Iš Mariupolio – į žiaurias Rusijos filtravimo stovyklas: didėjant išvežamų ukrainiečių skaičiui regi baisų okupantų tikslą

„O ką darytum, jeigu nukirstume tau ausį?“, – tokį klausimą išgirdo Oleksandras Vdovyčenka, o tada sulaukė smūgio į galvą. Žiaurūs smūgiai lydėjo kiekvieną akimirką, kai jo tardytojams – rusų kareiviams ar prorusiškiems separatistams – nepatikdavo atsakymai.

 Karas Ukrainoje.<br> AP/Scanpix nuotr.
 Karas Ukrainoje.<br> AP/Scanpix nuotr.
Karas Ukrainoje.<br>AFP/Scanpix nuotr.
Karas Ukrainoje.<br>AFP/Scanpix nuotr.
Karas Ukrainoje.<br>Reuters/Scanpix nuotr.
Karas Ukrainoje.<br>Reuters/Scanpix nuotr.
Karas Ukrainoje.<br>REUTERS/Scanpix nuotr.
Karas Ukrainoje.<br>REUTERS/Scanpix nuotr.
Karas Ukrainoje.<br>AP/Scanpix nuotr.
Karas Ukrainoje.<br>AP/Scanpix nuotr.
Karas Ukrainoje.<br>AFP/Scanpix nuotr.
Karas Ukrainoje.<br>AFP/Scanpix nuotr.
Karas Ukrainoje.<br>AFP/Scanpix nuotr.
Karas Ukrainoje.<br>AFP/Scanpix nuotr.
Karas Ukrainoje.<br>Reuters/Scanpix nuotr.
Karas Ukrainoje.<br>Reuters/Scanpix nuotr.
Karas Ukrainoje.<br>AFP/Scanpix nuotr.
Karas Ukrainoje.<br>AFP/Scanpix nuotr.
Daugiau nuotraukų (9)

Lrytas.lt

May 24, 2022, 9:58 AM, atnaujinta May 24, 2022, 10:02 AM

Apie tokius žiaurumus O.Vdovyčenka papasakojo savo šeimos nariams. Okupantai jo klausė apie politiką, ateities planus, požiūrį į karą. Jie tikrino dokumentus, paėmė pirštų atspaudus ir išrengė nuogai, kad galėtų apžiūrėti, ar turi priklausomybę kariuomenei reiškiančių tatuiruočių ar žymių, kurias galėjo palikti ilgai dėvima karinė ekipuotė.

„Jie tiesiog bandė iš jo kažką išmušti“, – interviu CNN sakė O.Vdovyčenkos dukra Marija.

Ji pasakojo, kad tėvas patyrė tiek daug smūgių į galvą, kad net keletas medicininių apžiūrų patvirtino, kad jo regėjimas yra pažeistas visam laikui.

Ir visgi Oleksandras yra vienas laimingųjų – jam pavyko įveikti Rusijos „filtravimo stovyklą“.

Iš Mariupolio – į filtravimo stovyklas

Jau rusija-23022463"="">rusija-23022463"" target="_blank">karo pradžioje pasaulį apskriejo žinia, kad Rusija okupuotose teritorijose arba oficialiose savo žemėse ruošia filtravimo stovyklas, į kurias per prievartą vežami ukrainiečiai.

Ukraina skelbė, kad tūkstančiai žmonių yra išvežami į Rusijos teritoriją. Šią savaitę Ukraina pranešė, kad rusai Mariupolyje tęsia griežtą filtraciją. Donecko liaudies respublikos (DLR) teritorinės gynybos štabas teigė, kad 313 žmonių, tarp kurių 55 vaikai, iš Mariupolio buvo išvežti į filtravimo stovyklą Bezymene.

Mariupolio mero patarėjas Petro Andriušenka skelbė, kad 70 žmonių buvo išvežti į Nikolske veikiančią stovyklą.

Filtravimas – privalomas

Ukrainos parlamento žmogaus teisių ombudsmenė Liudmyla Denisova šį mėnesį kalbėjo, kad Rusija sukūrė didelį stovyklų tinklą, kuriose filtruojami žmonės.

Ji teigė, kad tokios stovyklos yra įkurtos „kiekviename okupuotame Ukrainos mieste“, o žeminantį ir žiaurų filtravimo procesą turėjo iškęsti daugiau nei 37 tūkstančiai žmonių.

Kovo viduryje iš Mariupolio pabėgęs Nikolajus Riabčenka CNN teigė, kad tą pačią akimirką, kai rusai apsupo miestą, žmonėms buvo uždrausta judėti.

„Mes radome būdą, kaip išvengti patikros punktų ir išvykome į Nikolską. Ten pasilikome porai savaičių. Aš visų sutiktų žmonių klausiau, kaip iš ten pabėgti, o jie paaiškindavo, kad filtravimas – privalomas“, – CNN pasakojo N.Riabčenka.

Rusijai užėmus Mariupolį ten greitai atsirado informaciniai ženklai, kurie nepalieka jokių abejonių: „Evakuaciją vykdyti galima tik tuo atveju, jeigu turimas filtravimo procedūrą patvirtinantis dokumentas.“

„Visi privalo pereiti filtravimą – tiek vyrai, tiek moterys“, – sakė 20-metė Karina. Jai pavyko pabėgti iš uostamiesčio, tačiau jos tėvas vis dar nėra perėjęs proceso ir ji nežino, kodėl.

Praėjus mėnesiui po to, kai gatvėje jį sulaikė rusų kareiviai, jis vis dar laikomas apsišaukėliškos DLR teritorijoje – priėmimo centre Bezimene, kuris į Rytus nuo Mariupolio nutolęs apie 32 kilometrus, pasakojo Karina.

Centruose sąlygos – siaubingos, neduoda vaistų

Separatistų kontroliuojamas Bezimenas rusų naudojamas kaip karo pabėgėlio patikros centras. Čia vežami žmonės iš Mariupolio ir kitų aplinkinių vietų. Praėjusią savaitę trijuose skirtinguose pareiškimuose DLR teritorinės gynybos štabas pranešė, kad apie 1 tūkstantis iš Mariupolio evakuotų žmonių buvo išvežti būtent į Bezimene esantį centrą. Šis žmonių skaičius pervežtas per tris dienas.

Gegužės 17 dieną skelbta, kad centre jau patikrinti daugiau nei 33 tūkstančiai žmonių.

Šį mėnesį Rusijos gynybos ministerija buvo paskelbusi vaizdo įrašą, kuriame iš Mariupolio evakuojami žmonės atvyksta į filtravimo stovyklas. Ministerija paskelbė įrašus, be nenurodė, kur tiksliai išvežti šie žmonės ar kada jie buvo vežami.

CNN pavyko nustatyti, kur buvo nufilmuoti vaizdai – tai įvyko Bezimene.

Filtravimo stovyklą Bezimene užfiksavo ir privačios „Maxar“ kompanijos palydovas.

Karina pasakojo, kad jai pavyko susisiekti su savo tėvu, kuris yra laikomas siaubingomis sąlygomis.

„Vieni miega ant žemės, kai kurie, kam pasisekė, ant kėdžių. O kai kam dar labiau pasisekė – jie turi čiužinius. Nėra galimybių nusiprausti, nėra normalių tualetų. Visi jie serga, nes miegoti ant žemės per šalta“, – CNN pasakojo Karina.

Jai tėvas teigė, kad centro sargybiniai atsisako žmonėms duoti bet kokių vaistų. Jie maitinami vandeninga sriuba ir kitu rusiškuose kalėjimuose įprastu maistu.

Naudoja, kad surastų visus, kurie galėtų kelti grėsmę

Ombudsmenė L.Denisova teigė, kad Bezimeno centras, kur yra laikomas Karinos tėvas – tik vienas iš keleto tokių vietų Donecko regione. Ji teigė, kad panašias filtravimo stovyklas Rusijos pajėgos sukūrė Dokučajevske, Mykilskij, Manguš ir Jaltoje.

Ji pabrėžia, kad Rusija šiuos centrus naudoja tam, kad sulaikytų ir „pašalintų visus kariuomenės ar teritorinės gynybos atstovus ar savanorius, visus aktyvistus ar bet ką, ką laiko grėsme.“

Pati Marija Vdovyčenka CNN pasakojo, kad jai atrodė, tarsi rusai ieškotų bet ko, kas sukeltų abejonių.

„Jie ieškojo ukrainietiškai kalbančių žmonių, Ukrainos simbolių, tatuiruočių, – teigė Marija, pridūrusi, kad kareiviai tikrino ir telefoną. – Mes buvome viską ištrynę, nes stovint eilėje žmonės pasakė, kad jie gali žiūrėti visur – netgi peržiūrėti kontaktus ir skambinti tais numeriais. Trynėme ir nuotraukas. Ukrainiečiams įprasta turėti nuotraukų su „višivankėmis“ – tradiciniais ukrainietiškais raštais puoštais rūbais – ar vėliava, ar šalia Taras Ševčenkos monumento. Aš groju tradiciniu ukrainietišku instrumentu bandura. Tai parodyti būtų buvę labai bloga mintis, todėl nuotrauką ištryniau. Ištryniau ir socialinių tinklų kontaktus.“

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.