Turkijos prezidentas: Kipre yra „dvi atskiros valstybės“

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas sekmadienį lankydamasis turkų kontroliuojamoje Kipro šiaurėje sakė, kad derybose dėl šios padalytos salos derėtų siekti susitarimo tarp „dviejų atskirų valstybių“.

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas.<br>Reuters/Scanpix nuotr.
Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas.<br>Reuters/Scanpix nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

2020-11-15 15:58, atnaujinta 2020-11-15 16:26

Anksčiau derybose siekta vėl suvienyti Kiprą, padalytą į graikiškai kalbančių gyventojų Kipro Respubliką, kuri yra Europos Sąjungos narė ir kontroliuoja du pietinius salos trečdalius, ir po Turkijos 1974 metų invazijos atsiskyrusią šiaurinę dalį.

„Kipre yra dvi tautos ir dvi atskiros valstybės, – pareiškė R. T. Erdoganas. – Turi vykti derybos dėl sprendinio remiantis dviem atskiromis valstybėmis.“

R. T. Erdogano vizitas tik Ankaros pripažįstamame Šiaurės Kipre įvyko išaugus įtampai saloje ir visoje rytinėje Viduržemio jūros dalyje. Kipro Respublika šį vizitą pasmerkė kaip „precedento neturinčią provokaciją“.

R. T. Erdoganas vėliau turi dalyvauti „piknike“ ginčijamame Varošos pajūrio ruože prie Jungtinių Tautų buferinės zonos, nuo Turkijos invazijos dalijančios salą.

Turkija pastaruoju metu atvirai ginčijosi su kaimyniniais Kipru bei Graikija dėl jūrų teritorijų, kuriose, kaip manoma, yra didžiuliai gamtinių dujų telkiniai.

Kipro susivienijimas, regis, dar labiau nutolo, kai praėjusį mėnesį Šiaurės Kipro lyderiu buvo išrinktas R. T. Erdogano remiamas turkų nacionalistas Ersinas Tataras.

Naujausios JT remtos taikos derybos dėl salos suvienijimo žlugo 2017 metais.

„Piknikas“ rajone vaiduoklyje

R. T. Erdogano vizitu paminimos Šiaurės Kipro Turkų Respublika pasiskelbusio darinio metinės. Turkijos lyderis turi apsilankyti seniai apleistoje Famagustos miesto pajūrio zonoje Varošoje, kurią kažkada buvo pamėgusios įžymybės ir kuri buvo vadinama „Viduržemio jūros brangakmeniu“.

Po Turkijos invazijos, kuri buvo surengta kaip atsakas į Atėnų surežisuotą perversmą Nikosijoje siekiant suvienyti Kiprą su Graikija, 1983 metų lapkričio 15 dieną buvo paskelbta Šiaurės Kipro Turkų Respublika.

Nuo to laiko Varoša yra aptvertas rajonas vaiduoklis su apleistais, piktžolėmis ir krūmais apaugusiais buvusiais prabangiais viešbučiais ir restoranais.

Turkų pajėgos spalio 8 dieną iš dalies atvėrė Varošos pajūrį, taip išprovokuodamos tarptautinę kritiką.

Kipro prezidentas Nikas Anastasiadis pasmerkė R. T. Erdogano vizitą, taip pat tai, ką pavadino istoriniu „separatistiniu neteisėto režimo paskelbimo aktu“ salos šiaurėje.

Pasak N. Anastasiadžio, R. T. Erdogano vizitu „torpeduojamos“ JT vadovaujamos pastangos spręsti „Kipro problemą“ per Kipro graikų, Kipro turkų, Atėnų, Ankaros ir buvusio kolonijinio valdytojo Londono derybas.

Vis kategoriškesnė R. T. Erdogano pozicija išprovokavo protestus Kipro pietuose ir, taip pat, šiaurėje, kur daug Kipro turkų piktinasi Ankaros kišimusi į salos politiką.

„Jokio kišimosi! Laisvė visiems!“ – antradienį Nikosijos šiaurėje skandavo šimtai Kipro turkų protestuotojų, smerkusių R. T. Erdogano vizitą.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.