Iranas: „Europos planas JAV sankcijoms apeiti nepakankamas“

Europos šalių mechanizmas, sukurtas siekiant padėti Iranui apeiti JAV sankcijas, galės būti naudojamas tik ribotai, bet jis pabrėžia sveikintiną distanciją tarp Vašingtono ir jo sąjungininkų, pirmadienį sakė Teherano diplomatijos vadovas.

 Europos šalių mechanizmas, sukurtas siekiant padėti Iranui apeiti JAV sankcijas, galės būti naudojamas tik ribotai, bet jis pabrėžia sveikintiną distanciją tarp Vašingtono ir jo sąjungininkų, pirmadienį sakė Teherano diplomatijos vadovas.<br>Reuters/Scanpix nuotr.
 Europos šalių mechanizmas, sukurtas siekiant padėti Iranui apeiti JAV sankcijas, galės būti naudojamas tik ribotai, bet jis pabrėžia sveikintiną distanciją tarp Vašingtono ir jo sąjungininkų, pirmadienį sakė Teherano diplomatijos vadovas.<br>Reuters/Scanpix nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Jul 1, 2019, 2:12 PM, atnaujinta Jul 1, 2019, 2:25 PM

Penktadienį po vadinamosios jungtinės susitarimo komisijos susitikimo, kuriame buvo stengiamasi gelbėti svarbų 2015 metų tarptautinį susitarimą su Teheranu dėl jo branduolinės programos, Europos Sąjunga paskelbė, jog barteriniais mainais pagrįstas sudėtingas mechanizmas INSTEX, turintis sudaryti sąlygas Iranui prekiauti nafta apeinant amerikiečių sankcijas, „dabar jau paleistas veikti ir pirmieji pervedimai jau apdorojomi“.

„Nors Islamo Respublikos reikalavimai (ar) Europos įsipareigojimai šiuo neįvykdomi,... tai turi strateginę vertę (ir parodo), kad artimiausios Jungtinių Valstijų sąjungininkės ekonominių santykių srityje atsiriboja nuo Amerikos“, – sakė iraniečių užsienio reikalų ministras Mohammadas Javadas Zarifas.

„Tai tikrai sukels ilgalaikių padarinių“, – pridūrė jis, sakydamas televizijos transliuotą kalbą.

Didžioji Britanija, Prancūzija ir Vokietija specialią mokėjimų sistemą sausio pabaigoje įdiegė JAV prezidentui Donaldui Trumpui pernai netikėtai pasitraukus iš sutarties su Iranu ir sugrąžinus griežtas sankcijas Teheranui.

Mechanizmas laikomas būtinu elementu, Europos Sąjungai stengiantis išsaugoti susitarimą, bet jos pažadas sušvelninti JAV sankcijų, atkirtusių Iraną nuo tarptautinės finansų sistemos ir sumažinusių jo naftos eksportą, poveikį materializuojasi lėtai.

Reaguodamas į JAV priemones Teheranas gegužės mėnesį paskelbė, kad nebesilaikys kai kurių sutartimi numatytų branduolinės veiklos limitų, ir pagrasino iki liepos 7 dienos atsisakyti dar dviejų apribojimų, jei kitos sutarties dalyvės nepadės pralaužti JAV embargo.

INSTEX buvo sukurtas remti transakcijas tik farmacijos, medicinos ir žemės ūkio bei maisto sektoriuose.

Vokietijos CDU vadovė konferencijoje Izraelyje gynė Irano branduolinį susitarimą

Vokietijos valdančiosios partijos – Vokietijos krikščionių demokratų sąjungos (CDU) vadovė Annegreta Kramp-Karrenbauer pirmadienį pirmą kartą apsilankė Izraelyje. Per saugumo konferenciją Tel Avive ji aptarė Irano klausimą ir išsakė poreikį Vokietijai ginklavimuisi išleisti daugiau. CDU vadovė taip pat mėgino apginti Irano branduolinį susitarimą. Izraelis visada buvo prieš šį susitarimą.

A. Kramp-Karrenbauer konferencijos metu teigė, kad susitarimo šalys kol kas dar nerado geresnio būdo sustabdyti ir sulėtinti Irano branduolinės programos. „Tol, kol neturėsime geresnių būdų, neturėtume pasiduoti dėl Irano branduolinio susitarimo“, – sakė CDU vadovė.

Irano branduolinis susitarimas gali sužlugti – pernai gegužės mėnesį iš susitarimo pasitraukė Jungtinės Amerikos Valstijos ir paskelbė Iranui sankcijas, Iranas pažadėjo viršyti susitarimu įtvirtinto urano kiekio limitą, taip pat nuo liepos grasino nesilaikyti ir kitų susitarimo reikalavimų, žadėjo iš susitarimo pasitraukti. Europos Sąjungos susitarimo dalyvės vis dėlto stengsis susitarimą išgelbėti.

A. Kramp-Karrenbauer Tel Avive sakė, kad Izraelio ir Vokietijos saugumo interesai dėl Irano, intensyviai plečiančio įtaką regione, turėtų būti panašūs.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.