J. Bidenas išplėtė sąrašą Kinijos bendrovių, kurių akcijas draudžiama valdyti JAV investuotojams Pekinas: JAV „juodasis sąrašas“ slopina Kinijos bendroves

JAV prezidentas Joe Bidenas ketvirtadienį išplėtė „juodąjį sąrašą“ Kinijos kompanijų, kurių akcijas draudžiama valdyti JAV investuotojams dėl jų sąsajų su Pekino „kariniu-pramoniniu kompleksu“.

JAV prezidentas Joe Bidenas ketvirtadienį išplėtė „juodąjį sąrašą“ Kinijos kompanijų.<br>AFP/Scanpix nuotr.
JAV prezidentas Joe Bidenas ketvirtadienį išplėtė „juodąjį sąrašą“ Kinijos kompanijų.<br>AFP/Scanpix nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Jun 4, 2021, 8:17 AM, atnaujinta Jun 4, 2021, 12:43 PM

Buvęs JAV prezidentas Donaldas Trumpas uždraudė amerikiečiams įsigyti 31 Kinijos bendrovės, kuri, kaip manoma, tiekia Kinijos kariniam ir saugumo aparatui ar jį remia, akcijų. J. Bidenas šį sąrašą išplėtė ir dabar jame yra 59 kompanijos.

Naujausios sankcijos nukreiptos prieš kompanijas, susijusias su Kinijos sekimo technologijomis, naudojamomis vykdant „represijas ar rimtus žmogaus teisių pažeidimus“, kuriais „kenkiama Jungtinių Valstijų ir jų sąjungininkių saugumui ar demokratinėms vertybėms“, sakoma Baltųjų rūmų pareiškime.

Į pradinį, D. Trumpo valdymo metu paskelbtą sąrašą buvo įtrauktos didelės telekomunikacijų, statybos ir technologijų firmos, tokios kaip „China Mobile“, „China Telecom“, vaizdo stebėjimo sistemų firma „Hikvision“ ir „China Railway Construction Corp.“.

Šis sąrašas buvo tarp Baltųjų rūmų priemonių, nukreiptų prieš Azijos milžinę ir smarkiai pakenkusių abiejų šalių santykiams.

Ketvirtadienį prieš naujos JAV priemonės paskelbimą Pekinas dar kartą išreiškė pasipiktinimą D. Trumpo laikų „juoduoju sąrašu“, pažadėjo ginti kinų kompanijų teises ir tvirtino, kad šis sąrašas yra „politiškai motyvuotas“, kad juo „ignoruojami faktai ir tikroji situacija“ dėl į jį įtrauktų firmų.

Draudimu „smarkiai kenkiama normalios rinkos taisyklėms ir tvarkai... pasaulinių investuotojų, įskaitant JAV investuotojus, interesams“, per eilinę spaudos konferenciją sakė Užsienio reikalų ministerijos atstovas Wang Wenbinas.

Anksčiau sankcijos ir jų taikiniai buvo susiję su Kongreso įgaliota Gynybos departamento ataskaita.

Nors J. Bideno administracija po jo pirmtako padarytų pakeitimų pažadėjo diplomatiškiau bendrauti su Kinija, jis yra sakęs, kad tęs griežtą kursą dėl kelių klausimų, įskaitant gynybą ir technologijas.

Griežtą kursą Kinijos atžvilgiu Kongrese remia abi partijos, pasiryžusios varžyti jos augančią įtaką pasaulyje.

Respublikonų senatoriai Tomas Cottonas ir Marco Rubio drauge su demokratais Gary Petersu ir Marku Kelly šią savaitę paskelbė abiejų partijų laišką su raginimu administracijai paskelbti naują sąrašą.

„JAV vyriausybė privalo toliau drąsiai veikti ir blokuoti Kinijos komunistų partijos ekonominę agresiją mūsų pramoninio pagrindo atžvilgiu“, – sakoma laiške.

Pekinas: JAV „juodasis sąrašas“ slopina Kinijos bendroves

Pekinas penktadienį apkaltino JAV „slopinant“ Kinijos bendroves, kai prezidentas Joe Bidenas išplėtė sąrašą kompanijų, kurių akcijas draudžiama valdyti amerikiečių investuotojams.

Ketvirtadienį buvo skelbiama, kad J. Bidenas išplėtė „juodąjį sąrašą“ Kinijos bendrovių, į kurias amerikiečiams neleidžiama investuoti dėl jų sąsajų su Pekino „kariniu–pramoniniu kompleksu“.

Šį sąrašą savo kadencijos metu iš pradžių paskelbė tuometis prezidentas Donaldas Trumpas. Tuomet jame buvo 31 Kinijos bendrovė, įtariama turint ryšių su šalies kariuomene ir saugumo aparatu.

Tačiau kai kurioms sankcionuotoms bendrovėms teisme užginčijus šią priemonę, J. Bideno administracija ją peržiūrėjo ir pašalino kai kurias kompanijas, tačiau sąrašas galiausiai buvo išplėstas iki 59 bendrovių. Dauguma naujų įmonių priklauso sąraše jau minimoms bendrovėms.

Kaip teigė Baltieji rūmai, sankcijomis nusitaikyta į tokias bendroves, kurios turi ryšių su Kinijos žvalgybos technologijomis, kurios naudojamos „vykdant represijas ar rimtus žmogaus teisių pažeidimus“, o tai savo ruožtu „pakerta JAV ir mūsų sąjungininkų saugumą ar demokratines vertybes“.

Kinijos užsienio reikalų ministerija penktadienį pasmerkė tokį JAV veiksmą kaip „rinkos įstatymų pažeidimą“ ir mėginimą „nuslopinti“ Kinijos bendroves.

„Atšaukite šiuos vadinamuosius sąrašus, kurie slopina Kinijos kompanijas“, – reporteriams sakė Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovas Wang Wenbinas, kartu paragindamas JAV būti „sąžiningas, teisingas ir nediskriminuojančias“ Kinijos bendrovių atžvilgiu.

„Kinija imsis reikiamų veiksmų, kad galėtų ryžtingai apsaugoti Kinijos kompanijų teisėtas teises ir interesus“, – pridūrė atstovas.

Į pirminį sąrašą, paskelbtą D. Trumpo kadencijos metu, buvo įtrauktos tokios didelės telekomunikacijų, statybų ir technologijų bendrovės kaip „China Mobile“, „China Telecom“, „Hikvision“ ir „China Railway Construction Corp“.

Į sąrašą sausį įtraukta kompanija „China National Offshore Oil Corporation“ (CNOOC) išliko ir J. Bideno sąraše.

Investicijų draudimas įsigalios rugpjūčio 2 d., o dabartiniams akcininkams duoti vieneri metai laiko atsisakyti turimų akcijų.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.