2015-ųjų lapkričio atakų Paryžiuje užpuolikas stojo prieš istorinį teismą Teigia, kad kiti kaltinamieji „nežinojo“ apie sąmokslą

2015-ųjų lapkričio atakų Paryžiuje vienintelis dar gyvas vykdytojas trečiadienį pasirodė teisme, prasidedant didžiausiam per Prancūzijos dabartinę istoriją procesui.

Atsakomybę už išpuolius, planuotus iš Sirijos, vėliau prisiėmė grupuotė „Islamo valstybė“ (IS).<br>Imago images/Scanpix nuotr.
Atsakomybę už išpuolius, planuotus iš Sirijos, vėliau prisiėmė grupuotė „Islamo valstybė“ (IS).<br>Imago images/Scanpix nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Sep 9, 2021, 8:11 AM, atnaujinta Sep 9, 2021, 4:11 PM

Trijų džihadistų komandų, kuriose buvo mirtininkų, įvykdytos atakos prie nacionalinio stadiono, baruose, restoranuose ir koncertų salėje „Bataclan“, pareikalavusios 130 gyvybių, yra kruviniausias nusikaltimas Prancūzijoje po Antrojo pasaulinio karo. Dar maždaug 350 žmonių per tas atakas buvo sužeisti.

Atsakomybę už išpuolius, planuotus iš Sirijos, vėliau prisiėmė grupuotė „Islamo valstybė“ (IS).

Teismo procesas turėtų trukti devynis mėnesius, jo metu pasirodys apie 330 teisininkų, 300 nukentėjusiųjų ir buvęs prezidentas Francois Hollande'as, liudysiantis lapkričio mėnesį.

Bylos dokumentų yra milijonas puslapių 542 aplankuose. Sustatyti į eilę jie nusidriektų 53 metrus.

Gyvas išliko tik vienas iš dešimties užpuolikų. Salahas Abdeslamad, turintis Prancūzijos ir Maroko pilietybes, per Paryžiaus atakas palikęs savo mirtininko diržą iš skerdynių vietos pabėgo. Vėliau tyrėjai nustatė, kad tas mirtininko diržas turėjo defektų.

S. Abdeslamas po keturių mėnesių buvo sučiuptas Briuselyje, kur slėpėsi pastate netoli savo šeimos namų.

Provokuojami atsakymai

S. Abdeslamas daug metų apklausiamas tyrėjų tylėdavo, o trečiadienį prasidedant teismui išsisukinėdavo arba pateikdavo provokuojamus atsakymus į pradinius proceso klausimus.

Paprašytas prisistatyti jis deklaravo islamišką tikėjimą. 

Paklaustas apie profesiją, juodais marškinėliais vilkėjęs S. Abdeslamas su ilga juoda barzda ir aukštyn sušukuotais plaukais atsakė, kad yra „Islamo valstybės“ kovotojas“.

Per posėdžio pauzę, padarytą blogai pasijutus kitam bylos atsakovui, S. Abdeslamas, kuris kažkada buvo smulkus nusikaltėlis, piktai šaukė, kad su kaltinamaisiais buvo elgiamasi „kaip su šunimis“, bet pirmininkaujantis teisėjas jį nutraukė.

S. Abdeslamas ir dar 13 atsakovų teisiami specialiai pastatytame objekte istoriniame teisingumo teismo komplekse Sitė saloje Paryžiaus centre.

Dar šeši asmenys bus teisiami už akių. Dvylikai iš 20-ies teisiamųjų, įskaitant S. Abdeslamą, gresia įkalinimas iki gyvos galvos.

Teigia, kad kiti kaltinamieji „nežinojo“ apie sąmokslą

Pagrindinis įtariamasis teisme dėl 2015 metų lapkričio išpuolių Paryžiuje ketvirtadienį pareiškė, kad kiti trys kaltinamieji nieko nežinojo apie sąmokslą.

Panašu, kad šiais naujais ne laiku išsakytais komentarais jis siekė sutrikdyti teismo procesą.

„Jie man padėjo, bet jie nieko nežinojo“ apie sąmokslą surengti šiuos išpuolius, teigė Salahas Abdeslamas – vienintelis gyvas likęs 130 žmonių nužudžiusios užpuolikų grupės narys.

„Jie sėdi kalėjime, bet nieko nedarė“, – pridūrė jis, prieš pirmininkaujančiam teisėjui Jeanui-Louis Peries išjungiant jo mikrofoną ir sustabdant posėdį.

Tai buvo antrasis toks S. Abdeslamo pasisakymas: trečiadienį, pirmąją istorinės bylos nagrinėjimo dieną jis pažėrė tiradą, tvirtindamas, kad su juo ir kitais kaltinamaisiais kalėjime elgiamasi „kaip su šunimis“.

Šį kartą jis įsikišo, kai teismas svarstė, ar tam tikrų ieškovų byloje pateikti skundai yra svarstytini.

„Ar aukoms iš Sirijos ir Irako bus suteiktas žodis?“ – klausė baltą megztinį su spalvotais dryžiais dėvėjęs S. Abdeslamas, tamsiais atgal sušukuotais plaukais.

„Iš principo mes turėtume būti laikomi nekaltais prieš stodami prieš teismą,.. net jei nepripažįstu jūsų teisingumo“, – sakė jis.

„Baikime šią diskusiją, pone Abdeslamai“, – atsakė teisėjas.

„Pone, nebūkite savanaudis. Yra kitų žmonių, kurie nori mane išklausyti“, – atkirto įtariamasis.

S. Abdeslamo išsišokimai teisme smarkiai kontrastavo su jo atsisakymu per pastaruosius metus duoti bet kokius parodymus tyrėjams – jis visuomet tylėjo.

J.-L. Peries pažymėjo: „Turėjote penkerius metus komentuoti, bet nenorėjote daryti pareiškimų – o tai yra jūsų teisė. Dabar, kaip suprantu, norite pasisakyti ir tai leidžiama, bet dabar tam ne laikas.“

Teismo procesas, turintis trukti devynis mėnesius, yra didžiausias šiuolaikinėje Prancūzijos teisminėje istorijoje. Procese figūruojantiems 20 kaltinamųjų, įskaitant patį S. Abdeslamą, gresia laisvės atėmimas iki gyvos galvos. Šeši įtariamieji teisiami už akių.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.