Naujoji Gruzijos prezidentė - prancūzų diplomatė, sugrįžusi į savo protėvių kraštą

Pirmąja į Gruzijos prezidento postą išrinkta moterimi tapusi Salomė Zurabišvili yra buvusi prancūzų diplomatė, išmainiusi savo saugią diplomatinę karjerą į audringą politinį gyvenimą savo protėvių šalyje. 

 S. Zurabišvili studijavo tarptautinius santykius prestižiniame Paryžiaus politikos mokslų institute. <br> Sputnik/Scanpix nuotr.
 S. Zurabišvili studijavo tarptautinius santykius prestižiniame Paryžiaus politikos mokslų institute. <br> Sputnik/Scanpix nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Nov 29, 2018, 4:41 PM, atnaujinta Nov 29, 2018, 5:49 PM

S.Zurabišvili gimė Prancūzijoje, nuo bolševikų režimo į Paryžių 1921 metais pabėgusioje gruzinų šeimoje.

Jos šeima išsaugojo tvirtus ryšius su Gruzija ir jos kultūra. Išrinktosios prezidentės proprosenelis iš motinos pusės Niko Nikoladzė buvo garsus liberalių pažiūrų rašytojas ir judėjimo, kovojusio už Gruzijos išsivadavimą nuo Rusijos Imperijos, narys.

S.Zurabišvili studijavo tarptautinius santykius prestižiniame Paryžiaus politikos mokslų institute. Po studijų ji pradėjo 30 metų trukusią diplomatės karjerą, dirbo Jungtinėse Tautose, Vašingtone ir net Čade.

„Prieš kelis dešimtmečius, būdama jauna prancūzų diplomatė, negalėjau net įsivaizduoti, kad varžysiuosi dėl prezidento posto mano protėvių tėvynėje“, – sakė S.Zurabišvili naujienų agentūrai AFP praėjusį mėnesį.

Savo diplomatinės karjeros pabaigoje 2003 metais ji buvo paskirta Prancūzijos ambasadore Tbilisyje. Tuomet Gruzijai vadovavo Eduardas Ševarnadzė.

Po kruvinos 2003 metų Rožių revoliucijos į valdžią atėjęs naujasis prezidentas Michailas Saakašvilis paskyrė ją Gruzijos užsienio reikalų ministre, iš anksto suderinęs šį žingsnį su tuomečiu Prancūzijos lyderiu Jacques'u Chiracu.

„Ji padarė puikią karjerą Prancūzijoje, bet širdyje liko gruzinė, tikra savo šalies patriotė“, – tuo metu sakė M.Saakašvilis.

Įgijo priešų

Tačiau S.Zurabišvili netrukus įgijo priešų tarp parlamentinės daugumos atstovų. Parlamentarai ir virtinė aukšto rango diplomatų ją viešai pradėjo kritikuoti dėl arogantiško ir impulsyvaus būdo. 

2005 metais ji  buvo atleista iš ministrės pareigų, kurias ėjo vienus metus. Protestuoti prieš šį atleidimą į sostinės gatves išėjo tūkstančiai žmonių.

Tada S. Zurabišvili prisijungė prie opozicijos parlamente ir tapo viena aršiausių M. Saakašvilio kritikų.

Netrukus Prancūzijoje išleistoje savo knygoje „Moteris dviem šalims“ S.Zurabišvili rašė: „Dabar turiu stoti į politinę kovą, kuri niekada manęs neviliojo, kurioje niekada nedalyvavau, kuri buvo man primesta.“

2010 metais S.Zurabišvili pasitraukė iš Gruzijos politinio gyvenimo ir penkerius metus dirbo Jungtinių Tautų Irano stebėsenos ekspertų grupėje. 

„Gruzijoje nėra nė demokratijos minimumo, reikiamo opozicijos egzistavimui“, – tuomet kalbėjo ji.

Prezidento rinkimus ji laimėjo remiama milijardieriaus Bidzinos Ivanišvilio valdančiosios partijos „Gruzijos svajonė“.

Gruzijos rinkėjai ją palaikė, nepaisydami jos pašalietės statuso ir kalbos liapsusų per rinkimų kampaniją.

„Dabar svarbu parodyti, kad ši šalis pasirinko Europą, – sakė S.Zurabišvili, paskelbus rinkimų rezultatus. – Todėl gruzinai prezidente išsirinko europietę moterį.“ 

S.Zurabišvili gruziniškai kalba su stipriu prancūzišku akcentu ir dažnai daro gramatikos klaidų, tačiau ji moka ir kitų kalbų: prancūzų, anglų, italų, vokiečių ir rusų.

Kartkartėmis ji pasisako socialiniame tinkle „Twitter“, kur reiškia paramą prancūzų prezidentui  Emmanueliui Macronui.

2012 metais mirė jos sutuoktinis Janri Kashia, Gruzijoje gimęs rašytojas ir žurnalistas, sovietmečiu buvo privestas išvažiuoti iš Gruzijos kaip disidentas. Vėliau jis vedė populiarią pokalbių laidą Gruzijos televizijoje. 

Sporto žurnaliste televizijoje „France 24“ dirbanti poros duktė gyvena Paryžiuje. Sūnus yra diplomatas ir šiuo metu dirba Prancūzijos ambasadoje Londone. Per prezidento rinkimų kampaniją abu S.Zurabišvili vaikai buvo atvykę į Tbilisį jos palaikyti.

Pasak išrinktosios prezidentės, per rinkimų kampaniją ji ir jos vaikai sulaukė grasinimų nužudyti iš žmonių, susijusių su M.Saakašvilio opoziciniu Vieninguoju nacionaliniu judėjimu.

Konkurentas protestuoja

Gruzijos opozicinio Vieningojo nacionalinio judėjimo (VNJ) remiamas kandidatas Grigolas Vašadzė ketvirtadienį pareiškė nepripažįstąs pralaimėjęs ankstesnę dieną vykusius prezidento rinkimus ir paragino savo šalininkus rengti protestus.

Centrinė rinkimų komisija anksčiau ketvirtadienį paskelbė, kad suskaičiavus visus balsalapius paaiškėjo, jog prezidento rinkimų antrąjį ratą laimėjo valdančiosios partijos „Gruzijos svajonė“ remiama nepriklausoma kandidatė Salomė Zurabišvili, gavusi 59,52 proc. balsų. Tuo metu G. Vašadzė, taip pat remiamas opozicinio susivienijimo „Stiprybė vienybėje“, gavo 40,48 proc. balsų.

„Gruzija neturi prezidento“, – ketvirtadienį pareiškė G. Vašadzė savo šalininkams, susirinkusiems Tbilisio valstybinės filharmonijos rūmuose.

Jis pareiškė, kad opozicijos blokas reikalauja skelbti pirmalaikius parlamento rinkimus.

Aljansas „Stiprybė vienybėje“, kuriam priklauso VNJ, vadovaujama buvusio prezidento Michailo Saakašvilio, paskelbė ketinantis sekmadienį surengti didelį mitingą Tbilisio centrinėje Rustavelio aikštėje.

„Pas mus, Gruzijoje, nebuvo prezidento rinkimų. Buvo valdžios organizuotas nusikalstamas farsas, surengtas kriminalinio teroro sąlygomis. Todėl nepripažįstame šių rinkimų ir jų rezultatų“, – pareiškė G. Vašadzė.

Tačiau Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) stebėtojų misijos vadovas Kristianas Vigeninas ketvirtadienį bendrai teigiamai įvertino Sakartvele įvykusius prezidento rinkimus, tik atkreipė dėmesį į „griežtą retoriką“ per rinkimų kampaniją.

Pasak K. Vigenino, antrasis rinkimų ratas vyko tvyrant konkurencijos atmosferai ir „bendrai pozityviai“.

„Balsavimo dieną neužfiksuota šiurkščių pažeidimų“, – ketvirtadienį spaudos konferencijoje sakė K. Vigeninas.

Vis dėlto jis pažymėjo, kad rinkimų kampanija vyko „griežtos retorikos ir poliarizacijos“ sąlygomis.

Rinkėjų aktyvumas trečiadienį įvykusiame antrajame prezidento rinkimų ture buvo 56,23 proc., nurodė rinkimų komisija.

Pagal šalies konstituciją naujo valstybės vadovo inauguracija turėtų įvykti gruodžio 16 dieną.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.