Gruzijoje suimtas pagrindinis opozicijos lyderis N. Melija G. Landsbergio komentaras (72)

Gruzijos policija antradienį sulaikė pagrindinį šalies opozicijos lyderį Nikanorą Meliją per specialiųjų pajėgų reidą jo partijos būstinėje, tikriausiai pagilinsiantį politinę krizę, besivystančią po pernai įvykusių ginčijamų rinkimų.

N. Melijai gresia iki devynerių metų nelaisvės, jei bus pripažintas kaltu dėl masinių neramumų organizavimo per tuos protestus.<br>AFP/Scanpix nuotr.
N. Melijai gresia iki devynerių metų nelaisvės, jei bus pripažintas kaltu dėl masinių neramumų organizavimo per tuos protestus.<br>AFP/Scanpix nuotr.

Lrytas.lt

Feb 23, 2021, 8:12 AM, atnaujinta Feb 23, 2021, 3:21 PM

Tiesioginėje televizijos transliacijoje buvo matyti, kaip N. Melija, vadovaujantis eksprezidento Michailo Saakašvilio įkurtam opoziciniam Vieningajam nacionaliniam judėjimui (VNJ), buvo ištemptas iš partijos būstinės.

Praeitą trečiadienį Tbilisio miesto teismas patenkino prokuratūros prašymą pakeisti N. Melijai skirtą kardomąją priemonę – užstatą – į suėmimą. VNJ lyderis atsisakė mokėti užstatą, pareiškęs, kad jam iškelta baudžiamoji byla, susijusi su 2019 metais vykusiomis antivyriausybinėmis demonstracijomis, yra „politinis persekiojimas“.

N. Melijai gresia iki devynerių metų nelaisvės, jei bus pripažintas kaltu dėl masinių neramumų organizavimo per tuos protestus.

Teismo sprendimas suimti N. Meliją praeitą savaitę privertė atsistatydinti ministrą pirmininką Georgijų Gachariją.

VNJ aktyvistai sakė žurnalistams, kad į jų partijos pastatą įsiveržusios policijos specialiosios pajėgos panaudojo ašarines dujas. Per šį reidą, kaip pranešama, keli opozicijos šalininkai buvo sužeisti. Dešimtys žmonių buvo sulaikyti.

Kaip matėsi televizijos „Mtavari“ transliacijoje, šimtai riaušių policijos pareigūnų taip pat ašarinėmis dujomis vaikė N. Melijos šalininkus ir visų opozicinių partijų lyderius, nuo praeito trečiadienio įkūrusius prie VNJ būstinės protestų stovyklą.

„Šįryt esu priblokštas scenų prie VNJ būstinės, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė Jungtinės Karalystės ambasadorius Markas Claytonas. – Gruzijoje dabar mažiausiai reikia smurto ir chaoso. Raginu visas šalis dabar ir artimiausiomis dienomis elgtis santūriai.“

Gruzija išgyvena politinę krizę nuo spalį įvykusių parlamento rinkimų, kuriuos opozicijos partijos laiko suklastotais.

Žinia apie ketinimus suimti N. Meliją išprovokavo opozicijos pasipiktinimą, o Kaukazo valstybės sąjungininkai Vakaruose įspėjo Tbilisį.

Atsistatydinus G. Gacharijai, opozicija paragino šaukti pirmalaikius parlamento rinkimus.

Praėjusią savaitę JAV ir ES paragino Gruzijos vyriausybę taikiai spręsti krizę ir pasirūpinti, kad šalies teismų sistemoje nebūtų politinio šališkumo.

Anksti ryte į įvykius sureagavo Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis, dar vakar turėjęs „gerą“ pokalbį su Gruzijos užsienio reikalų ministru Davidu Zalkaliani.

„Neramu stebėti, kas šį rytą vyksta Tbilisyje. Smurtas nėra būdas išspręsti politinius nesutarimus. Tikiuosi, jog mūsų draugai gruzinai gali išvengti gilesnės krizės. Turi vyrauti santūrumas ir atsidavimas demokratijai“, – asmeninėje „Twitter“ paskyroje rašė G.Landsbergis.

Gruzijos opozicija žada protestuoti prieš opozicijos lyderio sulaikymą

Kaip reporteriams sakė viena iš VNJ lyderių Chatija Dekanoidzė, opozicija toliau kovos su „režimu“.

„Visų mūsų nepagaus. Kova su režimu tęsis naujomis jėgomis ir ši valdžia labai greitai žlugs“, – sakė Ch. Dekanoidzė.

Pasak jos, artimiausiomis valandomis šalia Valstybės kanceliarijos pastato įvyks masinis antivyriausybinis protestas, bus reikalaujama N. Melijos paleidimo.

Tuo metu valdančiosios partijos „Sakartvelo svajonė“ pirmininkas Iraklis Kobachidzė pareiškė, jog opozicijos lyderio sulaikymo operacija buvo „pavyzdinė“.

Jis padėkojo policininkams, sugebėjusiems „pavyzdingai ir be perteklinės jėgos“ sulaikyti N. Meliją.

„Atsakas radikalams, įstatymų įgyvendinimas ir konstitucinės santvarkos apsauga yra vienintelis būdas nutraukti poliarizaciją Gruzijos politikoje ir vystyti

demokratinius procesus teisinga linkme“, – pabrėžė I. Kobachidzė.

Per opozicijos lyderio šalininkų ir policijos susirėmimus nukentėjo 17 žmonių

Gruzijos sostinėje greitosios pagalbos brigadų medikai suteikė medicinos pagalbą 17 asmenų, nukentėjusių antradienį ryte per susirėmimus su policija prie opozicinio Vieningojo nacionalinio judėjimo (VNJ) būstinės, pranešė Sveikatos apsaugos ministerija.

Ministerija nurodė, kad 15 žmonių nukentėjo nesunkiai, jiems pagalba buvo suteikta vietoje. Du nukentėję asmenys buvo pristatyti į vieną iš sostinės gydymo įstaigų.

Anot SAM pranešimo, vienas iš hospitalizuotų asmenų jau paliko ligoninę, o antras bus paleistas namo kiek vėliau antradienį.

Antradienį ryte Vidaus reikalų ministerijos darbuotojai surengė opozicijos lyderio, VNJ pirmininko Nikanoro Melijos sulaikymo operaciją. Prie partijos būstinės susirinkę opozicijos šalininkai nesėkmingai bandė sutrukdyti policijai suimti N. Meliją.

VRM pažymėjo, kad policija prieš opozicijos šalininkus panaudojo proporcingą jėgą. Už policijos pareigūnų nurodymų nevykdymą buvo sulaikyta per 20 žmonių.

Spauskite mygtuką „VISI KOMENTARAI“ ir reikškite savo nuomonę.