Vakarams kaltinant Baltarusiją Lenkija praneša apie intensyvėjančius bandymus kirsti sieną

Lenkija, apkaltinusi Minską ir Maskvą krizės prie Europos sienų organizavimu, trečiadienį paskelbė, kad padaugėjo bandymų pažeisti jos valstybinę sieną, ir atstūmė šimtus migrantų atgal į Baltarusiją.

Baltarusijos ir Lenkijos pasienis.<br>AFP/Scanpix nuotr.
Baltarusijos ir Lenkijos pasienis.<br>AFP/Scanpix nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Nov 10, 2021, 4:02 PM, atnaujinta Nov 12, 2021, 1:52 PM

Lenkijos pasieniečiams ir pjaunančios vielos užtvaroms trukdant kirsti sieną, migrantai, daugiausia iš Vidurinių Rytų, sienos rajone šaltu oro praleido jau nemažai dienų.

Vakarų vyriausybės kaltina Baltarusijos autoritariškąjį lyderį Aliaksandrą Lukašenką, kad jis vilioja migrantus iš Vidurinių Rytų ir Šiaurės Afrikos į savo šalį, o tada siunčia juos per sieną į ES, taip keršydamas už bloko sankcijas.

Lenkija žengė dar toliau ir pareiškė, kad šią krizę organizuoja pagrindinis A. Lukašenkos rėmėjas, Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas.

2–4 tūkst. migrantų, kaip pranešama, daugiausia kurdų, pirmadienį sutartinai bandžiusių prasiveržti į Lenkiją, lenkų pasieniečiams juos atstūmus netoli sienos įsirengė laikiną stovyklą.

Trečiadienį lenkų pareigūnai sakė, kad per praėjusią parą užfiksuota daugiau bandymų kirsti sieną ir kad daliai migrantų tai pavyko.

Lenkijos pasieniečiai trečiadienį pranešė, kad praėjusią naktį didelės nelegalių migrantų grupės – nuo kelių dešimčių iki poros šimtų žmonių – iš Baltarusijos neteisėtai pateko į Lenkijos teritoriją trijose Palenkės vaivadijos vietose, bet visi buvo atstumti atgal.

„Visiems šiems bandymams sutrukdyta, visi šie žmonės nukreipti atgal į Baltarusiją“, – sakė Palenkės pasieniečių atstovė majorė Katarzyna Zdanowicz.

15 tūkst. lenkų karių

„Situacija nėra rami“, – trečiadienį Lenkijos radijui sakė gynybos ministras Mariuszas Blaszczakas.

„Prieš dvi dienas prie Balstogės Kuznicos buvo sutelkta viena didelė grupė ir buvo... bandoma prasiveržti per sieną, o dabar turime reikalų su mažesnėmis grupėmis, nors jos ir gausios, kurios vienu metu keliose vietose puola Lenkijos sieną“, – sakė jis.

Lenkijos gynybos ministerija taip pat teigė, kad Baltarusijos pareigūnai naudoja bauginimus, kad priverstų migrantus peržengti sieną.

Be to, ministerija apkaltino Baltarusijos pajėgas paleidus šūvių į orą pasienio zonoje, kur migrantai įkūrė laikiną stovyklą.

Gynybos ministerija socialiniame tinkle „Twitter“ paskelbė du trumpus vaizdo įrašus, kuriuose užfiksuotas ginkluoto uniformuoto vyro šūvis, manoma – Baltarusijos sienos pusėje.

M. Blaszczakas tviteryje parašė, kad drauge su policija ir pasieniečiais „saugoti mūsų tėvynės nuo Lukašenkos režimo atakos“ dislokuota 15 tūkst. karių.

Tuo metu Baltarusija apkaltino migrantų neįsileidžiančią Lenkiją tarptautinių normų pažeidimu.

Baltarusijos sienų apsaugos tarnyba trečiadienį paskelbė pareiškimą, kad lenkų pasieniečiai smarkiai sumušė keturis kurdus, bandžiusius kirsti sieną, ir kad lenkų kariškiai šaudė migrantams virš galvų.

Žurnalistai į pasienio rajonus neįleidžiami, bet netoliese esančiame Sokulkos miestelyje naujienų agentūros AFP reporteriai matė, kaip patrulis stabdo transporto priemones ir ieškodamas migrantų tikrina bagažines. Reporteriai taip pat matė kelis kariškių sunkvežimius ir policijos mikroautobusus, važiuojančius iš Sokulkos.

„Valstybinis terorizmas“

Lenkijos premjeras Mateuszas Morawieckis antradienį pareiškė, kad migrantais naudojamasi kaip „gyvuoju skydu siekiant destabilizuoti situaciją Lenkijoje ir ES“, ir apkaltino Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną surežisavus precedento neturinčią migrantų, mėginančių nelegaliai patekti į Lenkiją iš Baltarusijos, bangą.

„Ši ataka, kurią vykdo Lukašenka, turi savo sumanytoją Maskvoje, o sumanytojas yra prezidentas Putinas“, – per skubiai sušauktą Lenkijos parlamento sesiją sakė M. Morawieckis.

„Pastarųjų dienų įvykiai yra išbandymas Lenkijai ir Europai. Suvokiame, kad rizika gali eskaluotis, kad padėtis gali blogėti, kad galime susidurti su naujais provokacijų metodais iš Lukašenkos ir jo įgalintojų pusės“, – po derybų Varšuvoje su Europos Vadovų Tarybos pirmininku Charles'iu Micheliu sakė M. Morawieckis.

„Iš tolo įvykiai prie Lenkijos ir Baltarusijos sienos gali atrodyti kaip migracijos krizė, bet tai ne migracijos, o politinė krizė, specialiai siekiant destabilizuoti padėtį ES“, – pridūrė premjeras, kurį citavo Lenkijos visuomeninis radijas.

M. Morawieckis taip pat pareiškė, kad Minsko režimas užsiima valstybiniu terorizmu.

„Tai yra tylus Lukašenkos kerštas už tai, kad praeitų metų rugpjūtį rėmėme demokratinius Baltarusijos žmonių rinkimus“, – sakė jis.

ES, NATO ir JAV sako, kad A. Lukašenka provokuoja šią krizę reaguodamas į Vakarų sankcijas, įvestas Minskui dėl represijų prieš opoziciją po pernai įvykusių ginčijamų rinkimų.

ES šiuo metu svarsto naujas sankcijas Minskui dėl prekybos žmonėmis.

A. Merkel skambino V. Putinui

Vokietijos kanclerė Angela Merkel paskambino Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui ir paprašė jo panaudoti savo įtaką, kad Baltarusija sustabdytų „nežmonišką“ neteisėtos migracijos pavertimą ginklu, trečiadienį pranešė jos atstovas.

Minskas ir Maskva į kaltinimus atkirto, kad Vakarai turėtų spręsti migrantų srautų klausimą ir kad šiuos srautus išprovokavo jų karinės kampanijos Artimuosiuose Rytuose.

Kremlius trečiadienį pareiškė, kad Lenkijai elgiasi „neatsakingai“, dėl krizės kaltindama V. Putiną, o Baltarusijos užsienio reikalų ministras sakė, kad krizę provokuoja ES, norėdama preteksto naujoms sankcijoms įvesti.

„Migrantų krizę išprovokavo pati ES ir jos valstybės, besiribojančios su Baltarusija“, – sakė Vladzimiras Makejus, nuvykęs į Maskvą susitikti su rusų kolega Sergejumi Lavrovu.

S. Lavrovas, kuris sakė, kad ES turėtų suteikti finansinę pagalbą Baltarusijai dėl migrantų, kaip yra padėjusi Turkijai, pakartojo, kad Rusija remia savo sąjungininkę.

S. Lavrovas per derybas su V. Makejumi apkaltino Vakarų institucijas „antibaltarusiška kampanija“ ir sakė, kad Rusija ir Baltarusija „glaudžiai derino savo požiūrį“ kovoje su ja.

Pademonstruodama jėgą Rusijos Gynybos ministerija paskelbė, kad du jos tolimojo nuotolio bombonešiai Tu-22M3 trečiadienį praskrido virš Baltarusijos. Tai buvusi seniai vykdomos karinės integracijos dalis.

Tūkstančiai migrantų pastaraisiais mėnesiais kirto ar bandė kirsti Baltarusijos sienas su Lietuva, Latvija ir Lenkija.

Trečiadienį Lietuvoje prie sienos su Baltarusija taip pat įsigaliojo nepaprastoji padėtis. Ji įvesta baiminantis naujo neteisėtų migrantų antplūdžio.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.