Maskvoje tęsiasi priešprieša tarp valdžios ir opozicijos, jos septyniems atstovams neleidžiama dalyvauti rinkimuose į miesto dūmą. Valdžia neišduoda leidimų mitingams ir demonstracijoms.
Atsakydama į tai, opozicija rengia pavienius piketus, kuriems leidimai nereikalingi. Negana to, savo šalininkus ji kviečia į masinius „laisvus pasivaikščiojimus“ miesto centre.
Nors šias akcijas negailestingai slopina policija ir „Rosgvardia“ (Rusijos nacionalinė gvardija), protestuotojai nerimsta.
Dabar valdžia nusprendė parodyti, kad dalyvavimas politikoje protestuotojams labai brangiai kainuos. Į rajoninius Rusijos sostinės teismus plūstelėjo ieškiniai protesto akcijų rengėjams. Pastarųjų reikalaujama atlyginti padarytą materialinę žalą.
Maskvos metropolitenas ir valstybinė įmonė „Mosgortrans“, eksploatuojanti autobusų, troleibusų tramvajų tinklus Maskvoje ir Maskvos regione, kaltina opozicijos lyderius dėl patirtų daugiamilijoninių nuostolių. Jų susidarė dėl maršrutinio transporto vėlavimų, nes nesankcionuotų akcijų dalyviai įvairiose miesto dalyse buvo užtvėrę važiuojamąją dalį.
Valstybinė kompanija „Avtodor“ opozicijai pateikė sąskaitą už 20 sunkvežimių, kuriuos suteikė transporto policijai keliams užtverti.
Prie „nukentėjusiųjų“ prisidėjo restoranas „Armėnija“. Kaip nurodoma teismo ieškinyje, siekdamas išsaugoti turtą ir kad nebūtų padaryta žalos personalui, jis buvo priverstas pristabdyti veiklą. Negana to, jis nesugebėjo įvykdyti įsipareigojimo surengti pokylį, todėl negavo pajamų.
Advokatas Vadimas Prochorovas, keliuose procesuose jau gynęs opozicijos politikus, taip pakomentavo šiuos ieškinius: „Nė kiek neabejoju, kad šiems žmonėms valdžia tai primygtinai rekomendavo padaryti. Jie ir padavė ieškinius taip, kaip sugebėjo.“
Šalutinis tokios išvados patvirtinimas yra faktas, kad teismas priėmė ieškinius nagrinėti be dokumentų, patvirtinančių rinkliavos sumokėjimą.
Valdžia rizikuoja gauti nekontroliuojamą ieškinių srautą iš įvairių paslaugių idiotų, perspėja V.Prochorovas. Anot jo, galų gale nesankcionuotiems mitingams galima suversti kaltę dėl blogo zoologijos sodo gyventojų miego ar automobilių gamyklos Toljatyje nuostolių ir dar daug ką.
Politologas Michailas Vinogradovas įsitikinęs, kad šią kampaniją organizavo valdžia. Tačiau, jo įsitikinimu, Maskvos merija gaus priešingą efektą.
„Radikalūs valdžios žingsniai ir absurdiški sprendimai padeda apsispręsti abejojantiems, ar reikia vaikščioti į ateityje rengiamas opozicijos akcijas“, – sako politologas M.Vinogradovas.
Tačiau lazda turi du galus. Daugiau nei šimtas žmonių paliko nepalankius atsiliepimus apie sostinės restoraną „Armėnija“, kai jo savininkas įteikė ieškinius protesto akcijų organizatoriams.
Šio restorano „Facebook“ paskyroje, taip pat interneto atsiliepimų svetainėje „TripAdvisor“ atsirado daugybė skundų dėl aptarnavimo kokybės.
Esą restorane prastas maistas, triukšminga, purvina, menkas valgiaraštis, taip pat nemandagus ir neraštingas personalas.
Nemažai yra ir atsiliepimų, kur restoranas „Armėnija“ atvirai kritikuojamas dėl ieškinių, pateiktų neregistruotiems kandidatams į Maskvos miesto dūmą ir opoziciniams politikams. Kai kurie „Facebook“ vartotojai ragina paskelbti „Armėnijai“ boikotą.
Nuo liepos Rusijos sostinėje beveik kas savaitę vyko demonstracijos, pareigūnams atsisakius įregistruoti daugumą opozicijos kandidatų rugsėjo 8-ąją vyksiantiems Maskvos tarybos rinkimams.
Pastarosiomis savaitėmis buvo sulaikyti keli tūkstančiai žmonių. Pareigūnai pradėjo tyrimą dėl „masinių neramumų“.
Už tokius kaltinimus įtariamiesiems gresia ilgos laisvės atėmimo bausmės.