Lenkija išsikvietė Izraelio atstovę po pareiškimų apie „amoralų“ įstatymą

Lenkija sekmadienį pranešė iškvietusi Izraelio atstovę po to, kai Izraelis „amoraliu“ pavadino ketvirtadienį Lenkijos Seimo priimtą įstatymą, kuris, pasak ekspertų, gali blokuoti restitucijos procesą, įskaitant per Antrąjį pasaulinį karą žydų prarasto turto grąžinimą.

Užsienio reikalų viceministras Pawelas Jablonski sakė, kad Varšuva norėtų paaiškinti situaciją dėl naujojo įstatymo. (Asociatyvi nuotr.)<br>SIPA press/Scanpix nuotr.
Užsienio reikalų viceministras Pawelas Jablonski sakė, kad Varšuva norėtų paaiškinti situaciją dėl naujojo įstatymo. (Asociatyvi nuotr.)<br>SIPA press/Scanpix nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Jun 27, 2021, 5:00 PM

Užsienio reikalų viceministras Pawelas Jablonski sakė, kad Varšuva norėtų paaiškinti situaciją dėl naujojo įstatymo.

Reikalų patikėtinė Tal Ben-Ari Yaalon „buvo iškviesta .... ir mes jai aiškiai ir remdamiesi faktais paaiškinsime, dėl ko visa tai“, valstybinei televizijai TVP sakė P. Jablonski, kalbėdamas apie pirmadienį įvyksiantį susitikimą.

„Mes manome, kad, deja, susiduriame su situacija, jog kai kurie Izraelio politikai išnaudoja ją vidiniais politiniais tikslais“, – sakė jis.

Naujasis Lenkijoje priimtas įstatymas taip pat nebeleis karo metais turtą praradusiems savininkams ir jų paveldėtojams gauti kompensacijų, jeigu jie tokias paraiškas pateikė praėjus daugiau kaip 30 metų po 1989-ųjų, kai Lenkijoje subyrėjo komunistinis režimas, sakė ekspertai, kuriuos citavo dienraštis „Gazeta Wyborcza“.

Izraelis anksčiau pareiškė pasipiktinimą dėl šio teisės akto.

„Šis amoralus įstatymas smarkiai paveiks abiejų šalių santykius“, – sakoma Izraelio ambasados Varšuvoje „Twitter“ žinutėje.

„[Įstatymas] faktiškai neleis atlikti žydų turto restitucijos arba teikti prašymus skirti kompensacijas išgyvenusiems Holokaustą ir jų palikuoniams, tai pat žydų bendruomenei, šimtmečius vadinusiai Lenkiją savo namais. Tai protu nesuvokiama“, – pridūrė ambasada.

Projekto autoriai aiškino, kad šis teisės aktas reikalingas dėl 2015 metais Konstitucinio tribunolo paskelbtos išvados, kad turi būti nustatytas tam tikras terminas, po kurio administraciniai sprendimai nebegali būti ginčijami.

Naujuoju įstatymu numatyta, kad šis terminas, priklausomai nuo sprendimo pobūdžio, sukanka praėjus 10–30 metų.

Lenkijos užsienio reikalų ministerija penktadienį nurodė, kad senaties termino nustatymas leis „užkirsti kelią sukčiavimui ir pažeidimams, kurių būta didelio masto“.

„Naujoji tvarka jokiu būdu neriboja galimybės pateikti civilinį ieškinį dėl žalos atlyginimo, nepriklausomai nuo išieškotojo tautybės ar kilmės, – nurodė ministerija. – Lenkija jokiu būdu nėra atsakinga už Holokaustą – okupacinės Vokietijos žiaurumą, kurį patyrė ir žydų kilmės Lenkijos piliečiai.“

Per nacistinės Vokietijos okupaciją 1939–1945 metais Lenkijoje žuvo 6 mln. šalies piliečių, pusė jų – žydai.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.