S. Lavrovas: „Rusija nepaliks Baltarusijos bėdoje“

Sergėjus Lavrovas išreiškė paramą Baltarusijos režimui.

Sergėjus Lavrovas išreiškė paramą Baltarusijos rėžimui. (Asociatyvi nuotr.)<br>TASS/Scanpix nuotr.
Sergėjus Lavrovas išreiškė paramą Baltarusijos rėžimui. (Asociatyvi nuotr.)<br>TASS/Scanpix nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

May 24, 2021, 1:55 PM, atnaujinta May 24, 2021, 4:57 PM

„Mes visada pasirengę padėti savo kaimynui ir strateginiam sąjungininkui. Juk mūsų santykiai grindžiami broliais ir dažnai giminystės ryšiais, bendra istorija ir dvasinėmis vertybėmis“, – sakė Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas.

Tuo metu valstybės Dūmos deputatas Leonidas Kalašnikovas, pirmininkaujantis Dūmos posovietinių reikalų komitetui, pirmadienį pareiškė, kad Baltarusija turi teisę pasirinkti „tuos metodus, kuriuos ji laiko įmanomais ir būtinais“ kovai su grėsmėmis nacionaliniam saugumui.

„Tai nepriklausoma valstybė. Jei jie mato grėsmę savo saugumui, jie turi kovoti su šia grėsme“, – Rusijos valstybinė naujienų agentūra „RIA Novosti“ citavo L.Kalašnikovo žodžius.

Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė spaudai Marija Zacharova išreiškė šoką dėl to, ką ji pavadino Vakarų veidmainyste dėl jų prislopintos reakcijos į ankstesnius lėktuvų nukreipimus.

„Internetas prisimena visus smurtinių pagrobimų, priverstinių nusileidimų ir neteisėtų areštų atvejus, kuriuos įvykdė „taikos pareigūnai ir moralės sergėtojai“, – parašė M. Zacharova socialiniame tinkle „Facebook“, turėdama omenyje Vakarų demokratijas.

Maskva: Vakarų šalims derėtų prisiminti Bolivijos prezidento lėktuvo nutupdymą Austrijoje

Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova pirmadienį sukritikavo Vakarų valstybių reakciją į bendrovės „Ryanair“ keleivinio lėktuvo, skridusio iš Atėnų į Vilnių, priverstinį nutupdymą Minske, ragindama prisiminti 2013 metais įvykusį Bolivijos prezidento Evo Moraleso lėktuvo nutupdymą Austrijoje.

„Šokiruoja tai, kad Vakarai įvykį Baltarusijos oro erdvėje vadina „šokiruojančiu“, – socialiniame tinkle „Facebook“ parašė M. Zacharova.

„Civilizuotų demokratijų“ gyvenimas pagal trajektoriją „Quod licet Iovi, non licet bovi“ [lot. „Kas leidžiama Jupiteriui, tas neleidžiama jaučiui“] jau seniai nebėra aktualus, nes prarastos kadaise pirmavusios tikros lyderystės savybės. Milijonų žmonių kraujas ir kančios visame pasaulyje Vakarų demagogams iš po kojų išmušė taburetę, nuo kurios jie pamokslaudavo“, – pareiškė URM atstovė.

„Arba turėtų šokiruoti viskas: nuo Bolivijos prezidento lėktuvo priverstinio nutupdymo Austrijoje JAV prašymu, taip pat Ukrainoje – po 11 min. trukusio baltarusių orlaivio su antimaidano aktyvistu skrydžio, arba neturėtų šokiruoti analogiškas kitų elgesys“, – pabrėžė M. Zacharova.

„Informacinių ir politinių kampanijų naudojimas tam tikro suvokimo formavimui per žiniasklaidą norimo efekto nebeduoda – [interneto] tinklas prisimena visus „tvarkos prižiūrėtojų ir moralės sergėtojų“ įvykdytus smurtinius pagrobimus, priverstinius nutupdymus ir neteisėtus areštus“, – pridūrė ji.

Sekmadienio popietę Minsko oro uoste buvo nutupdytas keleivinis bendrovės „Ryanair“ lėktuvas, skridęs iš Atėnų į Vilnių. Jis buvo priartėjęs prie Lietuvos oro erdvės, tačiau buvo priverstas pasukti į Baltarusijos sostinę.

Aviakompanija „Ryanair“ pranešė, kad lėktuvas nusileido Minsko oro uoste, nes Baltarusijos oro dispečeriai informavo apie potencialią saugumo grėsmę lėktuve. Ši informacija vėliau nepasitvirtino.

Šiuo lėktuvu skrido Baltarusijos opozicijos aktyvistas ir blogeris, informacinio kanalo „Nexta“ įkūrėjas Ramanas Pratasevičius. Lėktuvui nusileidus Minske, jis sulaikytas, taip pat sulaikyta jo mergina, Europos humanitarinio universiteto Vilniuje studentė, Rusijos pilietė Sofija Sapega.

Kremlius „neturi informacijos“

Tuo metu Kremliaus pareiškė neturįs duomenų apie Rusijos pilietės sulaikymą po lėktuvo nutupdymo Minske, bet pabrėžė, kad pasitvirtinus tokiai informacijai Baltarusija privalėtų informuoti Maskvą.

„Ne, Kremlius neturi jokios informacijos. Bet, vėlgi, pagal tarptautines normas Baltarusija informuos mūsų ambasadą apie Rusijos ar Rusijos piliečių sulaikymą“, – žurnalistams sakė D. Peskovas.

„Kremlius to neužsiima. Konsulinės paslaugos Rusijos piliečiams užsienyje yra visiškai ir tiktai Užsienio reikalų ministerijos prerogatyva. Kuomet įvykdomi tokie sulaikymai, šalis, kur tai įvyksta, tiesiog privalo informuoti Rusijos atstovybę užsienyje“, – atsakė D. Peskovas.

Jis pažymėjo, kad Kremlius neturi informacijos, „kas išskrido, iš kur išskrido, kokios buvo priežastys“.

Atsakydamas į patikslinamąjį klausimą, ar Maskva prašys pateikti tokių duomenų, pareigūnas atsakė: „Turime aviacijos institucijas, tai jų prerogatyva.“

Parengta pagal NEXTA ir „The Moscow Times“ inf. 

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.