JAV sako „griežtai smerkiančios“ A. Navalno sulaikymą Rusijoje Vokietija ragina nedelsiant paleisti A. Navalną

JAV valstybės sekretorius Mike'as Pompeo sekmadienį pareiškė, kad Jungtinės Valstijos „griežtai smerkia“ į Rusiją po apnuodijimo sugrįžusio Kremliaus kritiko Aleksejaus Navalno sulaikymą.

A. Navalnas ir J. Navalnaja.<br>Reuters/Scanpix nuotr.
A. Navalnas ir J. Navalnaja.<br>Reuters/Scanpix nuotr.
A. Navalnas ir J. Navalnaja.<br>AFP/Scanpix nuotr.
A. Navalnas ir J. Navalnaja.<br>AFP/Scanpix nuotr.
A. Navalnas.<br>Reuters/Scanpix nuotr.
A. Navalnas.<br>Reuters/Scanpix nuotr.
Daugiau nuotraukų (3)

Lrytas.lt

Jan 18, 2021, 10:08 AM, atnaujinta Jan 18, 2021, 2:19 PM

„Jungtinės Valstijos griežtai smerkia Rusijos sprendimą areštuoti Aleksejų Navalną“, – pareiškime sakė M. Pompeo.

„Su rimtu susirūpinimu pažymime, kad jo sulaikymas yra vėliausias iš virtinės bandymų nutildyti Navalną ir kitus opozicijos veikėjus bei nepriklausomus balsus, kritikuojančius Rusijos valdžią“, – pridūrė jis.

A. Navalnas buvo sulaikytas Maskvos Šeremetjevo oro uoste nepraėjus nė valandai po to, kai ten nusileido jo lėktuvas, atskridęs iš Vokietijos.

Berlyne jis gydėsi po praėjusią vasarą įvykdyto apnuodijimo nervus paralyžiuojančia medžiaga. Kremliaus kritikas tvirtina, kad pasikėsinti jį nunuodyti įsakė Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas.

M. Pompeo sakė: „Navalnas nėra problema. Mes reikalaujame nedelsiant ir besąlygiškai jį paleisti.“

„Užtikrinti politiniai lyderiai nebijo konkuruojančių balsų, nesmurtauja prieš politinius oponentus ir neteisėtai nesulaiko jų“, – pridūrė jis.

A. Navalno sulaikymą kiek anksčiau pasmerkė ir Europos Sąjunga.

Vokietija ragina nedelsiant paleisti A. Navalną

Rusija turėtų „nedelsiant“ paleisti Kremliaus kritiką Aleksejų Navalną, pareiškė Vokietijos užsienio reikalų ministras Heiko Maasas po to, kai Vakarai pasmerkė opozicionieriaus sulaikymą Maskvos oro uoste.

Aleksejus Navalnas „priėmė sąmoningą sprendimą sugrįžti į Rusiją, nes jis ją laiko savo asmeniniais ir politiniais namais“, sakė H. Maasas, pridurdamas, esą tai, kad Rusijos tarnybos sulaikė A. Navalną sekmadienį vos jam sugrįžus, yra „visiškai nesuvokiama“.

44-erių opozicionerius buvo sulaikytas Maskvos Šeremetjevo oro uoste praėjus mažiau nei valandai po to, kai nusileido iš Vokietijos atskridęs lėktuvas. Vokietijoje A. Navalnas buvo gydomas po apnuodijimo, kurį užsakė, pasak A. Navalno, Vladimiras Putinas, nervus paralyžiuojančia medžiaga „Novičiok“.

JAV, ES, kelios ES šalis, Kanada ir aukštas išrinktojo JAV prezidento Joe Bideno patarėjas pareikalavo nedelsiant paleisti A. Navalną, o dalis ES politikų paragino įvesti naujų sankcijų Rusijai.

Prie reikalavimų prisijungė žmogaus teisių organizacijos, o „Amnesty International“ teigė, kad A. Navalnas tapo sąžinės kaliniu, ir apkaltino Rusijos valdžią vykdant „nepaliaujamą kampaniją“, siekiant jį užtildyti.

H. Maasas, pabrėždamas, kad Rusijai galioja jos pačios Konstitucija ir tarptautiniai įsipareigojimai, tikino, jog „šie principai turi būti taikomi“, o A. Navalnas „turi būti nedelsiant paleistas“.

Vokietija taip pat nori, kad Rusija „visapusiškai ištirtų apnuodijimą ir nuteistų nusikaltėlius“, teigė ministras.

Rusijos kalėjimų tarnyba (FSIN) tvirtino, neva A. Navalnas yra ieškomas dėl keleto 2014 m. atidėtos bausmės už sukčiavimą pažeidimų, ir jis esą „bus sulaikytas“ iki teismo nuosprendžio.

A. Navalno būklė staigiai pablogėjo rugpjūtį, skrydžio iš Sibiro metu, vėliau jis buvo pervežtas iš Omsko ligoninės į Berlyną. Vakarų ekspertai nustatė, kad politikas buvo apnuodytas sovietine nervus paralyžiuojančia medžiaga „Novičiok“.

Kremlius neigia prisidėjęs prie apnuodijimo, o Rusijos tyrėjai tikina, neva nėra jokio pagrindo pradėti tyrimą.

Jungtinė Karalystė pasmerkė „pasibaisėtiną“ Rusijos opozicijos lyderio A. Navalno suėmimą

Jungtinės Karalystės užsienio reikalų sekretorius Dominicas Raabas pirmadienį pasmerkė Rusijos opozicijos lyderio Aleksejaus Navalno sulaikymą. Jis teigia, kad tai „pasibaisėtinas“ žingsnis ir reikalauja paleisti Kremliaus kritiką.

„Tai, kad Rusijos valdžia suėmė niekingo nusikaltimo auką A. Navalną, yra pasibaisėtina“, – tviterio paskyroje rašė D. Raabas.

„Jis turi būti nedelsiant paleistas. Užuot persekiojusi A. Navalną Rusija verčiau paaiškintų, kodėl Rusijoje buvo panaudotas cheminis ginklas“, – teigė jis.

U. von der Leyen reikalauja, kad Rusija nedelsiant paleistų A. Navalną

Europos Komisijos (EK) pirmininkė Ursula von der Leyen prisijungė prie kitų Vakarų valstybių pareigūnų ir pasmerkė Rusijos opozicionieriaus Aleksejaus Navalno sulaikymą Maskvos oro uoste bei pareikalavo jį paleisti.

„Smerkiu Aleksejaus Navalno sulaikymą. Rusijos valdžia turi nedelsiant jį paleisti ir užtikrinti jo saugumą“, – teigė ji.

U. von der Leyen taip pat pakartojo Briuselio raginimą surengti nepriklausomą tyrimą dėl pasikėsinimo į A. Navalno gyvybę.

JT ragina nedelsiant paleisti A. Navalną

Jungtinių Tautų (JT) žmogaus teisių komisarės biuras pirmadienį pranešė, kad Aleksejaus Navalno suėmimas sukėlė didelį nerimą, ir pareikalavo skubiai jį paleisti.

„Esame labai sunerimę dėl A. Navalno suėmimo, raginame nedelsiant jį paleisti ir užtikrinti jo teises teismo proceso metu pagal teisinės valstybės principą. Pakartojame raginimą surengti išsamų ir nešališką tyrimą dėl jo apnuodijimo“, – tviterio paskyroje teigė JT žmogaus teisių komisarė Michelle Bachelet.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.