Pilietinių teisių judėjimas „Black Lives Matter“ pelnė Švedijos žmogaus teisių premiją Judėjimas nominuotas Nobelio taikos premijai

Tarptautinio pilietinių teisių judėjimo „Black Lives Matter“ (BLM) organizacija „BLM Global Network Foundation“ penktadienį pelnė Švedijos skiriamą Olofo Palme žmogaus teisių premiją.

Premijos teikėjai pabrėžė, kad vien Jungtinėse Valstijose BLM protestuose dalyvavo apie 20 mln. žmonių ir dar milijonai – visame pasaulyje.<br>Zuma press/Scanpix nuotr.
Premijos teikėjai pabrėžė, kad vien Jungtinėse Valstijose BLM protestuose dalyvavo apie 20 mln. žmonių ir dar milijonai – visame pasaulyje.<br>Zuma press/Scanpix nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

2021-01-30 09:40, atnaujinta 2021-01-30 17:05

2020 metų premija atiteko „BLM Global Network Foundation“ už šios organizacijos darbą skatinant „taikų pilietinį nepaklusnumą prieš policijos žiaurumą ir rasinį smurtą visame pasaulyje“, sakoma organizactorių pranešime.

2013 metais JAV susikūręs BLM judėjimas „unikaliu būdu atskleidė sunkumus, skausmą ir įtūžį, patiriamą afroamerikiečių mažumos, kad ji nėra pripažįstama lygi kitokios odos spalvos žmonėms“, sakoma pareiškime.

BLM judėjimas tapo tarptautinis praeitų metų vasarą po keleto policijos žiauraus elgesio su juodaodžiais ekstremalių atvejų, įskaitant nulėmusius George'o Floydo ir Breonnos Taylor mirtį.

Premijos teikėjai pabrėžė, kad vien Jungtinėse Valstijose BLM protestuose dalyvavo apie 20 mln. žmonių ir dar milijonai – visame pasaulyje.

„Tai parodo, kad rasizmas ir rasistinis smurtas yra ne vien Amerikos visuomenės, bet pasaulinė problema“, – sakoma pranešime.

Olofo Palme premija kasmet teikiama Olofo Palme atminimo fondo. Jos piniginis prizas – 100 tūkst. JAV dolerių (82,4 tūkst. eurų).

Taip pagerbiamas Švedijos socialdemokratų premjero Olofo Palmės, 1986 metais Stokholme nužudyto žymaus tarptautinio žmogaus teisių gynėjo, atminimas. Jis pats energingai priešinosi JAV įsikišimui į Vietnamo karą.

Nuo 1987 metų ši premija skiriama viso pasaulio žmogaus teisių gynėjams. Anksčiau ja buvo apdovanoti Nobelio taikos premijos laureatas Kongo medikas Denisas Mukwege, buvęs Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Kofi Annanas ir 1971 metais vadinamuosius „Pentagono popierius“ nutekinusiam bei atskleidusiam Vašingtono slaptus planus Vietname Danieliui Ellsbergui.

Dėl koronaviruso pandemijos šių metų premijos įteikimo ceremonija bus surengta šeštadienį Stokholme virtualiu formatu.

BLM judėjimas nominuotas Nobelio taikos premijai

Šeštadienį Norvegijos parlamentaras Nobelio taikos premijai nominavo BLM, informuoja AFP.

Kandidatus įvairioms Nobelio premijoms gali siūlyti dešimtys tūkstančių žmonių, įskaitant visų valstybių parlamentarus ir ministrus, buvusius Nobelio laureatus bei žymius mokslininkus.

Pasiūlymų laukiama iki vasario 1 d., o laureatas bus paskelbtas spalį.

Tarp kitų kandidatų yra „Wikileaks“ įkūrėjas Julianas Assangeas, buvęs JAV prezidentas Donaldas Trumpas, organizacija „Reporteriai be sienų“ (RSF) ir Baltarusijos opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.
„Nauja diena“: kada JAV ginklai pasieks Ukrainą?