nuotraukų (2)

Lrytas.lt

Aug 18, 2018, 12:47 PM, atnaujinta Aug 18, 2018, 4:33 PM

K.Annanas buvo pirmasis juodaodis, užėmęs aukščiausias pasaulio diplomato pareigas.

Ganoje gimęs K.Annanas Jungtinėms Tautoms vadovavo dvi kadencijas nuo 1997 metų iki 2006 metų. 

Vėliau jis ėjo JT specialiojo pasiuntinio Sirijoje pareigas, vadovaudamas pastangoms rasti taikų konflikto sprendinį. 

K.Annano kadencija JT sutapo su Irako karu ir AIDS epidemija. 

Buvęs Jungtinių Tautų generalinis sekretorius ir Nobelio taikos premijos laureatas Kofi Annanas mirė būdamas 80 metų, šeštadienį per „Facebook“ pranešė jo labdaros fondas.

„Annanų šeima ir Kofi Annano fondas su didžiuliu liūdesiu praneša, kad buvęs Jungtinių Tautų generalinis sekretorius ir Nobelio taikos premijos laureatas ramiai mirė šeštadienį, rugpjūčio 18 dieną, po trumpos ligos“, – sakoma fondo pranešime.

„Paskutinėmis dienomis šalia jo buvo žmona Nane ir jų vaikai Ama, Kojo ir Nina“, – priduriama jame.

K. Annanas buvo Ganos pilietis, gyvenęs Šveicarijoje.

Dabartinis JT vadovas Antonio Guterresas išreiškė didelį apgailestavimą dėl žinios ir apibūdino savo pirmtaką kaip „pavyzdinę gerąją jėgą“.

Prezidentės užuojauta

Prezidentė Dalia Grybauskaitė pareiškė nuoširdžią užuojautą dėl iškilaus Ganos piliečio, diplomato ir Nobelio taikos premijos laureato, buvusio Jungtinių Tautų Generalinio Sekretoriaus Kofi Annano netekties.

Pasak D. Grybauskaitės, savo gyvenimą K. Annanas paskyrė darbui ginant žmogaus teises ir taiką visame pasaulyje. Tai lėmė jo ilgametę karjerą Jungtinėse Tautose, telkiant bendras tarptautines pastangas apsaugoti žmonių gyvybes daugelyje konfliktų, nelaimių ir skurdo paliestų pasaulio kraštų, teigiama Prezidentūros spaudos tarnybos pranešime.

Šalies vadovės užuojautos laiške Ganos prezidentui Nana Akufo-Addo pabrėžiama, jog K. Annanas išliks ryškiu pavyzdžiu visiems pasaulio žmonėms, diplomatams ir Jungtinių Tautų pareigūnams, siekiantiems taikos, ginantiems žmogaus teises ir lygybę.

D. Grybauskaitė reiškia nuoširdžią užuojautą ir linki stiprybės K. Ananno šeimai ir artimiesiems, jo gausiems bendražygiams ir pasekėjams bei visiems Ganos žmonėms.

Ganoje 1938 metais gimęs K. Annanas Jungtinėse Tautose pradėjo dirbti 1962-aisiais.

1997 metais jis buvo išrinktas septintuoju JT generaliniu sekretoriumi ir šias pareigas ėjo dvi kadencijas iki 2006 metų. Per šį laikotarpį K. Annanas išgarsėjo savo tylia charizma, o daugelis apžvalgininkų mano, kad jam pavyko pagerinti institucijos įvaizdį tarptautinėje arenoje.

Jis buvo pirmasis JT generalinis sekretorius, kilęs iš Užsachario Afrikos.

K. Annanas greitai tapo televizijos žiūrovams gerai pažįstamu veikėju, o jo vardas dažnai buvo minimas spaudos antraštėse. Jis taip pat buvo itin laukiamas svečias iškilminguose renginiuose ir Niujorko formaliuose vakarėliuose.

Savo pareiškime A. Guterresas pabrėžė, kad „daugeliu atžvilgių K. Annanas buvo Jungtinės Tautos“.

„Jis pakilo karjeros laiptais ir atvedė organizaciją į naująjį tūkstantmetį su neprilygstamu orumu ir ryžtingumu“, – sakė A. Guterresas.

„Kaip ir daugeliui kitų, man teko garbė vadinti K. Annaną geru draugu ir auklėtoju“, – pridūrė dabartinis JT vadovas.

K. Annanas vadovavo Jungtinėms Tautoms neramiais Irako karo laikais ir vėliau sulaukė kaltinimų korupcija, kilus skandalui dėl JT programos „Nafta už maistą“. Tai buvo viena sunkiausių akimirkų per visą jo kadenciją.

2001 metais K. Annanas ir Jungtinės Tautos buvo apdovanoti Nobelio taikos premija „už jų įnašą į geriau organizuotą ir taikesnį pasaulį“.

„Geriausias žmonijos pavyzdys“

Ašančio regiono sostinėje Kumasyje gimęs K. Annanas buvo „United Africa Company“ – buvusio tarptautinės bendrovės „Unilever“ antrinės įmonės – generalinio direktoriaus sūnus.

Po savo antros JT vadovo kadencijos K. Annanas ėmėsi tarpininko vaidmenų Kenijoje ir Sirijoje.

Be to, jis įsteigė fondą, skirtą karinių konfliktų sprendimui ir prisijungė prie vadinamosios Vyresniųjų grupės – dažnai apie pasaulio problemas pasisakančių politinių veikėjų klubo.

Užuojautą dėl K. Annano mirties pareiškė ir JT vyriausiasis žmogaus teisių komisaras Zeidas Ra'adas al Husseinas.

„Kofi buvo geriausias žmonijos pavyzdys – žmogaus padorumo ir kilnumo įkūnijimas. Pasaulyje, kuriame dabar apstu visiškai kitokių lyderių, mūsų ir pasaulio netektis yra dar skausmingesnė“, – pareiškė jis.

Ganos prezidentas Nana Akufo-Addo paskelbė savaitės trukmės gedulą.

Ganoje 1938 metais gimęs K. Annanas karjerą pradėjo savo šalies diplomatijos tarnyboje, o Jungtinėse Tautose pradėjo dirbti 1961 metais.

1997 metais jis buvo išrinktas septintuoju JT generaliniu sekretoriumi ir šias pareigas ėjo iki 2006 metų.

2001 metais K. Annanas buvo apdovanotas Nobelio taikos premija.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.