EK vadovas: ES stiprina pasiruošimą galimam „Brexit“ be susitarimo scenarijui

Europos Komisija stiprins savo pasirengimą galimam scenarijui, jei Jungtinė Karalystė kitų metų kovą iš Bendrijos pasitrauktų be jokio susitarimo, ketvirtadienį po viršūnių susitikimo derybų pareiškė Europos Komisijos pirmininkas Jeanas-Claude'as Junckeris.

Europos Komisija stiprins savo pasirengimą galimam scenarijui, jei Didžioji Britanija kitų metų kovą iš Bendrijos pasitrauktų be jokio susitarimo, ketvirtadienį po viršūnių susitikimo derybų pareiškė Europos Komisijos pirmininkas Jeanas-Claude'as Junckeris.<br>AP nuotr.
Europos Komisija stiprins savo pasirengimą galimam scenarijui, jei Didžioji Britanija kitų metų kovą iš Bendrijos pasitrauktų be jokio susitarimo, ketvirtadienį po viršūnių susitikimo derybų pareiškė Europos Komisijos pirmininkas Jeanas-Claude'as Junckeris.<br>AP nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Dec 14, 2018, 8:02 AM, atnaujinta Dec 14, 2018, 9:53 AM

Jis žadėjo gruodžio 19-ąją paskelbti „visą informaciją, bendrai naudingą pasiruošimui („Brexit“) be susitarimo“.

Jis taip pat pareiškė, kad Jungtinė Karalystė turi paaiškinti Europos Sąjungai, ko ji nori iš būsimų santykių po „Brexit“

„Mums norėtųsi, kad per kelias savaites mūsų draugai britai informuotų mus, ko jie tikisi. Nes kartais veliamės į miglotus, neaiškius debatus, o aš norėčiau suprantamo paaiškinimo šiuo klausimu“, – po ES viršūnių susitikimo pirmosios dienos Briuselyje sakė J.-C. Junckeris.

„Kadangi nežinome, kokia bus kolektyvinė 27 Europos valstybių ir Jungtinės Karalystės reakcija (ratifikuojant susitarimą), Europos Komisija gruodžio 19 dieną paskelbs visą naudingą informaciją, susijusią su pasirengimu „Brexit“ be susitarimo“, – pranešė EK vadovas.

Jis paaiškino, kad tikisi iš Londono aiškių pasiūlymų dėl būsimų santykių, nes Britanija palieka ES, ir jai derėtų pranešti Bendrijai, ko būtent ji nori.

J.-C. Junckeris sakė, kad britų premjerės Theresos May kova dėl „Brexit“ susitarimo patvirtinimo yra drąsi, tačiau, jo teigimu, jos rezultato kol kas nėra.

EK pirmininkas patikino, kad ES ateityje nori gerų santykių su Britanija.

„Tačiau mes ypač norime, kad Jungtinė Karalystė nebeturėtų minties, jog dėl kažko galima surengti pakartotines derybas. Nebus kitų teisinių įsipareigojimų, kurie galėtų būti įpiršti Europos Sąjungai“, – pabrėžė J.-C. Junckeris.

ES gali pateikti papildomų paaiškinimų, tačiau pakartotinių derybų nebus, pridūrė jis.

EK pirmininko teigimu, ketinama pradėti derybas dėl būsimų Londono ir Briuselio santykių iškart po to, kai „Brexit“ susitarimą ratifikuos britų įstatymų leidėjai ir Europos Parlamentas. Pasak jo, reikia ruoštis toms deryboms.

„Kai tik įvyks abipusis susitarimo patvirtinimas parlamentuose, (jį) pasirašę nedelsdami pradėsime derybas. Noriu pasakyti mūsų draugams britams, kad, žinoma, mums reikia Bendruomenių Rūmų „taip“. Tačiau mums reikia ir Europos Parlamento „taip“. Abu parlamentai yra svarbūs: tiek žemyninis, tiek salos. Tačiau jų reikšmė (susitarimo patvirtinimui) lygi“, – sakė J.-C. Junckeris.

Vis dėlto jis atkreipė dėmesį į dalies Bendruomenių Rūmų nepasitikėjimą ES; tai, EK pirmininko nuomone, nėra pats geriausias pagrindas būsimoms deryboms.

„Noriu pademonstruoti jiems, kad užsiimame šiuo klausimu labai rimtai. Greitiname procesą, susijusį su mūsų būsimais santykiais“, – teigė J.-C. Junckeris.

Th. May: su ES lyderių pagalba „Brexit“ susitarimas gali būti priimtas

Jungtinės Karalystės vyriausybės vadovė Theresa May ketvirtadienį kreipdamasi į Europos Sąjungos lyderius sakė, kad ji gali užsitikrinti šalies parlamento pritarimą „Brexit“ susitarimui, jeigu jie suteiks tinkamų garantijų, kad dėl jo Jungtinė Karalystė neįstrigs neribotam laikui muitų sąjungoje.

Konservatorių lyderė šią savaitę atidėjo antradienį parlamente turėjusį įvykti balsavimą dėl „Brexit“ susitarimo. Premjerė tai padarė pripažinusi, kad susitarimo nepalaiko labai daug įstatymų leidėjų, įskaitant nemažai jos pačios partijos narių. Dėl šio premjerės žingsnio konservatorių parlamentarai inicijavo balsavimą dėl nepasitikėjimo partijos lydere.

Briuselyje vykstančiame viršūnių susitikime kreipdamasi į 27 Bendrijos šalių lyderius Th. May sakė, kad praėjusį mėnesį jų sudarytas susitarimas gali sulaukti britų parlamentaro pritarimo per sausį numatytą balsavimą.

„Mano parlamente esama daugumos, kuri nori išstoti su susitarimu“, – sakė premjerė.

„Taigi, esant tinkamoms garantijoms šis susitarimas gali būti patvirtintas. Iš tiesų tai yra vienintelis susitarimas, galintis sulaukti mano parlamento pritarimo“, – kalbėjo ji.

Anot Th. May, ji siekia „teisinių ir politinių garantijų“ dėl sutarties punktų, turinčių užtikrinti, kad siena su Airija liks atvira.

Dėl vadinamosios apsidraudžiamosios priemonės (backstop) Britanija gali neribotam laikui likti ES muitų sąjungoje, o tai visiškai nepriimtina Th. May partijos euroskeptiškajam sparnui ir premjerės politiniams sąjungininkams iš Šiaurės Airijos.

„Turime pakeisti nuomonę, kad apsidraudžiamoji priemonė gali tapti spąstais, iš kurių Jungtinės Karalystė negalės ištrūkti. Kol to nepadarėme, susitarimui, mūsų susitarimui, kyla grėsmė“, – sakė premjerė.

Vienas anonimiškai kalbėjęs pareigūnas sakė, kad Th. May ketvirtadienį siekė „politinio postūmio“, o detalų darbą dėl to, kokios galėtų būti garantijos, ateinančiomis savaitėmis atliks pareigūnai.

Vyriausybės vadovė įspėjo, kad Britanija gali „netyčia“ atsidurti situacijoje, kad jai reikės kovo 29 dieną palikti ES be susitarimo.

„Nė vienas iš mūsų nesuinteresuotas rizikuoti netyčia likti be susitarimo su visa netvarka, kurią tai sukeltų, ar leisti tam toliau taip tęstis“, – sakė Th. May.

ES lyderiai įspėjo, kad nesutiks persvarstyti susitarimo, tačiau neprieštarautų tam tikriems „paaiškinimams“.

Trečiadienį Th. May iškovojo pergalę. Tačiau net 117 torių parlamentarų – daugiau nei trečdalis – balsavo už tai, kad lyderei būtų pareikštas nepasitikėjimas – tai atspindi, su kokiu pasipriešinimu jai tenka susidurti partijoje dėl „Brexit“ susitarimo ir kaip vyriausybės vadovei bus sunku užsitikrinti pritarimą šiam dokumentui.

„Tikiuosi, per pastaruosius dvejus metus parodžiau, jog galite manimi pasikliauti, kad padarysiu tai, kas yra teisinga, nors ne visada lengva ir gali būti man sudėtinga politiškai“, – sakė ji Bendrijos lyderiams.

Po Th. May kreipimosi lyderiai nedalyvaujant britų premjerei vakarieniaudami aptarė „Brexit“ klausimus. Penktadienį Th. May vėl prisijungs prie likusių 27 ES lyderių.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.