Beveik 50 baltarusių prašo JT komiteto tyrimo dėl protesto akcijų dalyvių kankinimo

Baltarusijos teisių gynėjai, gindami 47 nukentėjusių protesto akcijų dalyvių interesus, kreipėsi į Jungtinių Tautų Komitetą prieš kankinimus, prašydami atlikti tyrimą dėl sistemingų kankinimų šalies teritorijoje.

Protestai Baltarusijoje.<br>AFP/Scanpix nuotr.
Protestai Baltarusijoje.<br>AFP/Scanpix nuotr.
Protestai Baltarusijoje.<br>TASS/Scanpix nuotr.
Protestai Baltarusijoje.<br>TASS/Scanpix nuotr.
Protestai Baltarusijoje.<br>TASS/Scanpix nuotr.
Protestai Baltarusijoje.<br>TASS/Scanpix nuotr.
Protestai Baltarusijoje.<br>TASS/Scanpix nuotr.
Protestai Baltarusijoje.<br>TASS/Scanpix nuotr.
Daugiau nuotraukų (4)

Lrytas.lt

2020-09-03 22:19

„Kreipiamės į Komitetą prieš kankinimus, prašydami atlikti tyrimą dėl sistemingų kankinimų Baltarusijos teritorijoje pagal procedūrą, numatytą Konvencijos prieš kankinimą ir kitokį žiaurų, nežmonišką ar žeminantį elgesį ar baudimą 20-jame straipsnyje“, – sakoma kolektyviniame teisių gynėjų ir nukentėjusiųjų kreipimesi. Jo ištraukas paskelbė Baltarusijoje neregistruotas teisių gynimo centras „Viasna“.

Pasak centro, pareiškėjai pateikė įrodymų, kad kelias dienas po rugpjūčio 9-osios rinkimų „visoje šalyje Baltarusijos teisėsaugos institucijų darbuotojai įvairiose teisėsaugos sistemos įstaigose (per sulaikymą ir sulaikytųjų piliečių laikymo metu) ėmėsi sąmoningų veiksmų, kurie piliečiams sukėlė stiprų skausmą, taip pat fizinių ir moralinių kančių, sukėlė įvairaus sunkumo kūno sužalojimų ir psichologinių traumų“.

Daugeliui sulaikytųjų prireikė medikų pagalbos, jie buvo atvežti į gydymo įstaigas – kai kurie labai sunkios būklės. Daug sulaikytųjų po paleidimo prireikė psichologų ir psichoterapeutų pagalbos, sakoma pareiškime.

Jame taip pat nurodoma, kad kankinimus vykdė pareigūnai ir kiti oficialūs asmenys, ir „šių asmenų veiksmus akivaizdžiai sankcionavo Baltarusijos dabartinė valdžia“.

Teisių gynėjai ir nukentėjusieji prašo, kad Komitetas kuo greičiau peržiūrėtų jų pareiškimą, nes „šalyje toliau vyksta sistemingas taikių protestų dalyvių sulaikymas, neteisėtas ir netinkamas laikymas izoliacijos vietose“.

Baltarusijoje masinės protesto akcijos vyksta nuo rugpjūčio 9 dienos. Jų dalyviai protestuoja prieš oficialiai paskelbtus prezidento rinkimų rezultatus, atvėrusius kelią dabartiniam, nuo 1994 metų vadovaujančiam, šalies prezidentui Aliaksandrui Lukašenkai likti valdžioje. Remiantis oficialiai paskelbtais rinkimų rezultatais, jį palaikė 80,1 proc. rinkėjų, o opozicijos kandidatė Sviatlana Cichanouskaja gavo 10,12 proc. balsų.

Per protesto akcijas rugpjūčio 9–11 dienomis iš viso buvo sulaikyta maždaug 7 tūkst. žmonių, šimtai nukentėjo, keturi žuvo.

Baltarusijos nepriklausomi žurnalistai nesėkmingai mėgino susitikti su VRM vadovu

Prie Baltarusijos vidaus reikalų ministerijos ketvirtadienį susirinko apie 30 nevyriausybinių leidinių žurnalistų, norėjusių sužinoti apie per protestus sulaikytų kolegų likimą, tačiau ministras atsisakė su jais bendrauti, o vienas fotografas buvo sulaikytas, pranešė naujienų portalas tut.by.

„Šalia Vidaus reikalų ministerijos susirinko Baltarusijos leidinių žurnalistai. Jie prašo [vidaus reikalų] ministro [Juro] Karajevo juos priimti ir atsakyti į klausimus apie sulaikytus kolegas“, – pažymėjo portalas.

Jo žiniomis, tut.by generalinė direktorė Liudmila Čekina ir vyriausioji redaktorė Maryna Zolotova įėjo į ministerijos pastatą, tačiau J. Karajevas atsisakė susitikti su žurnalistais. Jiems buvo pasiūlyta užsirašyti į formalų susitikimą ir apskųsti kolegų sulaikymą per prokuratūrą.

Paskui žurnalistai išsirikiavo prie VRM pastato, iš jo išėjo devyni uniformuoti pareigūnai, perspėjo, kad jie pažeidžia masinių renginių įstatymą ir paprašė pasišalinti. Galiausiai civiliniais drabužiais apsirengę asmenys sulaikė tut.by fotografą Dmitrijų Brušką ir išvežė jį nežinoma kryptimi.

Baltarusių opozicionierius aptarė Varšuvoje ES vaidmenį sprendžiant Baltarusijos krizę

Baltarusijos opozicijos atstovas Pavelas Latuška aptarė su Lenkijos lyderiais potencialų Europos Sąjungos tarpininkavimą sprendžiant Baltarusiją apėmusią politinę krizę.

Kaip naujienų agentūrai „Interfax“ pranešė P. Latuška, trečiadienį ir ketvirtadienį jis susitiko Lenkijoje su aukšto rango šalies pareigūnais, įskaitant prezidento administracijos vadovą, premjero kanceliarijos vadovą, užsienio reikalų viceministrą, Seimo vicepirmininką ir kitus parlamentarus.

„Buvo išdėstyti pagrindiniai visuomenės reikalavimai, reiškiami per tūkstančius demonstracijų skirtinguose Baltarusijos miestuose. Buvo aptartas galimo Europos Sąjungos tarpininkavimo būdas krizei išspręsti. Lenkijos valdžios atstovai pabrėžė, kad Baltarusijos visuomenės labui svarbu sureguliuoti padėtį Baltarusijos vidaus politiniame lauke“, – pabrėžė opozicionierius.

Ji taip pat informavo apie Koordinacinės tarybos, suburtos opozicijos po rugpjūčio 9-ąją įvykusių ginčijamų Baltarusijos prezidento rinkimų, požiūrį į krizės sprendimą.

Be to, P. Latuška su lenkų vicepremjeru ir kultūros ministru Piotru Glinskiu aptarė galimybę surengti gastroles Lenkijos teatruose Baltarusijos Jankos Kupalos teatro artistams.

Trupė savo noru paliko teatrą po to, kai P. Latuška buvo atleistas iš teatro direktoriaus pareigų.

P. Latuška po savo kelionės į Lenkiją penktadienį ketina apsilankyti Lietuvoje. Vilniuje jis planuoja dalyvauti virtinėje susitikimų Užsienio reikalų ministerijoje ir Seime, o paskui ketina sugrįžti į Minską.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.